Dříve byli vrabčáci běžnými obyvatel zahrad i městských dvorků. Ilustrační foto

Dříve byli vrabčáci běžnými obyvatel zahrad i městských dvorků. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nalákejte na zahradu likvidátory dotěrného hmyzu. Stačí jim i pár keřů

  • 21
Mít na zahradě pár ptáků není jen o štěbetání a ptačím zpěvu. Znamená to i méně hmyzu, který dokáže pobyt venku na slunci dost znepříjemnit, o případných škodách na ovoci, zelenině či okrasných rostlinách ani nemluvě. Stačí na zahradě pár úprav a ptáci se k vám pohrnou.

Zkuste svoji zahradu upravit a osadit tak, aby ptákům sama poskytla jak dostatek potravy, tak úkrytů. Podle ornitologů platí, že čím pestřejší zahrada, tím rozmanitější je druhové složení jejích ptačích obyvatel, kteří si trochu péče ze strany člověka jednoznačně zaslouží (více na www.springalive.net).

Na druhové složení ptactva má přitom vliv jak konkrétní umístění zahrady, tak její nabídka potravy, vhodných míst k hnízdění a vody. V tomto směru mají majitelé zahrad výrazně lepší výchozí pozici než majitelé balkonů. Přikrmování ptactva by se však mělo omezit čistě na zimní měsíce.

Jaké vybrat na zahradu stromy a keře jako zdroj potravy?

Pokud jde o stromy, nic nelámejte přes koleno a do menších zahrad vysazujte spíš jen subtilnější stromy, které příliš nestíní a na podzim ptákům přinesou plody. Například jeřáby, které jsou pastvou pro ptáky i pro oko. 

I městský balkon má šanci

Pěstování uvedených keřů na balkonech je také možné, v nádobách. „Čím větší mají tyto nádoby plochu, tím lépe. Hluboké by měly být minimálně 30 cm,“ doporučuje Karel Kuneš. „Vyžaduje to však intenzivní péči - zalévání, hnojení a přesazování.“

Skalník (Cotoneaster)

Cesmína (Illex)

Životnost a růst keřů v nádobách je však omezená. „Vybírejte menší keře, které se hodí na slunná stanoviště, jako skalníky, dřišťály, některé druhy malých růží či přísavník. Ve stínu by pak v nádobě nějakou dobu mohl růst i břečťan,“ radí odborník.

Co se ovocných stromů týká, ptáci si užijí jabloně, třešně i hrušně, ocení ale i ořešák nebo kaštan. Například na jabloni je ideální nechat pár jablek až do zimy, u mnoha okrasných kultivarů na stromě vydrží až do prosince.

Jehličnany jako smrk, jedle, borovice či tis pak ptactvu poskytují potravu z šišek po celý rok, ale i cenné možnosti úkrytu například zvonkům nebo konopkám.

I keře hodně nabídnou

Celá řada původních i exotických keřů v době květu přiláká hmyz, na kterém si pochutnají hmyzožraví ptáci, a na podzim nabídnou zásoby bobulí, které jednak plní dekorativní funkci, ale navíc jsou pro ptactvo zdrojem potravy až do zimy. Obecně platí, že husté keře a hromady dřeva jsou pro zimující ptáky výborným útočištěm, navíc tam může zahnízdit červenka nebo střízlík.

Škála keřů, ze kterých lze v tomto směru vybírat je poměrně široká. Překvapivě je významnou medonosnou rostlinou i vítanou zásobárnou bobulí pro ptáky například břečťan (Hedera). Ten navíc nabízí i vhodná místečka pro stavbu hnízd a zimování hmyzu. Rakytník řešetlákovitý (Hippopae) je zase velmi oblíbený pro svůj vysoký obsah vitamínu C jak u lidí, tak právě i u ptáků.

Soutěž pro děti

Ať svoji ptačí zahradu nebo balkon teprve chystáte, nebo už jste na ně připraveni, ornitology zajímá, jak si ideální ptačí zahradu či balkon představují děti do 16 let.

Kdo takovou ptačí zahradu vlastnoručně namaluje a pošle obrázek, zapojí se do mezinárodní soutěže, jejíž hlavní cenou je kvalitní dalekohled (přihlášky a více info zde). 

Radost jim ale udělá i obyčejný bez (Sambucus), dřišťál (Berberis), cesmína (Ilex), hloh (Cratageus), hlohyně (Pyracantha), kalina (Viburnum), růže (Rosa), pámelník (Symphoricarpus), muchovník (Amelanchier) či skalníky (Cotoneaster). Zároveň tím získá na kráse i vaše zahrada, jak se můžete přesvědčit ve fotogalerii. Výrazné červené plody jsou velmi dekorativní. 

Karel Kuneš ze zahradnictví v Klenčí pod Čerchovem doporučuje z vhodných keřů ještě svídu bílou (Cornus alba), aronii neboli temnoplodec a pro větší zahrady svídu krvavou (Cornus sanguinea) či dřín (Cornus mas).

Pokud je vaše zahrada na výsadbu stromů či keřů moc malá, zkuste to jinak. Vysadit můžete alespoň některé okrasné trávy, letničky a trvalky, jejichž květy lákají hmyz. I jejich semena jsou posléze pro ptáky zdrojem potravy. 

Ptákům navíc nejde jen o semena a bobule, zdaleka se jimi neživí všichni. Někteří - jako kosi, drozdi, rehkové nebo střízlíci - prostě loví hmyz, larvy a další kořist. A to jak v okolí vody, kompostu, tak kolem záhonů květin, hromad dřeva, skalek, v záhonech s mulčovací kůrou nebo v okolí kvetoucích stromů.

Tipy, jak upravit zahradu, aby v ní co nejvíce ptáků našlo možnosti k hnízdění, přinášejí ornitologové na svých stránkách zde. Odměnou vám bude ptačí zpěv, možnost pozorovat ptáky při krmení, stavbě hnízda i vyvádění mláďat.