Otestovali jsme domácí repelenty a nechali se poštípat za vás

Jak na domácí odboj proti hmyzu? Abychom získali ty opravdu nejlepší a prověřené tipy, vyrobili jsme domácí repelenty na přírodní bázi určené pro použití doma i vycházky do přírody, vyzkoušeli je a vybrali pro vás recepty na ty nejlepší.
Repelent si můžete vyrobit vlastní, na přírodní bázi, a naplnit ho do prázdné...

Repelent si můžete vyrobit vlastní, na přírodní bázi, a naplnit ho do prázdné lahvičky s rozprašovačem. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na oprášené recepty našich babiček a prababiček na tvorbu přírodních repelentů proti hmyzu dochází každé léto. Ale pokud nejsme vyloženě skalní nadšenci do biovýrobků a přírodní medicíny, nevyzkoušíme je většinou více než jednou. Už proto, že se po první aplikaci často vracíme z lesa notně poštípaní. Fungují tedy doma vyrobené repelenty, nebo ne?

Přírodní repelenty mají své neduhy, ale jsou bez chemie

Základní neduhy přírodních repelentů, které si doma můžeme sami vyrobit, je snadné vyjmenovat: většinou nefungují vůbec, nebo jen velmi krátce.

Ještě k tomu špiní, mastí a barví oblečení a v případě opakované aplikace na kůži mohou způsobovat alergické reakce. Zdaleka ne všechny lze navíc považovat za univerzální - například sice odpudíte komáry, ale před klíšťaty vás neochrání. Jsou jinak účinné doma a na zahradě než venku u vody či v lese, což si prostě musíte vyzkoušet.

I když sepsané recepty na první pohled vynikají jednoduchostí, vlastní příprava vyžaduje určitou praxi. Nedoluhované, nebo naopak přeluhované často nepracují tak, jak bychom si představovali. Na druhé straně ale všechny přírodní repelenty představují nechemickou alternativu vůči repelentnímu diethyltoluamidu.

Chemické repelenty nejsou nic jiného než pesticidy

Zmíněná komplikovaná chemická sloučenina (se systematickým názvem N, N – diethyl – 3 – methylbenzamid) je nejčastější složkou repelentních přípravků. Často je v postřicích proti obtížnému hmyzu obsažena až ve stoprocentní koncentraci. Jistě vás ale nepotěší, že na sebe aplikujete něco, co se už od konce druhé světové války používalo jako zemědělský pesticid.

Komáři, mouchy i moskyti zápach diethyltoluamidu nesnášejí, a má se za to, že jeho výpary částečně otupují schopnost bodavého hmyzu nechat se navigovat vydechovaným oxidem uhličitým z lidských plic. Jenže prudká chemie, která hubí krevsající hmyz, neprospívá životnímu prostředí ani vám. Odbarvuje a mastí oblečení, způsobuje alergické reakce, a při neopatrném zasažení očí, abyste rovnou vyhledali pohotovost.

Receptáře našich babiček počítají s repelentním účinkem hned u sedmnácti čeledí vyšších rostlin, takže výběr je skutečně široký.

V posledních sto letech se navíc tento seznam rozrostl o řadu exotických rostlin, jejichž výtažky můžeme snadno zakoupit v podobě esenciálních olejů.

Mezi nejúčinnější doporučované přírodní repelenty se řadí ty na bázi eukalyptolu, linaloolu a thujonu, což nám dává na výběr z více než 300 planě rostoucích květin v Čechách.

Recept na hřebíčkový repelent

Potřebujete jen celý nebo čerstvě drcený hřebíček (10 – 20 g, tedy asi 30 - 60 kousků), lihové rozpouštědlo (100 ml stoprocentní lihu z lékárny, nebo silný nearomatizovaný alkohol) a necháte louhovat po dobu dvou až tří týdnů.

Díky svým obsahovým aromatickým látkám, především linaoolu, odpuzuje hřebíček komáry a muchničky.

Výsledná tinktura se za tuto dobu zabarví do hnědočervena. Scedíte a přefiltrujete přes plátno nebo velmi jemné síto a nalijete do připraveného rozprašovače (třeba do vymytého flakónku od voňavky). Před aplikací protřepat. Nanášíme na pokožku, opakujeme po dvou až třech hodinách.

Výhody: snadná příprava i aplikace, nenákladné provedení. Scezené kousky hřebíčku můžeme vysypat na talířek a dát na okno jako domácí odpuzovač hmyzu. Výsledný repelent je aromatický. Nevýhody: tinktura může podráždit zpocenou pokožku, je nutné aplikovat opakovaně. Může potřísněním zašpinit oděv.

Zhodnocení po vyzkoušení: Repelent dobře funguje při houbaření a procházkách lesem, ale pro rybáře u vody je nepoužitelný. Dobře funguje proti muchničkám, ale neochrání před klíšťaty.

Recept na ořechové mazání

Půl kila pokrájených zelených slupek z vlašských ořechů svaříte cca v 1 litru vody (pozor, obarví hrnec) a vychlazený extrakt rozlijete do lahviček s Alpou v poměru 1:3 (tři díly extraktu na jeden díl lihu). Pro efekt můžete do lahvičky ještě přihodit pár kousků pokrájených ořechových slupek a nechat alespoň dva týdny louhovat. Tekutinu nanášejte na pokožku, jedna aplikace vystačí až pět hodin. Jako alternativu můžete využít zelené šištičky túje.

