Topidlo ze staré rezivé miny jako originální artefakt od estonského sochaře Mati Karmina

Topidlo ze staré rezivé miny jako originální artefakt od estonského sochaře Mati Karmina | foto: www.karmin.ee

Krbová kamna či křeslo z válečné miny v interiéru jen tak nepřehlédnete

  • 15
I sedmdesát let staré rezavé miny z doby sovětské okupace se dají použít jako materiál pro výrobu nábytku a dalšího interiérového zařízení. Jeden z nejznámějších estonských sochařů Mati Karmin přišel na to, jak jim vtisknout pozoruhodnou podobu i účel.

Originální kamna, akvárium, závěsná skříňka na zeď, houpací sedačka do noblesního salonku, ale i prostorná vana do moderního interiéru nebo dětský kočárek. Pro Mati Karmina nemá využití válečných min evidentně žádné hranice. Jednotlivé umělecké kousky lze obdivovat na výstavách po světě i na webu.

Umělecké využití válečného odpadu

Základ osobitých děl jednapadesátiletého sochaře tvoří hlubinné miny (typ AGSB), vyrobené v Rusku v roce 1942. Tyto galvanické miny s elektromagnetickými anténami, z nichž jedna fungovala jako stabilní bóje, se používaly proti ponorkám. Měly průměr téměř 90 centimetrů, vážily přes tunu a obsahovaly 240 kg těžkou nálož.

Psací stůl a pracovní křeslo z válečných min z ostrova Naissaar (Mati Karmin)

Lustr vyrobený ze starých válečných min (Mati Karmin)

Všechny použité protiponorkové miny pocházejí z ostrova Naissaar ve Finském zálivu, 15 kilometrů od estonského Talinu. Záliv má rozlohu pouhých 18,6 km² a v dřívějších dobách býval oblíbeným místem pirátů a pašeráků. Během sovětských časů si armáda vybrala Naissaar jako ideální místo pro tajné vojenské zařízení. Uprostřed ostrova postavila továrnu na montáž námořních min i s železniční vlečkou vedoucí přímo do přístavu.

Když sovětská armáda na počátku roku 1990 ostrov opouštěla, spálila výbušninu z min, které do té doby skladovala v provozuschopném stavu. Poté se miny při čištění ostrova a jeho okolí dostaly na pevninu jako železný šrot. Dodneška je tu k vidění minové pole, které ponechali na místě hlavně kvůli turistům.

Z výstavy artefaktů Mati Karmina

Karmin ovšem ve starých rezavých minách neviděl pouhý šrot. Staly se mu originálním materiálem pro jedinečné artefakty s nepřehlédnutelným designem. 

Kdo je Mati Karmin

Estonský sochař Mati Karmin a jeho materiál, válečné miny z ostrova Naissaar z doby sovětské okupace

Jednapadesátietý Estonec Mati Karmin se stal hvězdou umělecké scény ve své vlasti už za studia sochařství, někdy v šestadvaceti letech. Má svůj vlastní osobitý styl, ve kterém se nejvíc odráží jeho oblíbené art deco či kubismus. Kromě kovu rád používá také dřevo. Ve své tvorbě je všestranný, realistický i expresivní. "Socha je dobře organizovaná prázdnota," neváhá se vyjádřit o sochařském umění.