Konzumuje se tu pod dohledem bývalých státníků

Konzumuje se tu pod dohledem bývalých státníků | foto: Československá restaurace

Britský recenzent strhal Československou restauraci v Londýně

  • 164
Nelichotivé hodnocení čtyř hvězdiček z deseti si v recenzi novináře Matthewa Normana z listu The Telegraph vysloužilo oblíbené útočiště našich krajanů v Londýně. "Toto je jídlo pro pravé chlapy, a to asi nejsem," povzdychl si nad talířem tlačenky.

Restaurace je součástí Československého národního klubu, který funguje už od roku 1939. Sídlí ve West Hampsteadu na ulici West End Lane a patří k němu i restaurace a bar.

Recenzent navštívil restauraci společně s přítelem, o kterém věděl, že kdysi navštívil Českou republiku a má zkušenosti s našimi národními pokrmy.

Norman byl nejvíc šokovaný tím, na co jsou provozovatelé restaurace nejpyšnější - interiérem, který se od otevření prakticky nezměnil. "Tady zůstali ještě v Dubčekově éře, jako by Česko bylo stále komunistickou zemí. Ocitli jsme se v pekle," komentoval skličující atmosféru.

Restauraci najdete v severozápadním Londýně

Možná si recenzent vybral k návštěvě špatný den. Na Nový rok atmosféře nepřidalo vypnuté topení. "Je to velmi osvěžující," prohlásil jeho přítel, když objal radiátor. Naopak se zahřáli nedostatečně vychlazeným pivem.

Pochválili sledě s cibulkou a kyselou okurkou, chutnalo jim i kyselo. "Jenom kdyby mi ty nakrájené kusy klobásy neevokovaly guláš Winstona Smithe, servírovaný jídelnou v románu 1984," ostří si vtip na adresu restaurace.

Naději vkládali do guláše, mysleli, že se zahřejí teplým jídlem. Bohužel byl vlažný, rozehřála je až chilli paprička servírovaná na mase. "Že by začali konečně topit?" doufali zprvu.

Interiér se od otevření restaurace nezměnil

Zkusili tedy ještě další jídla. Bohužel kachna pro ně nebyla právě křehká, zato špatně zbavená peří, červené zelí příliš tekuté. "A tím bramborovým knedlíkem bych nechtěl dostat do hlavy," poznamenal recenzent.

Další ochutnávání vzdali. Dorazila je servírka, která odmítla placení kartou. "Jistě, kdo by měl v Československu v roce 1968 kreditní kartu," přidal další sarkasmus recenzent. Nakonec restauraci "omilostnil": "Pokud jste ochotni trávit čas na jídlo jako v románu Milana Kundery, vezmete si teplé spodní prádlo a nechcete moc utratit, mohu vřele doporučit.

Československý národní klub

První klub vznikl v roce 1939 na Holbornu. Českým legionářům bojujícím v řadách britské armády proti fašismu ho propůjčil vévoda z Bedfordu. Fungoval do roku 1946.  Jelikož však na Holbornu nebylo možné prodávat pivo, legionáři koupili v roce 1946 za našetřené peníze a příspěvek 3 000 liber od prezidenta Edvarda Beneše nový klub, který slouží česko-slovenské komunitě žijící v Londýně a ve Velké Británii dodnes.

Klub prožil těžké období po roce 1946, kdy legionáři opouštěli Británii a vraceli se zpět do Československa.

Obrat nastal v roce 1948 po komunistickém převratu v Československu, kdy bývalí legionáři a lidé obávající se komunismu opět emigrovali do Velké Británie a posílili československou komunitu.

Padesátá a 60. léta přinesla klubu zisky a zachovala československým usedlíkům toto místo zábavy a oddechu.

V 70. letech udržela klub prosperující další vlna československých imigrantů.

Styl klubu se udržuje v téměř nezměněné podobě. Uvidíte tu i památky na bývalé legionáře a československé státníky.