Do sběru starých mobilů se v Praze aktivně zapojili i školáci.

Do sběru starých mobilů se v Praze aktivně zapojili i školáci. | foto: Miroslav Bobek

Za spolupráci na projektu na ochranu goril v Africe získala firma Cenu Ď

  • 0
„Přineste starý mobil - podpořte strážce pralesa,“ vyzvala už v roce 2010 Zoo Praha veřejnost k dárcovství starých mobilů, aby výtěžkem pomohla ochraně goril v Kamerunu ve spolupráci se společností REMA systém. Dnes generální ředitel této firmy David Vandrovec převzal Cenu Ď pro mecenáše českých zoologických zahrad.

Od počátku společného projektu šel výtěžek - tedy 10 Kč za každý starý mobil, které na konto Zoo Praha vyplatila společnost REMA systém zabývající se zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů a baterií - na podporu strážců pralesa v rezervaci Dja. V roce 2012 se k aktivitám na ochranu tropického deštného lesa a zejména goril nížinných přidal i Toulavý autobus.

Projekt sběru starých mobilů v pražské zoo zahájila 3. 4. 2010 v Zoo Praha zpěvačka Lucie Bílá. Jako první tehdy vhodila svůj starý mobilní telefon do speciálního sběrného boxu, umístěného u pavilonu goril. Během roku 2010 se do projektu zapojilo dalších 14 zoologických zahrad, některá regionální pracoviště AOPK ČR a KRNAP. Start projektu ocenila i OSN, podle níž akce napomáhá tomu, aby se do přírody dostalo méně nebezpečných látek.

Přineste starý mobil...

Dnes se projekt dočkal ocenění v rámci 16. ročníku předávání Cen Ď, českých cen určených mecenášům a dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v Česku. Na Nové scéně Národního divadla převzal Cenu Ď určenou pro mecenáše českých zoologických zahrad generální ředitel společnosti REMA Systém David Vandrovec právě za projekt „Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa“ realizovaný ve spolupráci se Zoo Praha.

„Děkuji všem, kdo nám staré mobily nosí, z nich nejvíc dětem. Nemenší poděkování si ovšem zaslouží také společnost REMA Systém, která od nás vybrané mobilní telefony vykupuje. Jestliže dnes REMA Systém získává Cenu Ď určenou mecenášům a dobrodincům, dostává se toto ocenění do správných rukou,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, který cenu předával. Pro iDNES.cz uvedl, že k dnešnímu dni veřejnost pražské zoo darovala 51 081 mobilů, což znamená 510 810 Kč, které pomohly ochraně přírody v Kamerunu.

Proč v Africe pomáhají právě staré mobily?

„Pojítkem mezi ochranou goril a recyklací starých mobilních telefonů je coltan, jehož těžba v Demokratické republice Kongo ohrožuje gorily východní. Z coltanu se získávají niob a tantal nezbytné pro výrobu elektroniky,“ vysvětluje Miroslav Bobek. Prvotní úvaha byla taková, že recyklace tantalu obsaženého v mobilních telefonech sníží potřebu jeho primární těžby a přispěje tak k ochraně goril, což je ovšem spíše symbolické spojení.

Ochrana goril ve střední Africe

Jeden ze stěžejních in-situ projektů pražské zoo. Díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě „Pomáháme jim přežít“ může Zoo Praha rozvíjet aktivity na pomoc gorilám, jejichž těžištěm je environmentální vzdělávání (více čtěte například zde). .

SBÍRKOVÉ KONTO POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT: č.ú. 43-680 466 0247 / 0100

Zoo Praha se zaměřuje na ochranu poddruhu goril, který je ohrožován zejména úbytkem tropického deštného lesa a pytláctvím, konkrétně goril nížinných. (Jak se vyznat v gorilách, čtěte zde.) Za více než půl milionu korun, které se do dnešního dne za staré mobily vybraly, pořídila Zoo Praha mimo jiné vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja, kde gorily nížinné žijí. A to doslova od holínek po satelitní telefony.

V Somalomo, kde bude mít svou základnu projekt Toulavý autobus, působí i...
Strážci biosférické rezervace Dja v Kamerunu chrání gorily, slony a další...
Rodinný život goril se velice podobá životu našich dávných předků. Obvykle žijí...
První děti ze Somalomo v záchranné stanici goril v Limbe

Zčásti tato částka financovala i výše zmíněný projekt Toulavý autobus. „Ten vede děti z vesnic v blízkosti pralesa k tomu, aby nekonzumovaly maso divokých zvířat a chránily přírodu. A jak jsem se před několika dny sám znovu přesvědčil, Toulavý autobus za sebou zanechává výraznou stopu. Děti dnes přesvědčují své rodiče, aby změnili svůj přístup ke konzumaci zvířat – a často se jim to až překvapivě daří,“ konstatuje s uspokojením Miroslav Bobek.

25. prosince 2012

I české děti se stávají strážci afrického pralesa

Do sběru starých mobilů a tedy i do ochrany afrického deštného pralesa a goril nížinných se velice aktivně zapojily i české děti. V kampani Staň se strážcem pralesa nasbírali školáci více než 10 tisíc přístrojů.

„Zatím poslední části kampaně se zúčastnilo 43 tříd základních a mateřských škol nejen z Prahy a okolí, ale také třeba z Třebechovic pod Orebem či z Krnova, a společně přinesly do zoo neuvěřitelných 3 157 mobilních telefonů,“ uvedla vedoucí tiskového a publikačního oddělení Zoo Praha Jana Myslivečková s tím, že dětem patří velký dík.

Pro představu uvedla, kolik starých mobilů sesbíraly vítězné třídy: MŠ Na Děkance (Berušky) paní učitelky Veroniky Zlochové 584 telefonů, 2.D ZŠ Kostelec nad Č. lesy paní učitelky Břečkové 228 telefonů a 4. D ze ZŠ Mikulova z Prahy 4 paní učitelky Kristýny Fabiankové 173 telefonů.