Do natírání můžete zapojit celou rodinu.

Do natírání můžete zapojit celou rodinu. | foto: Profimedia.cz

Pět druhů plotů a jak se o ně postarat před zimou

  • 16
Při veškeré přípravě na zimu nezapomeňte ani na plot. Zimní povětrnostní podmínky mu dají zabrat a je levnější ho předem chránit než na jaře sčítat škody.

Pokud se teprve na stavbu plotu chystáte, pečlivě volbu promyslete. Toto rozhodnutí na mnoho let dopředu určí, kolik úsilí a práce budete do jeho údržby investovat. Vyplatí se trochu si připlatit za materiál a plot bude mít vyšší životnost a dá méně práce s údržbou

Drátěný plot

Pokud není váš drátěný plot ošetřen bezúdržbově, nezapomínejte před zimou na pravidelné nátěry či nástřiky, rez by v opačném případě vykonala přes zimu své. Ještě před nátěrem základní barvou očistěte plot drátěným kartáčem. Zkontrolujte také, zda v plotě není díra, kterou by se k vám do zahrady dostala lesní zvěř, aby vás na jaře nepřekvapily okousané kmeny stromů.

Kovaný plot

Nejpohodlnější to budou mít před zimou nejspíše majitelé kovaných plotů. Podle Miloše Němečka ze společnosti Lamark není potřeba kovaný plot na zimu nijak připravovat. "Je chráněny žárovým zinkem a speciální práškovou barvou, která se vypaluje v peci, což zaručí jeho odolnost vůči vnějším podmínkám. První známky prosvítání barvy se neobjeví dříve než po 25 letech, dalších 25 let ochranná vrstva žárového zinku ochrání váš plot před korozí. Do té doby je kovaný plot prakticky bezúdržbový bez ohledu na roční období," vysvětluje.

Plastový plot

U dřevěných nebo kovových plotů dochází působením chemického posypu solí k narušení povrchu. Výhodou plastového plotu je to, že sůl mu nijak neuškodí.

Po zimě jej v případě potřeby můžete pouze omýt běžným čisticím prostředkem a opláchnout vodou. S přírodně vypadajícím dřevem či elegancí kovu se plastový plot rovnat nemůže, jeho náročnost na údržbu je však stejně jako u kovaného plotu minimální.

Dřevěný plot

"Čím víc je dřevo vystaveno vnějším klimatickým vlivům, tím intenzivnější potřebuje péči. U plotu je nápor vnějších vlivů celoroční: v létě ostré slunce, v zimě mráz," říká truhlář Pavel Holomčík ze Strážnice. Dřevěný plot je podle něj krásný, ale vyžádá si své.

"Je potřeba jej před zimou přebrousit, impregnovat, natřít. Pokud však práci odvedete svědomitě, stačí plot ošetřit i jednou za tři roky," tvrdí. Než začnete s nátěrem dřevěného plotu, zajistěte, aby dřevo bylo suché a povrch hladký a rovný bez neohoblovaných míst, což zaručí dostatečnou životnost nátěru.

Živý plot

Pokud okolí vašeho domu zdobí živý plot, jistě jste si zvykli na něm pravidelně pracovat minimálně třikrát do roka a pečovat o to, aby vypadal úhledně a zdravě. Aby se keře a stromy stihly připravit na zimu, mělo by poslední stříhání před zimou proběhnout nejlépe během srpna, kdy odstraníte slabé výhonky.

Zejména pokud je váš živý plot listnatý, dochází u rostlin i v zimě ke ztrátě vody vypařováním. Před zimou tedy rostliny živého plotu dostatečně zalévejte, pokud je zima příliš suchá, ocení rostliny přísun vody také v zimních měsících.