Proč se vyplatí originální parmazán, ví každý, kdo ho skutečně ochutnal

  0:10
Na parmazánu je fascinující už jeho výroba. Obsahuje totiž pouze čisté nepasterované kravské mléko bez jakýchkoliv přídatných látek. Proto je naprosto čistou potravinou, poživatelnou včetně tvrdé kůrky. Díky dlouhému zrání přitom obsahuje bílkoviny, vápník a fosfor v lehce stravitelné formě.
Pravý Parmiggiano Reggiano se porcuje speciálním špičatým nožíkem na kousky, případně strouhá na jemném struhadle

Pravý Parmiggiano Reggiano se porcuje speciálním špičatým nožíkem na kousky, případně strouhá na jemném struhadle | foto: shutterstock.com

Typická chuť parmazánu, tedy Parmiggiano Reggiano, je dána nejen jeho řemeslným zpracováním, ale i kvalitou a chutí mléka získaného od krav pasoucích se v oblasti kolem měst Parma, Reggio Emilia, Modena, Mantua a Bologna. Do chuti sýra se tedy doslova promítá skladba místních travin a dalších bylin. Jeden kilogram parmazánu v podstatě obsahuje 15 litrů tohoto mléka, přičemž samozřejmě záleží na jeho stáří, protože sýr stárnutím ztrácí vodu.

Tajemství výroby ověřené staletími

Zmínky o vynikajícím sýru vyráběném v okolí Parmy se našly už v písemnostech starých Řeků z doby před více než 2 tisíci lety, první konkrétní jmenovité zmínky o parmazánu jsou v řadě písemností ze 13. století, uvádí ho i Giovanni Boccaccio ve svém Dekameronu. V 15. století pak už parmazán znali na většině královských dvorů v Evropě. U nás se chuťově podobný typ sýra vyrábí v Litovli pod označením Gran Moravia a je běžně k dostání v supermarketech.

Proces výroby pravého Parmiggiano Reggiano se za celá staletí v podstatě nezměnil a každoročně trvá od 1. dubna do 11. listopadu. Důsledně se na něj dbá dodnes, protože jen správně vyrobenému a zralému sýru vypálí po jeho vnějším obvodu originální pečeť, tedy chráněné označení původu.

Rozkrojit podélně byť jen čtvrtinu zhruba čtyřicetikilového bochníku pravého parmazánu není nic jednoduchého.  V prodejně Cheesy ve Vysočanech ho krájejí každý den jen tolik, kolik se prodá.

Zjednodušeně to probíhá tak, že večerní mléko od krav z pastvin nechají Italové ustát ve velkých vanách, ráno z jeho povrchu seberou smetanu a doplní ho ranním mlékem. Ještě přidají zákys vyrobený ze syrovátky z předchozího dne, mléko zahřejí a přidají další zákys, tentokrát ze žaludku mlékem krmených telat. Mléko opět zahřejí, vzniklou sýřeninu nechají odstát, vykapat a vloží do dřevěných forem typického kulatého tvaru. Sýr z formy po několika hodinách vyklopí, vyrazí na něj datum a nechají ho asi 10 dní schnout na dřevěných policích, přitom ho často obrací.

Pak sýry vloží zhruba na tři týdny do solné lázně a poté mohou putovat do velkých větraných skladů s konstantní teplotou, kde zrají jeden až tři roky. Každý den se musejí kartáčovat a obracet. Podobně jako v bance je v nich doslova uložený finanční kapitál. Není divu, že čtyři italské banky přijímají tento sýr do vlastních speciálních skladů jako záruku splátky půjček od zemědělců. Pokud zemědělec půjčku nesplatí v termínu, banka sýr prodá a účty se vyrovnají. Banky přitom tratit nemohou, čím je sýr starší, tím jeho cena roste.

V čem je PARmazán unikátní?

Parmaggiano Reggiano je tvrdý sýr, který obsahuje snadno stravitelné ušlechtilé bílkoviny, zhruba 30 % tuků a vysoký obsah pro tělo dobře vstřebatelného vápníku a fosforu. Pokud byste denní potřebu posledních dvou cenných látek chtěli pokrýt pouze konzumací parmazánu, stačilo by vám na to 100 gramů. Italové dokonce tvrdí, že parmazán je hned po mateřském mléce tou nejideálnější potravinou pro kojence. Už od 5. až 6. měsíce přidávají dětem do prvních zeleninových polívčiček také polévkovou lžíci panenského olivového oleje (nejlépe z prvního lisu) a lžíci strouhaného parmazánu, který se dokonale rozpustí.

Jak parmazán nakupovat a skladovat

Pokud si chcete opravdu pochutnat, raději zapomeňte na "výhodná" balení strouhaného parmazánu v igelitovém sáčku ze supermarketu. Je sice nastrouhaný najemno, ale například při ceně necelých 30 korun za 40 g balení o žádný výhodný nákup nejde. Navíc nevíte, o jak starý, respektive jak zralý parmazán se jedná.

