Pronajímání domů a bytů on-line je stále populárnější.

Pronajímání domů a bytů on-line je stále populárnější. | foto: Profimedia.cz

Půjčujete chalupu přes internet? Dejte si pozor na majetek

  • 7
Důvěra Čechů ke krátkodobým sezonním pronájmům chalup nebo rodinných domů prostřednictvím on-line služeb roste. Na serverech typu Airbnb, Couchsurfing nebo VRBO je možné najít stovky nabídek z celé republiky. Půjčit si není problém horskou roubenku, lázeňskou vilu ani běžný vesnický dům.

Přestože riziko je i díky možnosti vybírat hosty podle předchozí zkušenosti jiných nájemců poměrně malé, rozhodně se vyplatí nepodceňovat zabezpečení majetku ani v takové situaci. Minimálně se v případě velkých i malých průšvihů vyhnete tahanicím a hádkám jak s hosty, provozovateli portálu, přes který pronajímáte, tak případně pojišťovnou.

Pročtěte si podmínky a sjednejte pojistku

U služby typu Airbnb, která funguje pouze jako zprostředkovatel, nesmíte zapomenout na fakt, že smlouvu uzavíráte jen vy jako hostitel a zájemce o ubytování ve vašem domě nebo chalupě.

Rozhodně si pečlivě přečtěte všechny podmínky portálu a nastudujte si i potřebné právní předpisy, abyste nezanedbali některou ze zákonných povinností.

Zapomenout byste neměli na pojištění jak nemovitosti, tak domácnosti.

Pokud chcete mít opravdu klidné spaní, zeptejte se také na pojištění zodpovědnosti vůči třetím stranám.

Vymezte prostor, který má host k dispozici

Ihned na počátku je do profilu na stránkách dobré zcela jasně uvést, které části nemovitosti jsou hostům k dispozici. To je užitečné především u míst, která nejde jednoduše uzamknout.

Vytiskněte zdvořilostní informační cedule.
Vytiskněte zdvořilostní informační cedule.
Vytiskněte zdvořilostní informační cedule.

Nezdráhejte se vytisknout dvojjazyčné zdvořilostní cedulky a vylepit je tam, kde je třeba. Nebojte se třeba řetízkem nebo provázkem zahradit vstup do patra, abyste se vyhnuli zbytečnému „šmejdění“ hostů.

Sjednoťte zámky, vytvořte generální klíč

Tomu mimo jiné zamezí také uzamknutí všech neveřejných místností. Vyměňte staré dózické zámky u interiérových dveří za cylindrické, visacím zámkem s krytou petlicí osaďte dveře kůlen.

Generální klíč a klíče pro hosty můžete barevně odlišit. Lépe se budete orientovat v případě, kdy je bude nutné rychle přidělat.

Nezapomeňte zámkové vložky rozdělit do dvou skupin (anebo více skupin, pokud zároveň pronajímáte několik částí objektu) – ty, které má host právo odemykat, a ty, které svým klíčem odemknout nesmí. Všechny zámky pak odemkne generální klíč, který budete mít k dispozici pouze vy jakožto majitel objektu.

To má samozřejmě výhodu také v tom, že pokud váš host ztratí klíče nebo vám je jaksi zapomene při odjezdu předat (což se stává poměrně často), nebudete muset měnit kódování zámků pro celou sérii.

Nepodceňujte terciérní zabezpečení

Ne vždy chce anebo může majitel pronajímané prostory zcela vyklidit. Je tedy běžné, že pronajímáte místnosti, kde jsou volně dostupné také vaše osobní věci – starožitnosti v ložnici, elektronika v obýváku, drahé příslušenství v kuchyni, nářadí v garáži. V takovém případě nezapomínejte na takzvané terciérní zabezpečení.

Takzvaný XBOX dokáže o úroveň zvýšit zabezpečení i chatrných dveří. Vhodný je třeba do sklepa.

Kvalitní visací zámky 3. bezpečnostní třídy seženete za cenu kolem 700 korun. Vydrží věky i v nepříznivých podmínkách.

