Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Psi udivují nejen čichem, ale čtou i magnetické pole Země

Psi umějí oproti lidem mnoho věcí. Tak třeba si v játrech dokážou z cukrů syntetizovat vitamin C, který musí člověk přijímat z potravy. Nebo mají až stotisíckrát silnější čich. Teď se podařilo zmapovat jejich další „superschopnost“, kterou je jejich schopnost orientace, popisuje týdeník 5plus2.

Vědci zkoumají schopnost psů řídit se živočišným kompasem. | foto: Nguyen Phuong ThaoMAFRA

Vědci z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) nedávno zveřejnili vědeckou práci a zjištění, že psům funguje „živočišný kompas“, tedy schopnost využívat při pohybu terénem magnetické pole Země. 

Smyslu se také říká magnetorecepce a může být zodpovědný za skvělý orientační smysl zvířat. Psí běh krajinou za pomoci magnetických siločar pak vědci nazvali „kompasový běh“.

Výzkumný tým vybavil 27 psů, převážně jezevčíků a teriérů, minikamerami a obojky s pozičním systémem GPS a po tři roky sledoval návraty psů v nepřehledném lesním terénu ke svým majitelům – poté, co psi třeba několik kilometrů samostatně sledovali stopu zvěře. Bylo vyhodnoceno celkem 622 psích návratů.

„Jakmile pes ukončí sledování stopy zvěře a rozhodne se pro návrat, nezamíří přímo k majiteli, jak by jeden očekával, ale začne krátkým během podél severojižní magnetické osy (osa spojující severní a jižní magnetický pól, prochází středem Země – pozn. red.),“ popisuje nejdůležitější výsledek výzkumu Kateřina Benediktová (na snímku s jezevčicí) z Katedry myslivosti a lesnické zoologie Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Vědkyně se původně zaměřila na prostorovou orientaci loveckých psů a jejich smysl pro navigaci, jedním z výsledků pak bylo popsání kompasového běhu.

„Teprve po krátkém kompasovém běhu se pes stočí směrem k majiteli. Předpokládáme, že toto ‚zarovnání‘ trasy podle osy psům pomáhá si zorientovat svoji mentální mapu okolního prostředí a následně určit správný směr k majiteli,“ vysvětluje vědkyně. 

Takové „zarovnání“ ale nepoužívají psi pokaždé. „Neobjevuje se u návratů po vlastní stopě, ale pouze u návratů, kdy se pes vrací jinou trasou,“ říká.

Výzkum byl podpořen i laboratorně, škola má totiž speciální místnost bez magnetického pole. „V ní disponujeme odstíněnými magnetickými cívkami. Jsme schopni měnit parametry magnetického pole, například s ním otáčet, simulovat magnetické bouře a tak dále. Sledujeme behaviorální a fyziologické reakce zvířat na tyto změny,“ dodává.

Nikdo neví, jak zvíře magnetismus vnímá

Zemský magnetismus umí rozpoznat řada zvířat. „Zdá se, že nejvíce ho využívají k orientaci a navigaci, což už bylo potvrzeno u mnoha druhů. Ale mohou ho využívat i k synchronizaci pohybu v rámci stáda nebo skupiny, u vodních ptáků pomáhá s přistáváním na vodní hladině, u lišek slouží jako magnetický dálkoměr. Bylo popsáno i jeho zapojení do útěkového chování. Pravděpodobně nás na tomto poli čeká ještě mnoho překvapení,“ hledí do budoucna Kateřina Benediktová.

Experti jsou prý ptáci. „Ptáci jsou z hlediska magnetorecepce nejlépe prozkoumanou skupinou zvířat. My se ale primárně zaměřujeme na poněkud opomíjenou skupinu, a tou jsou velcí savci. Oproti ptákům je jejich výzkum nesrovnatelně náročnější. Těžko se sledují v laboratoři, navíc laboratorní prostředí není pro tento typ výzkumu vždy nejvhodnější,“ vysvětluje. 

„Kolegové třeba sledovali orientaci zálehů jelení a srnčí zvěře. Zaměřili se i na divoká prasata. Zjistili, že zálehy jsou také orientovány podél severojižní magnetické osy,“ dodává vědkyně.