Čtvrtina bochníku pravého parmazánu váží zhruba deset kilo a na jeho výrobu se spotřebovalo zhruba 150 litrů kvalitního mléka od krav chovaných na pastvinách v oblasti kolem Parmy, Modeny a Bologne. "Pravý parmazán jen těžko ukrojíte rovně, protože se díky své struktuře jakoby loupe," vysvětluje Martin Postulka z prodejny Cheesy v pražských Vysočanech.

"Pravý parmazán jen těžko ukrojíte rovně, protože se díky své struktuře jakoby loupe," vysvětluje Martin Postolka z prodejny Cheesy v pražských Vysočanech

Ideální je zajít si jednou za čas koupit parmazán vcelku, speciálním nožíkem se loupe na jakési nepravidelné kousky nebo strouhá na jemném struhadle až těsně před konzumací či před vařením. Nakupujte nejlépe ve specializovaných obchodech, kde máte garantovánu i správnou péči o sýr a víte, co kupujete.

Ve slušné prodejně si navíc vybraný sýr můžete ochutnat a pak se na místě rozhodnout. Nějakých 200 až 300 g parmazánu vaši kapsu nezruinuje, podle stupně zralosti byste ho měli pořídit za 100 až 250 Kč. Pokud ho pak několikrát do týdne použijete jako přísadu do pokrmů, ve kterých bude jeho chuť opravdu znát, vydrží vám i několik týdnů, a to i při vaření pro několikačlennou rodinu.

"U nás dvouletý i tříletý parmazán krájíme každý den ráno čerstvý, zákazníci najdou různě velké kusy zabalené v průhledné fólii v chladicím boxu. Pokud si nevyberou, uříznu jim jiný, jakkoliv velký. Problém ovšem je, že se parmazán štípe, takže uříznout rovný kus přesně podle představ zákazníka je někdy dost obtížné," popisuje úsměvné úskalí porcování parmazánu Martin Postolka z prodejny Cheesy v pražských Vysočanech.

"Zákazníkům doporučujeme parmazán skladovat v chladničce zhruba v úrovní přihrádky na zeleninu, zabalený ve fólii, ve které si ho od nás přinesou," radí Postolka. Parmazán se nemá skladovat v lednici bez obalu už proto, že přejímá pachy. Pečlivé zabalení do fólie je dostačující, ale pokud ho v kuchyni používáte jen čas od času, je lepší ho zhruba jednou za týden přebalit, případně ho raději uskladnit do uzavíratelné plastové krabičky. V takové dobře uskladníte i nastrouhaný parmazán, aby si uchoval svoji sílu i vůni, pokud se vám podaří ho nastrouhat více, než jste ten den při vaření spotřebovali.

Vyzkoušejte ho i k ovoci či jako zmrzlinu

Pokud chcete kousky parmazánu zobat jako předkrm či chuťovku, například k bílému vínu, stačí vám čerstvý, tedy ten, který zrál alespoň rok (cca 12 až 14 měsíců). Ten je také vynikající v kombinaci se zeleninou a ovocem, například kousky řapíkatého celeru, cherry rajčátky, melounem či hruškami.

Naopak pro použití v kuchyni, například na strouhání do těstovin, polévek či omáček, je vhodnější sýr dvouletý, případně tříletý, tedy starý alespoň 24 měsíců. Například podle Zdeňka Pohlreicha vám hromádka pravého parmazánu doslova "udělá" lahodnou a nenapodobitelnou chuť těstovin, které v podstatě už moc dalších ingrediencí nepotřebují, viz video. Což potvrdí každý, kdo těstoviny s pravým parmazánem někdy opravdu ochutnal.

Zapečené lilky s parmazánem

Italská kuchyně se nebojí kombinovat chuť parmazánu s čerstvou i tepelně upravovanou zeleninou a dalšími sýry. A výsledkem jsou bezmasá lehká jídla, která si musíte zamilovat. Vyzkoušejte například lilek zapečený s mozzarelou a parmazánem podle "Itala v kuchyni" Emanuela Ridiho a už nikdy nebude parmazán ve vaší lednici chybět.

Zralý (zrající 18 až 24 měsíců) a starý (24 až 36 měsíců) parmazán je výborný také k těžším červeným vínům, oříškům nebo sušenému ovoci, třeba k fíkům či sušeným švestkám. Samozřejmě platí, že čím zralejší sýr, tím je jeho chuť intenzivnější a cena vyšší. Například v Cheesy vás přijde 100 g dvouletého na 55 korun, tříletého na 75 korun.

Parmská šunka s parmazánovou zmrzlinou

A pokud zatoužíte ochutnat něco z moderní kuchyně, připravte si parmazánovou zmrzlinu. "Jednoduše roztavte ve 400 ml ohřáté smetany 200 g nastrouhaného parmazánu, vzniklou směs ochlaďte a vmíchejte do ní dva žloutky," radí italský kuchař Emanuele Ridi. Pak je potřeba dát zmrzlinu mísit a chladit do zmrzlinového strojku. Při troše trpělivosti a průběžném míchání se vám ji ale podaří připravit i v běžném mrazáku. Servírujte na plátcích parmské šunky, kopeček zmrzliny lehce posolte hrubou solí.

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...