Města se většinou snaží působit na pejskaře smířlivě, proti některým lidem zřejmě není obrany.

Města se většinou snaží působit na pejskaře smířlivě, proti některým lidem zřejmě není obrany. | foto: Marek Burza

Psí hovínka je přivádějí k šílenství. Doufají, že je spasí DNA

  • 86
Radním v Neapoli došla trpělivost se záplavou psích exkrementů v tamních ulicích. Psi budou registrovaní podle DNA, což umožní zjistit případné viníky a potrestat je pokutou.

Neapol žádá majitele psů, aby přivedli své čtyřnohé miláčky k odběru krevních vzorků kvůli vytvoření registru jejich DNA. Má to umožnit vypátrat původce psích výkalů v ulicích, informovala agentura ANSA. Do pilotního projektu neapolské radnice mají být zatím zapojeni obyvatelé městského okrsku Vomero-Arenella. Úřadům jde o to, aby bylo možné neuklizená psí lejna přiřadit ke konkrétním psům a jejich neukázněným majitelům.

Pejskařům, kteří své svěřence do genové databáze nezaregistrují, hrozí pokuta až 150 eur (přes 4 100 korun).

Podle neapolského místostarosty Tommase Sodana má projekt přispět i ke zlepšení pověsti jihoitalského velkoměsta a zmenšit zdravotní rizika. Je prý třeba pomyslet i na to, že na exkrementu může člověk uklouznout.

Kontroly čistoty ulic má provádět "fekální policie" místní veterinární služby.

Italské město neni jediným, kdo má s neukázněnými pejskaři problém. Podobné potíže řeší průběžně i Praha. Ale metodu DNA v kombinaci s vysokými pokutami zkoušejí i ve městě Lebanon v americkém státě New Hampshire, inspirovali se televizními detektivkami.

,