Fólií se musí pečlivě pokrýt celá plocha dna jezírka, včetně břehů.

Fólií se musí pečlivě pokrýt celá plocha dna jezírka, včetně břehů. | foto: Stanislava Neradová

Průvodce stavbou zahradního jezírka. Za týden se můžete koupat

  • 6
Zahradní jezírko může být zajímavou alternativou bazénu. Nejprve si ale dobře rozmyslete umístění, velikost i tvar. Lokalitu navíc nevolte příliš ve stínu ani na slunci, jezírko by mělo být osluněno alespoň pět hodin denně.

Majitelé pozemku u Českých Budějovic, kteří právě dostavěli rodinný dům, umožnili Hobby.cz průběžně sledovat, jak takové jezírko vzniká. Terasa na jižní straně jejich nového domu totiž přímo vybízela k tomu, oživit toto relaxační místo možností koupání.

Volba padla na přírodní jezírko

Během bagrování už se rýsují všechny naplánované zóny jezírka: hluboká voda, mělká voda i mokřad.Vybraný prostor ze všech ostatních tří stran sousedí s okolními zahradami. U plotu jedné z nich dokonce stojí tři vzrostlé okrasné jedle. "Vytvoří skvělou kulisu pro náš rybník," rozhodli se při pohledu do sousedství. Bazén s chemicky upravovanou vodou do své zahrady nechtěli, proto volby padla na jezírko, které přirozeně zapadne do zeleně a umožní celou zahradu postupně upravovat.

Jako správní stavebníci už při stanovování orientace domu sledovali, jak se nad parcelou pohybuje během dne slunce. Tato znalost jim pomohla i při plánování jezírka. Při rozhodování o tvaru vodní plochy, velikosti a hloubce jezírka samozřejmě hrají podstatnou roli i velikost a tvar pozemku.

Nejvíce času obyvatelé domu tráví v teplých měsících na terase. Proto zvolili polohu i tvar jezírka tak, aby na něj viděli jak odtud, tak i z velkého jižního okna v obývacím pokoji. Obdélníkový tvar šikmo položené vodní plochy navíc i opticky zvětšil okolní zahradu.

Stavět svépomocí lze, ale dozor se vyplatí

Jezírko se dá stavět svépomocí, stejně jako můžete práci zadat specializované firmě a domluvit se na dodávce tzv. na klíč. Naši stavebníci už při hloubení zeminy pro základovou desku domu narazili na skálu. V tu chvíli bylo jasné, že se bez patřičné techniky a stavebního a odborného dohledu zkušeného stavitele zahradních jezírek neobejdou.

Geotextilií se pokryje i dno.Bagr z rohu zahrady nejprve odstranil hlínu navezenou tam při stavbě domu. Pak se začal hloubit otvor pro vlastní rybník. Ten má obdélníkový tvar, uspořádání břehů přitom musí být stupňovité, s úhlem klesání 45 stupňů. Různá hloubka jezírka má své opodstatnění. Některé vodní rostliny rostou v mokřadech hlubokých 15 centimetrů, jiné v mělké vodě do 50 centimetrů. Hluboká voda, kterou tvoří vlastní koupací zóna, se stane domovem pro pár rybek.

Po terasovité úpravě stěn, vytvoření dvou schůdků a umístění mechanické čističky přichází na řadu pracovníci specializované firmy, kteří vyhloubenou jámu nejprve pokrývají geotextilií. Ta zabrání prorůstání kořenů a protržení vlastní speciální jezírkové fólie například ostrými kameny.

Zelenomodrá speciální fólie o tloušťce dvou milimetrů, která musí pokrývat dno i stěny jezírka, se pokládá na geotextilii. Tato fólie se dá krásně tvarovat podle dna a stěn jezírka. Pokládá se v pásech, jednotlivé pásy se k sobě svařují horkým vzduchem. Na tuto práci se určitě vyplatí najmout si odborníky, kteří mají se stavbou jezírek zkušenosti.

Napustíte vodu a můžete se koupat

Napustíte vodu, upravíte břehy, jezírko i břehy osázíte vodními a bahenními rostlinami. A můžete se koupat. Pak už můžete vyhloubené a fólií pokryté jezírko napustit vodou z vrtu. Cirkulaci vody obstará sací čerpadlo, o okysličení vody se postará uměle vytvořený vodopád. Ten zároveň dotváří i zvukovou kulisu a vizuální požitek. Vodu čistí mechanická čistička, ve které v podstatě zčeřená voda proteče zhruba deset centimetrů silným filtrem o rozměrech 1 x 1 metr. Speciální hmota filtru zachytí nečistoty a zpět do jezírka poteče už čistá voda.

V tuto chvíli už se tedy, ani ne po týdnu práce, lze v jezírku koupat. Ještě není úplně hotovo, mimo jiné se budou dále upravovat břehy a osazovat rostliny, ale to všechno se dá dodělat postupně a svépomocí. Majitelé mají v plánu, že čističku časem zakryje molo a vyhrnutá zemina okolo jezírka poslouží pro založení skalky. Ryby v jezírku odstraní larvy komárů a dalšího hmyzu.

"Už se těšíme, jak se s každým nově umístěným kamenem a postupným osazováním rostlin bude jezírko měnit. Jsme spokojeni. Máme na zahradě kousek skutečné přírody a příjemné koupání bez chemie. Jezírko měří na délku třináct metrů, hloubka dosahuje až metru a sedmdesáti centimetrů. Ještě osadíme zelení valy okolo jezírka, aby stále něco kvetlo," popisují další plány majitelé nového jezírka. To všechno jsou témata, ke kterých se Hobby.cz ještě vrátí.

Praktické rady pro stavbu jezírka:

- Jezírko můžete začít budovat kdykoliv (kromě mrazu), nejlépe však za teplého počasí.

- Nejprve si dobře rozmyslete umístění, velikost i tvar jezírka.

- Lokalitu nevolte příliš ve stínu ani na slunci, jezírko by ale mělo být osluněno alespoň pět hodin denně.

- V blízkosti jezírka se vyvarujte listnatých stromů, komplikují údržbu jezírka.

- Zvažte účel: koupací jezírko má jiné zákonitosti než jezírko čistě okrasné.

- Pamatujte, že uměle vytvořený vodopád přinese stojaté vodě potřebný kyslík.

- Jezírko můžete napustit nejen vodou z vrtu, ale i pitnou z vodovodního řadu.

- Pro dno a stěny jezírka je ideální použití fólie, nejlépe kaučukové. Vybetonované jezírko může v mrazu popraskat a plastový výlisek (prefabrikovaná forma) také není ideální volbou.

- Máte-li malé děti, zvažte i rizika existence vodní plochy v zahradě.