Koule z červeného proutí

Koule z červeného proutí | foto: MAFA - Lukáš Procházka

Přírodně ozdobený stromeček pětkrát jinak

  • 1
Nebaví vás stále stejné vánoční ozdoby? Zkuste letos vyzdobit stromeček netradičně a zároveň podle posledních trendů. Ty přejí přírodním materiálům.

1. Stromek s jablky

Stromek s jablkySpodní část stromku nejprve omotejte silným řetězem z dubového listí navlečeného na provázku těsně za sebou. Směrem nahoru pokračujte o něco slabšími řetězy ze sušených květů, například molucelly - kalichovce - navlečenými rovněž na provázku.

Pokud tuto rostlinu máte na zahradě, můžete použít suché květy právě odtud. Jinak je možné řetěz udělat z jakýchkoli předem nasušených květů.

Usušené plátky jablek napíchejte na kovové háčky a rozvěste rovnoměrně po stromečku. Kolem stromku potom omotejte pedig - dlouhé proutí - v červené barvě. Pokud není moc tvárný a na stromku nechce držet, přichyťte jej raději slabým drátkem. Pedig můžete nahradit například červeným hliníkovým drátkem či obarveným provázkem.

Nakonec na stromek připevněte malé kuličky z červeného proutí. Můžete je pověsit na kovové háčky nebo je přidrátkovat, mnohdy však stačí zasunout je do jehličí a budou i tak dobře držet. Červené kuličky můžete nahradit i malými červenými jablky, ovšem počítejte s tím, že ta jsou o něco těžší. Jestli chcete ozdobit i špičku vánočního stromku, můžete na ni naaranžovat třeba řetěz ze srolovaných jabloňových lístků, který si předem vyrobíte. Stromeček s řetězy a pedigem se hodí především do interiéru vyzdobeného v přírodním stylu nebo například na chalupu či do postaru zařízeného venkovského stavení.

2. Jehličí pokryté ledem

Jehličí pokryté ledemPro stromek ve stříbrné barvě, která připomíná sníh a led, použil florista Pavel Hruška ozdoby z rostlin nastříkané na stříbrno. Připevnil je slabými drátky. Palmové listy na stromečku odkazují k místu Ježíšova narození - Betlému. Můžete je ovšem nahradit jakýmkoli listím z lesa obarveným na stříbrno. Stejně tak místo semeníku lotosu můžete zvolit stříbrně nastříkané šišky.

Obarvený nevěstin závoj je možné na stromku vyměnit za uschlé a nastříkané okvětí řebříčku nebo třezalky, které ještě teď najdete na mezích. Calocephalus, tedy drátovec, je rostlina, která mnohým lidem zůstala v truhlících a uschla, takže místo aby ji vyhodili, mohou ji použít na stromek, barvit už se nemusí.

Ozdoby můžete doplnit řetězem s čirými svíčkami. Nebo klasickými voskovými v bílé či stříbrné barvě na stříbrných skřipcích. Pokud v interiéru převládá nějaká jiná barva, třeba modrá, je možné ji zopakovat i v barvě svíček. Nejlépe bude "ledový“ stromek vypadat v jednoduše zařízeném interiéru.

3. Větve, které spálil mráz

Stromek s větvemi, které spálil mrázPokud si vánoční stromeček nedovedete představit bez barevných kouliček, zkuste je letos použít jinak než obvykle. Vyberte ozdoby jedné nebo maximálně dvou barev.

Větší můžete věšet na stromeček na kovových háčcích po jedné, menší vypadají dobře ve skupinkách. Jestliže budete kupovat kouličky nové, můžete si pořídit rovnou ty v trsu na drátku či špejli. Seženete je v obchodních domech nebo tam, kde se prodávají vánoční ozdoby.

Ještě než začnete věšet kouličky, zapíchejte mezi větve stromku na bílo obarvené borůvčí. Dá se koupit v obchodě a bývá dovezené z ciziny, protože borůvčí se v českých lesích trhat nesmí.

Barevné kouličkyPokud si ozdobu přece jen chcete vyrobit doma sami, zvolte potom raději březové větvičky. Ty pak nastříkejte dekoračním sprejem na bílo. Komu se zdá takový stromeček málo zdobný, může přidat ještě červený korálkový řetěz. Stromek s borůvčím a barevnými kouličkami se hodí téměř do každého interiéru.

4. Stromek obalený hortenziemi

Stromek s hortenziemiJenom tři druhy ozdob budete potřebovat na takovýto vánoční stromek v ryze přírodním stylu. Pokud vám na zahradě přes léto kvetly hortenzie, pravděpodobně jsou na nich květy ještě teď, jen už jsou uschlé. Když je ostřiháte, můžete je použít jako dekoraci na stromeček.

Jestliže hortenzie doma nemáte, můžete si je koupit, třeba i jejich umělé napodobeniny.

Květy na stromeček připevněte slabým drátkem. Stejně můžete přichytit i borové šišky, které si předem nasbíráte v lese. Když se vám s nimi nechce drátkovat, mnohdy postačí jen zasunout větvičky mezi odstávající šupiny šišky.

Šišky z borovice černéNakonec celý stromek omotejte pedigem – to je proutí, ze kterého se pletou například košíky. Koupíte je nejčastěji v květinářstvích, obvykle v klubkách. Pedig na špičce stromku zamotejte tak, aby vytvořil ozdobu. Stromek se šiškami a hortenziemi nejlépe vynikne v interiéru, kde jsou hojně použity přírodní materiály, zejména dřevo, a také barvy, které se v přírodě často vyskytují.

5. Dárky pod živými hvězdami

Stromek s hvězdamiNejprve si drátkem nahoře spojte loupané vrbové proutky. Pak je přidrátkujte na špičku stromku. Pruty rovnoměrně rozmístěte okolo stromu.

Poté přidělejte zlaté proutěné koule, můžete je i navléci na pruty. Místo nich můžete doma vyrobit podobné ozdoby z nastříkaného sena či trávy.

Stromeček "dozlaťte“ květy nevěstina závoje nabarvenými dekoračním sprejem na zlato. Na svázané pruty můžete zavěsit řetězy z červených korálků a nechat je splývat volně podél stromku.

Dalším červeným prvkem na stromku mohou být živé vánoční hvězdy či jejich umělé napodobeniny. Živé květiny dejte nejlépe do malých zlatých květináčků, ty omotejte silnějším hliníkovým drátem, můžete na zeminu přidat trochu mechu; pak zavěste na stromek.

Do stromku je také možné vložit malé vánoční hvězdyBudete je však muset sundávat a alespoň jednou za tři dny zalévat. Nebo můžete květináčky obalit igelitem a rostlinám dodávat vodu na stromku. Stromek s vánočními hvězdami se hodí do interiéru vyzdobeného v klasických vánočních barvách – zlaté, červené, zelené.