Dopřejte si marinované olivy, jsou to také plody stromů.

Dopřejte si marinované olivy, jsou to také plody stromů. | foto: Profimedia.cz

Připravte si hostinu, která připomíná, že i mrazy jednou povolí

  • 0
Váš jazyk potěší tři druhy marinovaných oliv, hlavním chodem je krůta na jablkách a česneku, k tomu kuskus s granátovým jablkem a jako dezert tradiční židovská pochoutka cimes. Připravili jsme vám kompletní menu, které si můžete opravdu vychutnat, aniž by bylo náročné na přípravu.

Je to menu vhodné k oslavě Nového roku stromů, který se slaví 8. února, byť se za okny šklebí nepolevující mráz a svátek oslavující ovocné stromy může působit v tomto nečase poněkud nepatřičně. Jenže v Izraeli, odkud tento židovský svátek pochází, teď kvetou mandlovníky. Tam načasování sedí.

Menu pro svátek stromů

Můžete se inspirovat a podobnou hostinou si připomenout, že i těm nejkrutějším mrazům snad dojde dech a přijde jaro. Nový rok stromů neboli Tu bi-švat se v předvečer slaví hostinou (zvanou seder), kdy se mají vypít čtyři poháry vína a mimo jiné i ochutnat plodiny typické pro izraelskou zemi.

Víno se pije bílé i červené a míchá se v různých poměrech. A na jídelníčku najdete pšenici, ječmen, olivy, vinnou révu, datle, fíky, granátové jablko i jablka a pomeranče. Nechybí ani česnek, typická ingredience židovské kuchyně. 

Oslava této události má pochopitelně i svůj duchovní význam a připomíná podobnost mezi člověkem a stromem. Stejně jako strom by měl i člověk mít pevné kořeny, které mu poskytují oporu a čerpá z nich sílu. Člověk, stejně jako strom, nesmí zakrnět, soustředit se jen na jednu oblast, ale usilovat o to, aby měl široký rozhled a podobal se tak stromu, který je hezky rozkošatělý.

Marinované olivy na tři způsoby

Marinované olivy, na tři různé způsoby

Na přípravu marinovaných oliv používejte kvalitní, na váhu prodávané olivy, ideálně v obchodech s řeckými či italskými specialitami. Znalci vždy kupují olivy s peckou, protože nejsilnější chuť se nachází právě blízko jádra.

Zelené olivy s provensálským kořením

Připravte si 200 g zelených oliv, 5 lžic olivového oleje, půl lžičky provensálského koření a 2 stroužky česneku.

Z oliv slijte nálev, smíchejte je s olivovým olejem, lehce podrceným provensálským kořením a prolisovaným česnekem. Uzavřete do vymyté skleničky a nechte marinovat minimálně přes noc, nejlépe ale chutnají tři až čtyři dny uleželé.

Černé olivy s chilli a česnekem

Kupte 200 g černých oliv, k nim budete potřebovat 5 lžic citronového olivového oleje, 1 chilli papričku nebo špetku sušených chilli vloček a 1 bio citron (tedy neošetřený chemickým postřikem).

Chilli papričku zbavte jadérek a nasekejte, bio citron nakrájejte na tenké plátky a pak na osminky. Olivy smíchejte s citronovým olejem (případně do klasického olivového oleje přidejte pár kapek citronové šťávy), chilli a nakrájeným citronem a opět nechte minimálně přes noc, ale nejlépe tři dny uležet.

Olivy kalamata s fenyklem

Potřebovat budete 200 g oliv kalamata, 5 lžic olivého oleje, 1 menší fenykl, 1 chilli papričku nebo špetku sušených chilli vloček, 1 stroužek česneku nakrájený na plátky a špetku tymiánu.

Fenykl očistěte (vyplatí se odstranit vrchní vrstvu) a nakrájejte na tenké nudličky. Olivy smíchejte s olivovým olejem, chilli papričkou, podrceným tymiánem a na plátky nakrájeným česnekem a necháme ideálně tři dny odležet.

