Staří psi pořád potřebují vaši pozornost. Nezapomínejte hlídat všechny změny v chování

Staří psi pořád potřebují vaši pozornost. Nezapomínejte hlídat všechny změny v chování | foto: shutterstock.com

Psím seniorům dopřejte výživu kloubů a dostatek pozornosti

  • 8
Starý pes potřebuje snadno stravitelnou stravu a výživu pro slábnoucí klouby. Kontrolujte mu chrup i oči a pravidelně s ním choďte k veterináři. A hlavně si svého mazlíčka co nejvíce užívejte.

Obvykle platí jednoduché pravidlo - čím větší psí plemeno, tím kratšího věku se dožívá. Obří novofundlandští psi málokdy přesáhnou 8 roků života, němečtí ovčáci se dožívají okolo 10 let. Střední plemena vám budou dělat společnost průměrně 13 let, podobně jsou na tom i jezevčíci. U voříšků záleží na váhové kategorii a k jakému plemenu mají blízko.

Sledujte na psovi změny, prozradí nemoc

Stárnoucím psům pochopitelně ubývají síly. Brzy se zadýchávají, přestávají být aktivní, často polehávají. Zhoršuje se jim sluch a zrak. Tmavá plemena viditelně šediví, nejprve okolo tlapek, uší a tlamy.

Ve stáří také psy ohrožuje mnoho nemocí. "Je potřeba dát pozor na všechno, od zubů po klouby. U velkých plemen nejvíc hrozí právě problémy s pohybovým aparátem, u menších to zkrátka bude něco jiného," říká veterinářka Olga Dvořáková z ordinace ve Všenorech.

Malá plemena se dožívají vyššího věkuNěmecký ovčák se dožívá průměrně deseti let

Dále psům hrozí oční zákaly, záněty dásní, onemocnění ledvin, jater nebo cukrovka. Tu poznáte podle zvýšené žízně vašeho mazlíčka. Změny v chování pejska proto nepřehlížejte - napoví vám, co ho trápí. Veterináře navštěvujte alespoň dvakrát ročně, aby začal včas s léčbou. U stárnoucích pejsků ale počítejte s delším zotavováním.

Po speciálním krmivu neztloustnou

Se zvyšujícím se věkem začíná pes stejně jako člověk přibývat na váze. Tomu přizpůsobte složení i množství potravy. Psa nepřekrmujte, spíše mu podávejte v malých dávkách snadno stravitelnou stravu. Ta by měla obsahovat dostatek vlákniny, která usnadní trávení.

Jako krmivo vhodné pro psí seniory lze doporučit speciální granule nebo konzervy. "Tato krmiva obsahují menší množství bílkovin, tuků a minerálů. Například klasické množství fosforu a hořčíku může starším psům způsobit problémy s ledvinami nebo močovým ústrojím," vysvětluje Olga Dvořáková, "Výrobci si uvědomují zájem o tato krmiva, proto už není problém koupit granule vhodné přímo pro vašeho pejska. Krmiva pro kočky jsou ještě lépe rozlišená. Seženete potravu speciálně upravenou pro kočky do 10 let, nad 10 let a nad 14 let."

Vyživujte psí klouby

Pejskům nenabízejte tučná jídla nebo různé pamlsky příliš často, zbytečně jim zatěžujete zažívání. Nadváha komplikuje pejskům stejně jako lidem život. S vyšší váhou jsou méně pohybliví, ale především se namáhají jejich klouby. Ty dostávají zabrat právě v posledních letech života.

Do stravy vašeho mazlíčka proto zařaďte doplňky stravy s nápisem chondroprotektivum na obalu. Jedná se o látku, která zpomaluje ničení chrupavky a pomáhá ji obnovovat. Ke kloubím výživám patří například Gelacan, Fortiflex či Nutradyl (některé speciální výživy seženete ve formě prášku i biosolu).

Tyto doplňky stravy pomohou psům s osteoartrózu nebo těm, kteří jsou jí ohroženi. K těm patří především obézní psi nebo velká plemena, jako jsou rotvajleři, labradoři nebo retrívři.

Starý pes často poleháváVětší plemena se potýkají s problémy pohybového aparátu

Speciální přípravky ničím domácím nenahradíte. Raději si nechte poradit od veterináře, zda pes kloubní výživu potřebuje a jakou vám doporučí. "Především větším plemenům a starým psům by ale měli majitelé přilepšit a podávat jim nějaký přípravek na klouby. Je to samozřejmě ale také otázka financí," objasňuje Dvořáková, " Některé granule pro psí seniory už obsahují glukosamin, chondroitin a MSN pro obnovu kloubů, ale odráží se to pochopitelně na ceně."

Užívejte poslední roky a rozmazlujte ho

"Psi stárnou podobně jako lidé. Stačí si věk pejska vynásobit pěti až sedmi a zjistíte, kolik je mu přibližně let. Stáří se pak může projevit například převrácením denního režimu nebo zapomenutím starých návyků," popisuje MVDr. Hana Žertová, "Netrestejte ho jen proto, když udělá doma loužičku."

Starý pes už přestává zvládat dlouhé túry nebo běh za jízdním kolem. Klouby dostávají zabrat a ani fyzicky už pejsek nestačí. Proto s ním choďte na kratší, ale zato častější procházky.

Berte na vědomí, že rčení "starého psa novým kouskům nenaučíš" skutečně platí. Pejsek už potřebuje klid, teplo a pohodlí, proto už ho k aktivnímu dovádění nenuťte.

Nenechte ho ale zahálet a hrajte s ním jednoduché hry. Pokud ztrácí pejskek sluch, vysvětlujte mu povely řečí těla. Ačkoliv už s ním není taková zábava jako se štěňátkem, věnujte mu stále dostatek pozornosti. Psychická pohoda je důležitá i v pokročilém věku, proto užívejte s vaším pejskem poslední roky jeho života naplno.