Výhody: příjemně chladí i voní. Díky přímé aplikaci na kůži jen tak nevyvane, vynikající je i na zklidnění svědivých štípanců. Nevýhody: po opakované aplikaci se večer bez sprchy nobejdete. 

Zhodnocení po vyzkoušení: repelent je skutečně účinný, i proti hejnům komárů u vody. V průběhu „experimentu“ nebylo chyceno žádné klíště.

Recept na repelenty obohacené octem

Příroda je nejlepší laboratoř

Linalool (3, 7-dimethylokta-1,6-dien-3-ol) je obsažen především v rostlinách z čeledi hluchavkovitých (máta, mateřídouška, ožanka, dobromysl), vavřínovitých (kafrovník, skořicovník, vavřín), myrtovitých (hřebíček) a břízovitých (bříza).

Thujon (1-isopropyl-4-methylbicyklo [3.1.0] hexan-3-on) je obsažen v dřevinách a křovinách čeledi cypřišovitých (túje, zerav, cypřiš), hluchavkovitých (šalvěj) a hvězdnicovitých (vratič, heřmánek, pelyněk).

Eukalyptol neboli cinol (1,3,3-trimethyl-2-oxabicyklo[2,2,2]oktan) je obsažený hojně v rostlinách z čeledí vavřínovitých (vavřín, kafrovník), hluchavkovitých (šalvěj, rozmarýn, bazalka) a hvězdnicovitých (pelyněk).                      Zdroj: Wikipedia.org

Na své si přijdou pěstitelé bylinek, protože můžete využít - případně kombinovat - pelyněk, levanduli, šalvěj i rozmarýn. Počítejte s 10 až 15 gramy sušiny. Bylinky přelijte vroucí vodou a nechte louhovat do zchladnutí. Přidejte dvě polévkové lžíce octa (je možné i jablečný) a rozlijte do připravených lahviček s rozprašovačem. Aplikujte opakovaně každé dvě hodiny na kůži.

Výhody: skutečně snadná příprava, dostupné suroviny (bylinky je možné si nasbírat zdarma). Nevýhody: poměrně značný intenzivní octový odér, krátkodobý efekt. Může podráždit kůži.

Zhodnocení po vyzkoušení: nepříliš vonná varianta, která je dočasně účinná proti komárům, ale nezabírá vůbec proti muchničkám.

Recept na odpuzovače na olejové bázi

A když není čas na výrobu...

... vyzkoušejte přírodní repelent a nebo repelentní roll-on s tea tree olejem.

Jsou doporučovány i proti klíšťatům a využijete buď květy třezalky, pelyňku, heřmánku nebo kopretiny vratiče, případně listy a kůru z mladých větviček břízy. Naplňte jimi do čtyř pětin zavařovací lahev, zbytek dolijte olejem (kuchyňský rostlinný, ale lepší je nějaký levnější olivový).

Uzavřete nebo překryjte igelitem či celofánem, utěsněte a postavte na slunné místo a nechte odstát dva až tři týdny. Výsledek nabývá rozmanitých odstínů a barev. Třezalkový olej se vyznačuje krvavě rudou barvou, březový je spíše oranžový. Sedlinu přeceďte, výsledný olej stočte do lahvičky a aplikujte na pokožku před vycházkou.

Výhody: dostupnost surovin a nenáročná příprava. Odpuzovače na olejové bázi vydrží dlouhou dobu, navíc je můžete v chladu uskladnit i pro další sezonu. Nevýhody: delší doba přípravy chce svůj čas. Mohou zamastit oblečení.

Zhodnocení po vyzkoušení: velmi účinné proti muchničkám a komárům při procházkách. Na dlouhé posezení u vody to ale moc není.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

V belgické zoo lev zardousil lvici Mayu z Česka, měl se s ní původně pářit

14. března 2024  18:19

V zoologické zahradě Bellewaerde Park na západě Belgie lev Nestor zardousil lvici Mayu, která...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadšenec pro grilování nic nevyhodí. Co najde, přetvoří na gril nebo udírnu

16. března 2024

Dan Kordula je fanda grilování. A nejen to, většinu svých grilů, udíren a dalších prostředků k...

Hlasujte pro nejroztomilejší mazlíčky, vyhrají krmivo pro gurmány za 10 tisíc

1. března 2024,  aktualizováno  15.3 10:01

Rozběhlo se hlasování v březnové anketě, z níž vzejdou nejroztomilejší mazlíci měsíce a tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za socíku jsme hodně pletli i háčkovali. Abychom ušetřili a měli co na sebe

12. března 2024

Mnoho z nás si jistě ještě dnes vzpomene na dobu, kdy moderního oblečení nebylo v obchodech tolik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Otevře sklenice, očistí spáry, nabrousí boty. To všechno svede brusný papír

19. března 2024

Kousek ho najdete snad v každé dílně nebo garáži. A to je dobře, nikdy nevíte, kdy budete brusný...

Bydlí u vás třeba chluponožka? Samotářky jsou hmyzem roku, sčítejte hotely

18. března 2024

Včely samotářky jsou volně žijící opylovači, jejichž svět je naprosto fascinující. Zůstávají v...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

Grimasy, úšklebky: Při natáčení pořadu Pohlreich neudržel obličej na uzdě

17. března 2024

Baví vás grimasy Zdeňka Pohlreicha? Tentokrát, v pořadu Česko na grilu, bude mít vedle sebe zdatné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...