Skříňky nebo šuplíky jednoduše uzamkněte levnými visacími zámky. Mají především psychologický efekt – jak pro hosta, tak pro vás. A v případě, že nebudete moci nějakou část výbavy najít, nebudete to svádět na hosty. V tomto ohledu je totiž velmi jednoduché vypěstovat si nespravedlivou nedůvěru, což nikdy neudělá dobrotu.

Uzamykatelná schránka na cennosti pro hosty

S odpuštěním řečeno, náhoda je občas opravdu blbec. Může se stát, že některý z místních nenechavců využije bezstarostnosti cizinců na dovolené a okrade je o jejich peníze, dokumenty a další cennosti. Existují také skupiny zlodějů, kteří se prokazatelně orientují na turisty ze západu – tedy ty, kteří jsou z vlasti zvyklí na výrazně nižší riziko okradení, a proto nejsou dostatečně obezřetní.

Může se ale také stát, že narazíte na hosty – filuty, kteří se pokusí obohatit na váš úkor, okradení o cennosti budou fingovat a vás vydírat nahlášením provozovateli portálu, přes který nemovitost pronajímáte. To může samozřejmě znamenat pád vaší reputace a dlouhé hádání se o tom, kde že je pravda.

Pro osobní věci a doklady hostů doporučujeme využít trezor s kódováním (klíček se dobře ztrácí). Nebojte se vysoké ceny, do 1500 seženete již kvalitní řešení.

Obojímu se máte šanci vyhnout, pokud do objektu pořídíte jednoduchý trezor na kód, kam si host bude mít možnost uložit dokumenty, peníze, šperky nebo elektroniku.

Jasně vyznačte výbavu a náčiní, které mohou hosté použít

Jasně označte, jakou výbavu má host v rámci pronájmu nebo propůjčení objektu k dispozici. Pokud mu nechcete dát k dispozici zahraní nábytek nebo třeba uskladněné hračky vašich dětí, informujte ho o tom cedulkou.

Výbavu například v garáži můžete spojit pomocí pružného lanka, zakotveného do země, s předměty tak nebude možné manipulovat.

Nic nezkazíte, když toto náčiní zabezpečíte – třeba lankovým zámkem, který pohodlně sepne i několik věcí dohromady. V opačném případě hosty naopak povzbuďte, ať si výbavu půjčí, je-li to součástí dohody, mile je to překvapí.

Zabezpečte nebezpečná místa a označte je tabulkami

Velmi často hostovi nebudete mít možnost dopodrobna představit všechny potenciální nástrahy. A určitě nechcete trnout při představě, jak se malé děti batolí kolem špatně zabezpečené jímky, studny nebo bazénu.

Řešením může být montáž zámků na poklopy, které sami uvítáte v případě, kdy máte vlastní malé děti. Zabezpečí víko od studny či jímky, poklop nemusíte měnit, namontovat je lze na většinu běžných typů. Dvířka od elektroinstalace, plynu nebo vody zabezpečte pákovým zámkem, i ten je možné sjednotit s ostatními zámky společným klíčem.

V e-shopu nebo stavebninách nakupte PVC varovné cedulky a jasně označte místa, kterým se mají hosté z bezpečnostních důvodů vyhnout.

Bezpečné uložení klíčů po odjezdu

Zapomenout nesmíte ani na bezpečné uložení klíčů při odjezdu. Rozhodně neriskujte vhození do běžné poštovní schránky (pokud není zesílená a zabraňující vyháčkování klíčů).

Jestliže host nemá šanci předat vám klíče osobně, bude lepší poprosit například někoho ze sousedů. V případě, že váš dům stojí na samotě nebo sousedy nechcete či nemůžete obtěžovat, zvolte raději méně nápadné místo - třeba zaklapávacím zámkem chráněnou pevnou skříňku v některém z postranních objektů, případně bezpečnostní schránky v podobě falešných kamenů.

Máte sami zkušenosti, které by měli ostatní znát? Podělte se o ně s ostatními čtenáři.