Ucho můžete využít jako poutko a pytel za něj pověsit na dveře koupelny. Až...

Ucho můžete využít jako poutko a pytel za něj pověsit na dveře koupelny. Až dojde na velké prádlo, můžete pytel popadnout za ucho a dovléct jej k pračce. Ať už k té doma, nebo v prádelně. | foto: www.zonerpress.cz

Našijte celé rodině pytle na prádlo pro poctivé třídění

  • 2
Řekněte sbohem zrůžovělým tričkům a zaprané bílé. S pomocí jednoduchého látkového pytle na prádlo můžete roztřídit bílé a barevné kousky ještě dřív, než se pustíte do praní. Když bude mít každý člen domácnosti svůj, mohou všichni přispět svým dílem ke třídění rodinného prádla.

Kdo má se šitím alespoň minimum zkušeností, ušije tento pytel na třídění prádla podle návodu z knihy Lisy Lamové Šití tašek 2 za hodinu. A kdo rád kombinuje barvy a vzory, ještě se u toho vyřádí. Tento obří pytel na prádlo totiž může posloužit jako fantastická záminka pro vystavení vašich nejkrásnějších látek na odiv. Přihrádky na barevné a na bílé prádlo navíc můžete snadno odlišit tak, že na každou vnější stranu použijete jinou látku. 

Co potřebujete vědět, než začnete

Vnější taška je vyrobena ze dvou různě vzorovaných barevných druhů látky, stejně jako vnitřní podšívková taška. Látka, kterou zvolíte na zadní díl hlavní části tašky, by měla rovněž být použita pro podšívkovou stranu tohoto zadního dílu. To samé platí i pro vrchní látku a podšívku předního dílu tašky.

Všechny střihové díly této tašky tvoří pouze obdélníky (v jednom případě čtverec), všechny přídavky na švy jsou široké 1 cm, pokud není uvedeno jinak.

Na pytel velikosti 68 × 52 cm, jako je na snímcích, budete potřebovat:
- 1 díl vzorované lehčí látky 150 × 112 cm široký na vrchní i podšívkový díl zadní části tašky a na poutko (autorka doporučuje použít nové typy laminované bavlny, bavlněnou látku na přkrývky, plátno, nebo len, případně slabý denim),
- 1 díl vzorované lehčí látky 100 × 112 cm široký na vrchní i podšívkový díl přední části tašky,
- 1 díl pevné jednobarevné látky 75 × 112 cm na středový rozdělovač,
- šicí nitě barevně sladěné s látkami,
- prádelní gumu 42 cm dlouhou a 5 mm širokou na vnitřní rozdělovač,
- samomizící fix na textil,
- šídlo nebo spínací špendlík
a kus plátna na žehlení.

Díly z látky a výztuže nastříhejte následovně:
Přední a zadní díl tašky z vrchní látky a podšívky tvoří obdélník 70 × 55 cm, orientovaný na výšku. Vystřihněte ho dvakrát z látky určené na vrchní část a podšívku předního dílu a dvakrát z látky na vrchní část a podšívku zadního dílu.

Dále si nastříhejte:
- 1 díl jednobarevné látky 55 × 55 cm na vnitřní rozdělovač,
- 1 díl látky 24 × 10 cm na poutko,
- 2 díly látky 110 × 8 cm na šňůrky,
- 2 díly látky 55 × 8 cm, také na šňůrky,
- 2 díly látky 52 × 5 cm na tunýlky pro šňůrky

Pracovní postup krok za krokem

Nejprve si ušijte poutko, šňůrky a vnitřní rozdělovač.

1. Poutko přišijte na střed horního okraje lícové strany podšívkového zadního hlavního dílu tašky tak jako na obrázku.

1. Vezměte látku určenou na poutko a vytvořte jeden popruh s otevřenými konci (látku po rubu podélně sešijte, otočte na líc, přežehlete a prošijte ještě podélně z obou stran pár mm od okraje). Poutko přišpendlete na střed horního okraje lícové strany podšívkového dílu zadní strany tašky. Konce poutka si přišpendlete ve vzdálenosti 5 cm od sebe a přišijte je s 5mm švovým přídavkem.

2. Šňůrky vytvořte tak, že vezmete jeden 110 cm dlouhý látkový díl a jeden 55 cm dlouhý látkový díl a sešijete je lícem k sobě u jednoho z krátkých okrajů. Pak rozžehlete švové přídavky a vytvořte jeden popruh s uzavřenými konci. Totéž proveďte i se zbývajícími dvěma kusy látky na šňůrky.

3. Vytvořte tunýlky na šňůrky: vezměte jeden z látkových dílů na tunýlky na šňůrky rubem ven, oba krátké okraje založte 5 mm na rubu a přehyby zažehlete. Pak založte oba krátké okraje 1 cm na rubu a přehyby zažehlete. Z lícové strany tunýlku prošijte oba krátké okraje 5 mm od okraje, pak je znovu prošijte ve vzdálenosti 2 mm od okraje (viz obrázky 2 a 3). Stejným způsobem zpracujte i druhý látkový díl na tunýlek a odložte je stranou.

