Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko je ráj smrků od dob Marie Terezie, profesor Poleno kůrovce předvídal

  9:00
Monokultura smrku čili smrkové plantáže jsou neudržitelná forma českých lesů. Brojil proti ní i jeden z nejvýznamnějších českých lesnických odborníků Zdeněk Poleno. Od jeho narození uplynulo 30. dubna sto let a pro magazín 5+2 popsal profesorův recept na ozdravení českých lesů jeden z jeho žáků.
Legendární terénní cvičení profesora Zdeňka Polena, který považoval les za...

Legendární terénní cvičení profesora Zdeňka Polena, který považoval les za nejlepší učebnu a laboratoř v jednom. (1997) | foto: archiv RNDr. Stanislava Vacka, DrSc.

Vychoval generace lesníků, coby starý kantor stál v kabátě a holinách v lesní školce a ukazoval o desítky let mladším studentům, jak pěstovat les.

Pro špičky v oboru je dodnes „lesnickým guru“, podílel se na rozvoji českého lesního hospodářství po celou druhou polovinu 20. století. Profesor České zemědělské univerzity v  Praze(ČZU) Zdeněk Poleno se narodil 30. dubna 1921 a život zasvětil českým lesům. 

„Zatímco ve své době byl v mnoha směrech průkopníkem, v dnešní éře přírodních i společenských změn se jeho koncept bere jako východisko, jak lesy obhospodařovat,“ vzpomíná na svého učitele Jiří Remeš z Fakulty lesnické a dřevařské, Katedry pěstování lesů ČZU. Sám u věhlasného Polena absolvoval výuku a zkoušky. 

„Byl naprosto zaujatý svým oborem, kterým bylo pěstování lesa. Skládat u něho zkoušku znamenalo zpravidla minimálně hodinovou, často ale výrazně delší komplexní prověrku všech znalostí týkajících se pěstební problematiky,“ vzpomíná prorektor zemědělské univerzity Remeš. 

Věhlasná byla i Polenova terénní cvičení, která razil podle hesla: „Zahoďte rozskřípané pero, jděte do lesa a učte se z knihy přírody.“ Právě do hvozdů, lesů, remízků, luhů a hájů stovky studentů hnal. 

„Profesor Poleno nebyl ochoten obor pouze přednášet, ale naopak všechna praktická i terénní cvičení osobně za účasti docentů a asistentů vedl. Také vybudoval řadu výukových objektů, na kterých se dodnes výuka staví. Vyznával totiž zásadu, že nejlepší možnou učebnou i laboratoří je nakonec sám les,“ vzpomíná Remeš. 

Kůrovcem napadený a následně uschlý smrk uprostřed zdravého lesa nedaleko...
Kůrovcem napadené a následně uschlé smrky u Pokojovic na Třebíčsku (2018)

Kůrovcovou kalamitu profesor Poleno předpovídal a přesvědčoval k návratu k výsadbě listnatých lesů.

Zdeněk Poleno se výuce věnoval až do úplného stáří, zemřel v roce 2002. Jeho metody dodnes pomáhají řešit problematiku tuzemských lesů, které pokrývají více než třetinu českého území. Například i největší kůrovcovou kalamitu v novodobé historii. 

Kůrovce bude téměř nemožné zastavit

Když se podíváme na dnešní lesy, vidíme převahu smrkových porostů. Jenže než začal českou krajinu obhospodařovat člověk, lesy byly jiné.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Dokladem může být Zlatý Kopec, malá víska ukrytá ve smrkových hvozdech Krušných hor. Sice se tu těžilo v potocích zlato, název však prý odkazuje na tamní bukové lesy. „Zlatý Kopec se místu začalo říkat podle podzimu, kdy zdejší bukové lesy zezlátly a zářily do daleka,“ přibližuje jedna z informačních tabulí místního přírodního parku dobu před třemi sty a více lety. 

„V našich lesích předtím, než je začal člověk svojí činností výrazně ovlivňovat, dominoval buk lesní. Jeho předpokládané zastoupení bylo v rozmezí 35 až 40 procent,“ vysvětluje Jiří Remeš. Smrk se stal velmi oblíbenou dřevinou a začal se pěstovat ve velkém. Postupně rostly obří smrkové lesy – smrkové plantáže. 

„Smrkové porosty, které se u nás dříve masivně pěstovaly téměř ve všech polohách, skutečně odpovídaly plantážím – byly to stejnorodé a stejnověké porosty, kde hlavním důvodem byla produkce dříví,“ poukazuje Remeš na minulá desetiletí a staletí. Lesní rovnováha, kdy mizely často převažující  listnáče, se postupně narušila, a i to může být jedna z příčin současných kůrovcových kalamit.

„Ta poslední je svým rozsahem bezprecedentní, protože probíhá na plošně velmi rozsáhlém území a trvá již řadu let. Zkušenosti ukazují, že když se taková kalamita rozvine do takovýchto rozměrů, je ji téměř nemožné zastavit. Dřívější kalamity v historii byly také velké, ale jejich dosah byl mnohem více lokální,“ popisuje Remeš katastrofu, během které musely být v posledních letech vykáceny obří lesní plochy. 

„Musíme zvýšit odolnost lesa,“ tvrdil Poleno

Pěstování smrkových monokultur fungovalo už za Marie Terezie, ovšem ještě pár let po sametové revoluci se příliš nedařilo tento koncept změnit.

„V roce 1990 se vysazovalo 84 procent jehličnanů a pouze 16 procent listnáčů, ještě v roce 2010 byl podíl vysazených jehličnanů téměř 64 procent,“ vysvětluje Jiří Remeš a dodává: „Pěstování monokultur přitom není již dlouho cílem lesního hospodaření, prakticky od roku 1996, kdy začala platit nová lesnická legislativa. Je však pravda, že posun byl relativně pomalý. Probíhající kůrovcová kalamita tento proces pravděpodobně skokově urychlí.“ 

Jednou z cest, jak lesům vrátit jejich odolnost, je zvýšit v nich podíl dříve původních listnáčů. To prosazovali Zdeněk Poleno a tvrdí to i jeho žák Jiří Remeš: „Větší druhová pestrost lesních porostů je jednoznačně cesta, jak zvýšit jejich odolnost, stabilitu a také šanci na to, aby se dokázaly vyrovnat se změnami prostředí. Tento trend se postupně prosazuje, dnes 51 procent vysazovaných stromů tvoří listnáče a 49 procent jehličnany.“ 

KVÍZ: Co myslíte? Ubývají v Česku lesy a může vám majitel lesa zakázat houbaření?

A jaká je tedy budoucnost smrků? „Budoucí role smrku se nyní hodně diskutuje, předpokládá se vzhledem k probíhajícímu oteplování posun jeho pěstování do poloh nad cca 800 až 900 metrů nad mořem. V nižších polohách by mohl mít šanci ve směsi s listnáči, především na vodou ovlivněných stanovištích,“ podotýká Remeš.

Odkaz profesora Polena a jeho myšlenky jsou stále velmi aktuální a od dnešních mladých vědců či lesníků se zase tolik neliší. „V dnešní době se mnohem více akcentuje problém klimatické změny a adaptace na ni, nicméně postupy, které se dnes v tomto směru doporučují, se od pojetí pěstování lesa profesora Polena neodchylují,“ uzavírá prorektor.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...