Krůtí na jablkách a česneku

Krůtí po židovsku, na jablkách a česneku

Pěkné krůtí maso, pár základních surovin a výsledkem je chuťový zázrak. Maso se přitom jen samo dusí půl hodiny, aniž byste s ním museli cokoliv dělat.

Potřebujete 300 gramů krůtích medailonků, 4 jablka(například Golden delicius), 4 velké stroužky česneku, sůl, pepř a olivový olej.

Na oleji osmažte plátky masa, aby se zatáhly a trochu zhnědly (zhruba minutu z každé strany). Vyndejte je a do tuku nasypte polovinu oloupaných a na osminky nakrájených jablek, zbavených jadřinců. Přidejte polovinu na plátky nakrájeného česneku, na tuto vrstvu položte osmažené plátky masa a pak opět jablka s česnekem. Osolte, opepřete a nechte dusit na mírném ohni. Pokud by jablka měla tendenci se připalovat, můžete přilít skleničku vody.

Zhruba po 30 minutách by mělo být maso měkké a jablka s česnekem by se měla rozpadnout do konzistence pyré. Pokrm přendejte na talíř, pro zvýraznění chuti můžete ještě zakápnout jemným olivovým olejem a podávejte s bagetou.

Kuskus s granátovým jablkem

Kuskus s granátovým jablkem

Pro nás poměrně neobvyklá příloha čerpá inspiraci z kuchyně sefardských Židů, kteří pocházejí ze Středomoří a Blízkého východu. Nezapře podobnost se salátem tabuleh, který se připravuje v různých obměnách téměř ve všech arabských zemích.

Potřebovat budete hrníček kuskusu, hrníček zeleninového vývaru nebo vody, zrníčka vyloupaná z jednoho granátového jablka, 2 jarní cibulky, 1 velké nebo 2 malá rajčata, hladkolistou petrželku, hrst rozinek sultánek předem namočených (případně nakrájených sušených meruněk), olivový olej, citronovou šťávu, sůl a pepř.

Do nádoby s víkem nasypte kuskus, osolte a zalijte stejným množstvím zeleninového vývaru nebo vody, přikryjte víčkem a nechte zhruba pět minut stát a bobtnat. Aby byl kuskus hezky sypký, vyplatí se dát o něco méně tekutiny než kuskusu a během bobtnání s nádobkou několikrát zatřást.

Cibulku si nakrájejte nadrobno, nasekejte hladkolistou petrželku, z rajčat vyřízněte semínka, dužinu nakrájejte na kostičky. Kuskus ochuťte citronovou šťávou, olivovým olejem, solí a pepřem a smíchejte s cibulí, petrželkou, rajčaty, namočenými rozinkami či meruňkami a semínky granátového jablka.

Cimes

Cimes. Označují se tak nejrůznější kompoty a omáčky z čerstvého nebo sušeného ovoce (na snímku), někdy dokonce i z mrkve.

Lingvisté možná uslyší v názvu cimes německé "zum Essen", neboli k jídlu. V jidiš se tak označují všechny druhy nejrůznějších kompotů a omáček z čerstvého nebo sušeného ovoce, cimes se někdy dokonce připravuje i z mrkve.

Potřebovat budete 500 g sušeného ovoce (švestky, meruňky, hrušky, datle, fíky, brusinky), 800 ml vody, půl lžičky mleté skořice, 3 hřebíčky, 1 hvězdičku badyánu a 1 lžičku kukuřičného škrobu.

Ovoce dejte na síto a dobře propláchněte studenou vodou, poté ho přendejte do hrnce s uvedeným množstvím vody. Přiveďte k varu, přidejte koření, přiklopte pokličkou a na mírném plameni vařte sušené ovoce asi půl hodiny.

Škrob rozmíchejte s troškou vody, vmíchejte k ovoci a ještě krátce povařte. Cimes rozdělte do misek, nechte vychladit a můžete podávat dezert.