Vypěstovat si vlastní brambory nebo zeleninu, je snem mnoha lidí z města. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nový projekt nabízí pronájem pole i s farmářem. A vlastní úrodu

  • 46
Kdo se chce příští sezonu pokusit o vypěstování vlastní úrody, má nyní možnost pronajmout si na rok malé políčko o rozměru 5 až 15 metrů čtverečních kousek od Benešova. Nemusí si přitom ani zamazat ruce od hlíny. V ceně pronájmu, která začíná na 499 korunách, je osivo i péče profesionálů.

Na svém pronajatém území bude nájemce moci pěstovat jednu plodinu: cibuli, petržel, brambory, pórek, červenou řepu nebo celer. Za příplatek 299 korun mohou na 10 metrech čtverečních pěstovat česnek, za příplatek 49 korun mrkev.

Cena pronájmu na sezonu 2014:

  • 5 metrů čtverečních 499 korun
  • 10 metrů čtverečních 699 korun
  • 15 metrů čtverečních 899 korun

Na jednom políčku bude také možné kombinovat dvě plodiny, ale za to si zájemci opět připlatí 49 korun. Filip Habr, tvůrce projektu, říká, že do budoucna uvažuje i o možnosti pěstování ovoce. Zatím ale kvůli finanční náročnosti zůstává u zeleniny.

V průměru se podle něj dají na 5 metrech čtverečních vypěstovat dva až tři kilogramy česneku. "Lidé budou žít v očekávání, zda z 10 metrů čtverečních získají v dobré sezoně 10 kilogramů česneku nebo ve špatné třeba jen půl kila," vidí výhodu ve svém projektu Habr.

Zájemci nebudou muset trávit čas zaléváním či okopáváním zeleniny, o veškerý servis bude postaráno v ceně pronájmu. "Se zeleninou je přitom relativně hodně práce," upozorňuje Habr. Každý nájemce dopředu získá přesný harmonogram prací na poli a nebude si muset sám zajišťovat ani sklizeň. Jen si na závěr musí pro svoji úrodu dojet.

Pokud by se ale někdo přece jen chtěl o svou zeleninu starat sám, není to problém, stačí se domluvit. Každé políčko bude jasně vymezeno, každý nájemce dostane mapu a přesné GPS souřadnice, kde je jeho území.

Rozparcelované pole leží na Podblanicku kousek od Benešova a je dobře dostupné ze silnice. Majitelkou pole je manželka Filipa Habra, autora projektu. Pokud by bylo zájemců o pronájem políček více a kapacitně by nestačilo, má Habr podle svých slov předjednaný pronájem dalšího pole od obce Soutice.

Filipa Habra princip fungování projektu "Farmáři z města" napadl před třemi lety. Nikde v zahraničí inspiraci nehledal. "Nevím, že by to někde fungovalo," dodává. Doufá přitom, že získá alespoň tisíc zájemců, dokázal by ale údajně uspokojit i přibližně čtyřnásobek městských "farmářů".

Po dvou týdnech provozu webových stránek projektu má Habr zatím 86 zájemců. Ti ještě pronájem políčka stihli pořídit za nižší ceny, které pro Habra nebyly výdělečné. Protože ale začíná nabízet svůj produkt na slevovém portálu, před pár dny ceny navýšil. "Kdybych dal slevu z nevýdělečné ceny, bylo by to pro mě ztrátové," vysvětluje úpravu cen tvůrce originálního projektu.

Pěstovat zeleninu lze i přímo ve městě

Svou zeleninu lidé letos pěstovali již druhým rokem i přímo v Praze, kde fungují zahrádkářské komunity. Projekt Prazelenina v Holešovicích například lidem umožnil vypěstovat si v plátěných vacích, co sami chtějí. Cena jednoho metru čtverečního je na sezonu přišla na 850 korun bez osiva a údržby. "Letos bylo registrováno přibližně sto lidí," uvedl Matěj Petránek z Prazeleniny.  O začátcích tohoto projektu si můžete přečíst zde.

Obdobně dlouho funguje nezisková organizace Kokoza, která propaguje kompostování a pěstování ve městě. Na Jižním městě provozuje komunitní zahradu, kdy lidé za 200 korun na sezonu získávají 1,5 až 2 metry čtvereční. Kokoza bude navíc od příštího roku provozovat na Opatově městskou zahradu, kde budou pracovat lidé s postižením.

Mapu komunitních zahrad a kompostáren naleznete zde. Kristina Regalová, jedna ze zakladatelek Kokozy, řekla pro iDNES.cz: "Dnes hodně lidí řeší, co jí. A každá příležitost, kdy má člověk pod kontrolou, co si vypěstuje, je dobrá."