Pýchavka obecná

Pýchavka obecná | foto: www.houbar.cz

Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum)

Jak vypadá 

. Zajímavosti a rady

prewPoetická, i když méně estetická, jsou její lidová pojmenování - například "babin duch, čertovo kuličky, kozí sýr, muzikantský tabák, vraní hovno, zaječí pytlík" a jiná. 

Bývá často nedoceňována a houbaři opomíjena, a to i přesto, že její chuť předčí mnohdy i některé druhy hřibů.

Plodnice jsou 3 - 9 cm vysoké a 2 - 5 cm široké, obráceně hruškovitého tvaru, pokryté většími kuželovitými ostny, kolem nichž jsou v kroužku drobné osténky; po jejich odpadu zůstávají na povrchu dolíčky; v mládí jsou bílé, pak krémové až hnědé, uvnitř zprvu bílé, později zažloutlé až šedohnědé, prášící. Třeňovitě zúžená spodní část je sterilní. Výtrusy jsou bledě žluté, slabě drsné, kulovité, se stopečkou.

Kde a kdy ji najdete


Roste velmi hojně v létě a na podzim na zemi nebo i shnilém dřevu na travnatých místech, pastvinách, zahradách, křovinách a listnatých, smíšených, méně i jehličnatých lesích. ¨


Pýchavky a příbuzné prášivky mají jednu společnou výbornou vlastnost - všechny jsou jedlé a přibližně stejně chutné, takže vlastně nezáleží moc na tom, kterou seberete. Všechny se výborně hodí do polévek a omáček. Můžeme je prudce osmažit na oleji jako škvarečky, někomu zase chutnají jako mozeček. Nevhodné jsou do smaženic, k nakládání a sušení. Nesmíme ale zapomenout, že k jídlu se hodí jen mladé, uvnitř bílé kousky.