Na místě bývalého pavilonu velkých savců - tzv. slonince -byste měli v létě...

Na místě bývalého pavilonu velkých savců - tzv. slonince -byste měli v létě najít výběh mravenečníků, kavárnu i dětské hřiště. Ilustrační foto | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Z vysloužilého slonince výběh mravenečníků i dětské hřiště. Už v létě

  • 9
Vedení pražské zoo má nový plán na dočasné využití vysloužilého slonince ve spodní části zahrady. Místo původně plánovaného pavilonu Amazonie, jehož stavbu muselo zatím odložit, zde vznikne dětské hřiště, kavárna nebo výběh pro mravenečníky. Pro návštěvníky by se měl upravený "pavilon velkých savců" otevřít letos v létě.

Červnové povodně, které znovu těžce zasáhly spodní část zahrady (fotogalerii z pražské zoo po loňské červnové povodni najdete například zde), pozměnily plány na další rozvoj zoo. Největšími prioritami je teď ochrana před další velkou vodou a taky stavba nového příbytku pro gorily v horní části zoo. V místě, odkud by je ošetřovatelé nemuseli znovu stěhovat do povodňové věže, až se zase zvedne hladina Vltavy (o životě goril v povodňové věži v červnu 2013 více zde).

Amazonie se zatím odkládá

Na velkorysý pavilon Amazonie za několik stovek milionů korun, jehož největším lákadlem měla být obří nádrž s kapustňáky, nejsou prozatím peníze (o odložení projektu iDNES.cz informoval zde). V současné době je potřebnější nové zázemí pro gorily (více zde) a protipovodňová ochrana zahrady.  

"V této chvíli nedisponujeme prostředky na jeho stavbu. Nyní je totiž mnohem důležitější vybudovat nový pavilon goril a zaměřit se na protipovodňovou ochranu," konstatoval ředitel zoo Miroslav Bobek. Podle prvotního odhadu jenom nový areál pro gorily vyjde na minimálně 80 milionů korun.

Kavárna vedle mravenečníků

Vedení zahrady zároveň nechce opuštěný sloninec nechat ležet ladem, když objekt stejně bude muset nadále udržovat. "Je to poměrně velký prostor, který chceme využít," řekl iDNES.cz ředitel Bobek.

V někdejším hlavním výběhu vznikne dětské hřiště a odpočinkové místo pro rodiče. Tento prostor by měl být propojen s ochozem uvnitř areálu, kde bude nová kavárna, v provozu zůstane i terárium.

Hrochy, kteří se spolu se slony přestěhovali do nového areálu v horní části zahrady (více o slonech zde), vystřídají mravenečníci. Tato zvířata momentálně v pražské zoo nejsou, ale počítalo se s nimi do pavilonu Amazonie.

V areálu bude také vystupovat trenér zvířat František Šusta se svými kolegy. Nenásilné metody tréninku zvířat jsou moderním trendem současných zoologických zahrad, pražská zoo před třemi lety dokonce dostala za tuto aktivitu tři ceny na celosvětové konferenci Animal Behavior Management Alliance ve Spojených státech.

Podívejte se na video, jak takový trénink (více zde) vypadá třeba u lemurů:

3. července 2010

Rekonstrukce za několik milionů

Konkrétní podoba nového slonince by měla být známa po vyhodnocení veřejné soutěže, kterou na proměnu areálu už vyhlásilo vedení zahrady. Pak by mělo ještě následovat výběrové řízení na zhotovitele.

Podle ředitele zoo Miroslava Bobka si přestavba vysloužilého slonince, označovaného jako Pavilon velkých savců, vyžádá několik milionů korun. Jeho využití zapadá do aktuální koncepce zahrady, podle které by ve spodní části zoo měly být umisťovány jen lehké stavby, případně stavby vůči povodni odolné, a snadno evakuovatelná zvířata.

"Podle počítačového modelu, který si nechal zpracovat Útvar rozvoje města, je možné spodní část zahrady chránit před padesátiletou i stoletou vodou, aniž by to způsobilo významné zvýšení hladiny v okolí Trojské kotliny, o centru už vůbec nemluvě," konstatoval ředitel Bobek.