Dokonalé odstranění nátěru není práce na na chvíli a vyžaduje pečlivost a trpělivost.

Dokonalé odstranění nátěru není práce na na chvíli a vyžaduje pečlivost a trpělivost. | foto: shutterstock.com

Pryč s oprýskanou barvou

  • 1
Máte doma starý nábytek a nelíbí se vám jeho barva? Chcete ji přetřít? Poradíme vám, jak se zbavit starého nátěru a jak nechat nábytek znovu ošetřit.

Technika odstranění nátěrů


Podle síly vrstvy nátěrů a poškození dřevěného

. POZOR

Většinu nátěrů - zejména pokud jsou narušeny -je možné odstranit poměrně dokonale. Výjimkou jsou gumovité latexy a nátěrové materiály na latexovém základě, které se spečou a nástrojům odolávají. Pro ty je vhodnější metoda chemická.

výrobku zvolte způsob odstranění barvy nebo laku. Na venkovní lavičky s nánosem deseti nátěrů použijte hrubší sílu, se starožitným nábytkem zacházejte slušněji.


Můžete zvolit tři základní pracovní postupy odstraňování starých nátěrů. Mechanický, tepelný a chemický. Poslední dva jsou spojené s první metodou - mechanickou.

Mechanicky bruskou i kartáčem

Dnes už každý zná a používá vibrační brusku. Její ceny začínají na sedmi stokorunách, kvalitnější koupíte v cenové relaci od patnácti set korun. Lak a nátěr ve spárách, kam se bruska nedostane, odstraňte ručně pomocí škrabky nebo drátěného kartáče. Ale dejte si pozor, abyste nepoškodili dřevo. Brusný papír zvolte podle tloušťky odstraňovaného povrchu.


Mechanický způsob (vibrační bruska) používejte pokaždé na finální vyhlazení povrchu před novým ošetřením barvou či lakem!


Nezapomeňte na ochranný filtr přes ústa a nos a na brýle (více o broušení v článku a videu zde). Tento způsob patří mezi pracnější a samostatně se hodí na menší vrstvy barev a laků.

Horký vzduch je ideální

Klasické benzinové lampy s hořákem nahradily sphhorkovzdušné pistole. Těch je na trhu celá řada. Liší se  kvalitou provedení a také plynulostí regulace teploty. Nezanedbatelným faktorem kvality je maximální teplota ohřátého vzduchu.


Nejnižší teploty kolem 180-200 stupňů snadno  odstraňují syntetické olejové, nitrokombinační a epoxidové barvy a laky. Vyšší teplotu požívejte na barvy latexové, akrylátové nebo polyuretanové.

Mějte na paměti, že většinou nevíte, kdo před vámi natíral a jakou barvu použil. Proto vždy začínejte na nižších stupních teploty, v místnosti větrejte a používejte ochranné dýchací filtry! Pozor na popálení rukou! Proto pracujte v rukavicích.
Tento způsob odstranění barvy  je ke dřevu nejšetrnější

Chemicky

Chemické odstranění nátěrů se doporučuje pouze tam, kde si jste jisti, jakou barvu a lak (jejich složení) odstraňujete. A to, přiznejme si, málokdo ví. Vždy se poraďte s odborníky v prodejnách s barvy a laky.

Chemický postup je vždy nejistý. Používají ho především odborníci, kteří poznají, jakou barvou je dřevo ošetřeno. Pokud použijete špatné prostředky, můžete dřevu spíše uškodit.

Dokonalé odstranění nátěru není práce na na chvíli a vyžaduje pečlivost a trpělivost. Dalším krokem je zatmelit praskliny a rýhy po odstraňování starého nátěru a dřevo přebrousit dohladka. Pak můžete znovu natírat.  

Ve spolupráci s Truhlářstvím Radek Hnízdil

Témata: Materiál, práce