2. Okraj prošijte dvěma řadami stehů jako na obrázku.

3. Takto by prošití mělo vypadat z líce a rubu hotového výrobku.

4. Vytvořte pružný vnitřní rozdělovač: vezměte díl pevné látky připravené na vnitřní rozdělovač a vytvořte tunýlek na prádlovou gumu. Založte jeden z dlouhých okrajů o 5 mm dolů a přehyb zažehlete.

4. Při přišívání gumy na obou koncích tunýlku ji přidržte na místě pomocí prstů.

Opakujte, ale tentokrát okraj založte o 1,5 cm a pak prošijte dolní okraj tunýlku ve vzdálenosti 3 mm od okraje. Pomocí šídla či spínacího špendlíku protáhněte gumu skrz tunýlek, konce gumy vytáhněte tak, aby z tunýlku na každé straně o 1 cm vyčuhovala, a poté ji zajistěte prošitím 5 mm od bočního okraje.

5. Našijte tunýlky na šňůrky na vrchní díly tak, že přiložíte jeden tunýlek otočený lícem ven na střed líce předního dílu tašky. Ujistěte se, že je tunýlek v jedné rovině. Tunýlek přišpendlete a přišijte 10 cm dolů od krátkého horního okraje vrchního předního dílu (viz obrázek číslo 5). Šijte pouze podél obou dlouhých okrajů tunýlku, 3 mm od okraje. Totéž udělejte i se zadním vrchním hlavním dílem a druhým dílem na tunýlek. Pracujte pečlivě, aby byly tunýlky na šňůrky pěkné a rovné.

Praktické tipy a nápady:

- Pro menší členy rodiny můžete vyrobit menší pytel.
- Protože by tato taška vypadala fantasticky v patchworkovém provedení, proberte své látkové odstřižky a zkuste vymyslet, jak by se daly poskládat.
- Pokud si potrpíte na ozdoby či aplikace, můžete třeba na spodní okraj pytle našít vtipnou borduru s bambulkami, nebo na přední stranu iniciály či roztomilou aplikaci v podobě zvířátka, květiny či náklaďáku.

6. Sešijte vrchní díly tašky tak, že přední a zadní díl složte lícem k sobě. Pečlivě na sebe urovnejte všechny okraje, sešpendlete je k sobě podél dolního a bočních okrajů a sešijte. Vystřihejte dolní růžky, rozžehlete švové přídavky a obraťte tašku lícem ven.

7. Podšívkové díly hlavní části tašky sešijete tak, že vytvoříte sendvič z látkových dílů na podšívku a středového rozdělovače. Ten přiložte lícem ven na líc zadního podšívkového dílu, pečlivě urovnejte na sebe dolní a boční okraje těchto dvou vrstev látky a na středový rozdělovač přiložte přední podšívkový díl . Pečlivě na sebe urovnejte okraje všech tří vrstev látky a sešpendlete je dohromady. Prošijte kolem dokola dolního a bočních okrajů podšívky, ale v jednom z bočních okrajů vynechejte 12,5cm mezeru na otočení (kousek nad pružným okrajem rozdělovače). Opět vystřihněte dolní růžky a rozžehlete švové přídavky.

Kniha Šití tašek 2

V knížce Šití tašek 2 najdete kromě tohoto i návody a střihy na pouzdro na tablet, nákupní kabelu, brašnu do školy, dvojbrašnu na kolo,  tašku pro maminky či přebalovací podložku. Koupíte za 288 korun na Knihy.iDNES.cz.

Po obrovském úspěchu prvního dílu (Šití tašek 1, v originálu vyšel jako The Bag...

8. A můžete začít tašku sestavovat. Sešijte podšívku a vnější část tašky dohromady tak, že přišijete podšívku k vnější části tašky pomocí metody „protáhnout a obrátit“. Horní okraj prošijte s 2cm švovým přídavkem podél celého horního okraje 1 cm od okraje. Pak znovu prošijte, tentokrát 5 mm od okraje.

Pozor, pružný okraj středového rozdělovače bude boční okraje podšívky stahovat, použijte proto na bocích velké množství špendlíků, abyste všechny tři vrstvy udrželi pěkně pohromadě.

9. S pomocí šídla či spínacího špendlíku navlečte jednu ze šňůrek do jednoho z tunýlků. Tunýlek je třeba protáhnout kolem dokola celého pytle, takže šňůrku budete provlékat oběma tunýlky, konce zauzlujte dohromady. Vezměte druhou šňůrku a postup opakujte ještě na opačné straně. Máte hotovo a zbrusu nový krásný pytel na prádlo je připraven na zavěšení na dveře ložnice, komory či koupelny.