Vědci ale stále zatím neznají mechanismus, jak zvíře magnetické pole vnímá, zda ho třeba cítí, vidí nebo slyší. „Od každého asi trošku, je na to několik teorií. Celý výzkum je o to složitější, že člověk tento smysl vědomě nevnímá,“ říká vědkyně Kateřina Benediktová.

Ig Nobelova cena. Jak k úsměvu, tak k zamyšlení

Kromě „psího kompasu“ se skupina před lety zaměřila také na průzkum vylučování psů. I tady objevili vliv magnetického pole, za své závěry získali vědci z ČZU ocenění. 

„Dostali jsme takzvanou Ig Nobelovu cenu, která se uděluje za výzkum, jenž člověka nejdříve rozesměje a pak ho donutí k zamyšlení. Což byl případ i našeho bádání. Sledovali jsme psy při značkování jejich teritoria, což se může na první pohled zdát úsměvné. Ale pokud se zamyslíme nad skutečností, že i při této činnosti psi využívají magnetické pole Země, opět v souvislosti s mentální mapou prostředí, je to fascinující a do budoucna velmi významné zjištění.“

Co možná nevíte

Vlky ochočily ženy díky libovému masu 

Jenže kdy to vlastně bylo? Přeměna vlků na psy, tedy domestikace a zdomácnění vlků, nastala podle jednoho z posledních výzkumů kvůli přebytkům libového masa. 

Stalo se tak během tvrdých zim doby ledové. Zvířata prý tehdy měla méně tuku, masa byl přebytek a lidé ho dávali vlčatům, která už tehdy chovali jako domácí mazlíčky. 

O době, kdy se tak stalo, se vědci stále nedokážou dohodnout. Jedni tvrdí, že ke zdomácnění vlka došlo před asi 12 tisíci lety, zároveň v Evropě a jihovýchodní Asii, lidé Střední Asie se prý k procesu připojili až o několik tisíc let později. 

Další výzkum ale tvrdí, že k domestikaci došlo už před 23 tisíci lety na Sibiři. Washingtonská státní univerzita a její antropologové k tomu doplnili, že při domestikaci hrály hlavní roli ženy. 

Vlci v procesu ochočování totiž zjistili, že pokud se dokážou zalíbit něžnému pohlaví, je větší pravděpodobnost, že zvíře bude přijato do užší rodiny a bude se s ním zacházet s láskou i většími ohledy.

Nejstarší pes žil v Austrálii 

V roce 2016 zemřela v Austrálii nejstarší fena na světě. Bylo to pastevecké plemeno australská kelpie, jmenovala se Maggie a žila na farmě ve státě Victoria. 

Její majitel Brian McLaren prozradil, že si osmitýdenní štěně přinesli, když jejich synovi Liamovi byly čtyři roky, v době smrti psa to byl dospělý 34letý muž. 

„Ještě týden před smrtí bylo Maggie dobře, chodila z kravína do kanceláře, vrčela na kočky a tak,“ uvedl McLaren pro list Weekly Times. Zhoršení přišlo náhle. Maggie zemřela po dvou dnech ve svém pelíšku přirozenou smrtí. 

Do Guinnessovy knihy se ale zatím nezapsala, majitel nenašel doklady coby nezávislý důkaz stáří psa. Dosavadním rekordmanem tak zůstává honácký pes Bluey, který se, také v Austrálii, dožil 29 let a pěti měsíců, utracen byl roku 1939.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Muži překvapivě dokážou ocenit, že starší kočku už nemusejí vychovávat

10. dubna 2024

Zapomeňte na stereotypy o ženách kočkofilkách, které žijí samy a partnera či rodinu jim nahrazuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Psí parazit míří z teplých krajů do střední Evropy. Srdeční červ je tu

11. dubna 2024

Migrace a nové druhy komárů, změna klimatu, ale také častější cestování se psy do zahraničí – to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

Jarní línání psů je normální. Někdy však za něj může i začínající nemoc

16. dubna 2024

Jarní výměna srsti u psa, tzv. „línání“, je přirozeným procesem, který však může pro leckteré...

Domácí mazlíčci v nebezpečí. Ohrožují je kouření i květiny, varuje veterinářka

15. dubna 2024

Premium Svíčky, sladidla, léky proti horečce, granule proti slimákům i teflonové pánve mohou představovat...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...