Žebřík je potřeba u každého domu.

Žebřík je potřeba u každého domu. | foto: Profimedia.cz

Příliš lehké hliníkové žebříky jsou nestabilní a brzy se vyviklají

  • 6
Hmotnost je prvním orientačním vodítkem pro koupi hliníkového žebříku. Čím těžší, tím lepší, ale i dražší.

Rozdíl mezi hobby a profi žebříkem spočívá hlavně v tloušťce profilů, ze kterých se vyrábí. Tím ovšem není řečeno, že levný hobby žebřík neposlouží: občas na chalupě, když potřebujete vyčistit okapy, natřít střechu. Ve větších výškách se ale bude v porovnání s profi výrobkem bude více prohýbat, nabídne menší pocit stability.

Svařovaný profil je levnější

Hobby žebříky se vyrábějí z levných válcovaných plechů, tloušťka profilu se pohybuje kolem 1,2 milimetru. Sváry zvenčí neuvidíte, jsou pečlivě zaleštěné.

"Pokud se svařovaný profil najde u profižebříku, bude mít tloušťku alespoň 1,4 milimetru. V drtivé většině se ale vyrábějí z protlačovaného hliníku, který je pevnější. Tento materiál poznáte podle toho, že není tak lesklý, má lehce zašedlou barvu," radí Martin Jeřábek z hobbymarketu Bauhaus.

Na každém žebříku najdete piktogramy k bezpečnosti práce.

Kontrolujte preciznost zalisování příček.

Rozdíl v konstrukci a tloušťce profilu dokumentuje srovnání konkrétních výrobků s podobnými parametry. Například hobby žebřík 3×11 schodů váží 17 kg, opěrnou výšku má 620 cm a stojí  něco přes 3 000 korun. Profi model váží 28 kg, opěrnou výšku má 700 cm a stojí 6 000 korun.

Stabilita se u hobby výrobků dohání "hustotou" příček. Měly by být od sebe vzdálené 250 až 300 milimetrů. U hobby provedení najdete menší rozpětí, zlepší se tím tuhost. Proto taky bývá žebřík s totožným množstvím příček o něco kratší.

Kvalitní výrobek poznáte i podle pečlivosti zalisování příček. Každá z nich by měla být zalisována do bočnice ve čtyřech bodech. "Kontrolujte hlavně vůle, taky vnější lem po zalisování nesmí být prasklý. V opačném případě hrozí, že se příčka časem uvolní a tím se zmenší stabilita žebříku," varuje Jeřábek.

Jak vybírat délku

Jedním z nejoblíbenějších typů pro použití kolem domu a chalupy bývají trojdílné žebříky. Jsou variabilní – můžete roztáhnout všechny tři díly, anebo z prvních dvou dílů postavit štafle a třetí vysunout. To se hodí tam, kde není možné opřít horní konec o stěnu.

Oblouková patka pro vyrovnání nerovnosti terénu

Orientační tabulka dosahu ze žebříku vzhledem k jeho délce

Takto můžete kombinovat rozložení třídílného žebříku.

"Ale pozor, při koupi počítejte s tím, že výrobci přímo zakazují stát kvůli bezpečnosti na posledních dvou příčkách. Hlídejte si dvě různé výšky žebříku. Opěrnou a pracovní. Ta je vyšší. Vyjadřuje, kam až dosáhne průměrně vysoký člověk, když si stoupne na třetí příčku shora," vysvětluje Martin Jeřábek.

Vyplatí se dopředu myslet i na praktické drobnosti konkrétně u vaší nemovitosti. Mohla by se hodit varianta pro umístění žebříku na schody, některé mívají obloukovou patku, která vyrovná nerovnosti terénu. Vyrábějí se i nástavce na horní část žebříku, které ho zaháknout za okapy. Tím se zlepší stabilita a pocit bezpečí.