Drobnější psi žijící ve vytopeném bytě se v mrazech bez oblečku většinou...

Drobnější psi žijící ve vytopeném bytě se v mrazech bez oblečku většinou neobejdou. Zimou jinak trpí jak záda, tak močové cesty a celkově pes rychle prochladne, i když venčení v mrazu zkrátíte na nutnou dobu. | foto: www.ene-bene.cz

Drobné a starší psy chraňte před mrazem, nepodceňte prochladnutí

  • 5
Zkuste ven vyběhnout na mráz jen tak, jak vstanete z vyhřáté postele, bez bundy či kabátu. Tak nějak se cítí psi, které z vyhřátého pelechu či dokonce z vaší postele vezmete rovnou na mráz. Buď je venčete velmi krátce, nebo psovi pořiďte zimní bundu. Psí tlapky ochráníte vazelínou, případně prezervativem.

Teplotní rozdíl, který při současných mrazivých teplotách dělá až 30 °C, je znát. Především drobní psi, zvyklí na téměř konstantní teplotu ve vytopeném bytě, nejsou vybaveni takovou termoregulací, aby byli schopni se s tím sami vyrovnat. Rychle jim mohou prochladnout jak dýchací cesty, tak záda či močové cesty. Starších psů a štěňat se to často týká bez ohledu na plemeno.

V bytě chovaný pes se potřebuje zimě přizpůsobit

Je zbytečné zadělávat psovi i sobě na problémy, kterým lze předejít. Především venčení v teplotách od -5 °C a nižších omezte jen na dobu nezbytně nutnou. Případně psa venčete sice krátce, ale častěji. Při takto rozumném nastavení režimu pak často obleček ani není potřeba.

Současně totiž platí, že případné přehřátí může psa ohrozit úplně stejně. Pokud se totiž pod příliš teplým oblečkem zpotí, nastydnout může také.

Každopádně v mrazu zapomeňte na postávání a klábosení se sousedy, pes by se měl během procházky neustále hýbat. A v žádném případě svého mazlíka v mrazu neodkládejte před obchodem, ani na chvilku. Na ledové zemi není k prochladnutí močových cest a ledvin potřeba dlouhá doba. Bolestivý zánět za to nestojí.

Fenky potřebují lépe chránit bříško, podle toho vybírejte

Pokud je u vašeho psa využití oblečku na místě, vybírejte ho pečlivě. Smysl má jen obleček funkční, který pomůže psovi vyrovnat se s extrémně nízkými teplotami a dobře ochrání jak jeho záda, tak hrudník i močové cesty.

„U opravdu malých psů, kteří navíc často spí se svým majitelem v posteli, se to ovšem netýká jen mrazů,“ namítá Magda Sodomková, která se navrhování a šití psích oblečků věnuje už sedm let. „Tito pejsci bývají zimomřiví a ocení svetr či mikinu už na podzim, když teploty klesnou cca k 5 °C. V mrazech pak už je samozřejmě na místě zimní bunda, podobně jako u lidí,“ vysvětluje. 

Obleček by měl psovi dobře sedět, nikde neodstávat, ale nesmí ani překážet v pohybu. Při nákupu většinou potřebujete znát délku psa od kohoutku po kořen ocásku a obvod hrudníku, který změříte těsně za předními packami.

Starší psi bývají choulostivější a vyžadují víc péče, aby zimní období...
Svetry drobní zchoulostivělí psi využijí už tehdy, když teploty na podzim...
Mikina na mráz stačit nebude, nicméně obleček vybírejte podle aktuálního počasí...
Obleček by neměl pejskovi bránit ve volném pohybu.

Drobní psi už na podzim a na jaře ocení svetřík či mikinu. V zimě pak zimní bundu, která by jim ovšem neměla bránit v pohybu a u fenek by měla krýt celé bříško jako prevenci prochladnutí močových cest.

Výběru oblečku pro fenku pak věnujte dvojnásobnou pozornost, ve většině obchodů totiž mají oblečky tzv. univerzální, které pořádně kryjí většinou jen hrudník. Ty jsou ovšem určené pro psy, u kterých to ani jinak nejde.

Fenka ale potřebuje mít v teple i bříško, pokud ji má obleček uchránit od prochladnutí močových cest a ledvin. „Jako majitelky fenek z vlastní zkušenosti velmi dobře víme, jak se pak tyto oblečky doma na koleně upravují. A majitelé různě improvizují, aby jim i oblečená fenka opravdu nenastydla,“ popisuje Magda Sodomková, proč s kolegyní navrhly oblečky určené speciálně pro fenky tak, aby i drobná či starší zvířata přežila zimu ve zdraví.

Pozor i na psí tlapky!

Nezapomínejte v zimě ani na péči o psí tlapky. Mráz je vysušuje celou zimu, aniž by musel být nějak extrémní. A pokud je u vás navíc sníh a chodníky se sypou solí, platí nutnost péče o tlapky psích mazlíků dvojnásob. 

Na ochranu psích tlapek se v praxi osvědčil i obyčejný prezervativ

Alespoň podle chovatelů, kteří v praxi vyzkoušeli, že ten na tlapku přilne jako ponožka, psovi nijak nepřekáží a přitom nic nepropustí, takže bolavou tlapku před solí i nečistotami dokonale ochrání. A po návratu z procházky ho vyhodíte.

Vhodné je před každým venčením psovi tlapky pečlivě natřít vazelínou či speciálním krémem, a po návratu je otřít čistým vlhkým hadříkem nebo opláchnout čistou vlažnou vodou a znovu ošetřit.

Pokud má pes na tlapce nebo mezi prsty dokonce nějaké zranění, lze tlapky chránit před agresivní solí, mrazem či naopak zmáčením třeba botičkami.

Celá řada psů ovšem botky na nohou nesnese, takže chovatelé hledají i jiné možnosti. Kromě improvizací typu mikrotenového sáčku přidržovaného na tlapce gumičkou, což psovi většinou dlouho nevydrží, tak přišli i na geniální využití obyčejného prezervativu. Přizpůsobí se totiž každé velikosti tlapky.   

29. listopadu 2021