Ošetření resorptivní léze zubů na veterinární klinice

Ošetření resorptivní léze zubů na veterinární klinice | foto: Vethope

PORADNA: Na kazy kočičích zubů neexistuje lék, musí se vytrhnout

  • 2
Zdá se mi, že moje jinak aktivní kočka přestává přijímat potravu nebo dokonce nadměrně sliní. Dosud bylo vše v pořádku, píše čtenářka Jana. Podobnými příznaky však trpí více než třetina dospělých koček. Jsou velmi bolestivé.

Podle veterináře Marka Galbince z kliniky Vethope by mohlo jít o příznaky resorptivní léze zubů. „Jsou relativně běžným a bolestivým onemocněním zubů domácích koček. Postihuje víc než jednu třetinu dospělých koček, přičemž výskyt onemocnění roste s věkem,“ popisuje Galbinec.

Zuby se stanou nefunkční v důsledku takzvaného rozpouštění (resorpce) zubu. Tato poškození (léze) se často označují jako „kočičí krčkové léze“ anebo „kočičí kazy“, protože léze se typicky vyskytují v oblasti „krčku“ zubu. Krček je místem, kde se zub stýká s dásní nebo volný okraj dásně. Nejčastěji se pro označení těchto lézí používá označení felinní odontoklastické resorpční léze (FORL).

Jak poznáte první příznaky

Nejprve se zdá, že tkáň dásně jakoby roste do zubu nebo zakrývá základnu zubu. V některých případech se zdá, jakoby v zubu byla díra.

Když dojde ke zvětšení léze a ztrátě hlubší zuboviny (resorpce zasahuje pod úroveň zubní skloviny), léze se stane viditelná jako růžový bod na korunce zubu.

Léze bývá viditelná i v okamžiku, kdy dojde k fraktuře nebo ztrátě korunky zubu nebo když je její základna zcela zničená a v místě zůstanou jen kořenové fragmenty.

Postižené mohou být všechny zuby kočky. Nejčastěji však stoličky, přičemž léze jsou často oboustranně symetrické.

Co bývá příčinou resorpce

Přesná příčina resorpce zubů zůstává dosud neznámá, ale s jistotou se na jejím vzniku podílí víc faktorů. Patří k nim faktory způsobující abnormální formování či mineralizaci zubního cementu.

Příznaky nemoci

Cvakání, třesení, drnčení, či rychlé hlodavé pohyby čelistí, letargie, zvýšené slintání, deprese, potíže s přijímáním potravy či změny v preferencích krmiva.

Větší nahromadění zubního kamene v konkrétních oblastech zubů nebo jen zánět dásní. Pravidelné čištění zubů kočce je dobrou příležitostí k pozorování zdravotního stavu její ústní dutiny.

„Ze zkušeností víme, že u koček, které měly diagnostikované toto onemocnění, lze předpokládat další léze i v budoucnosti. Z toho důvodu je nezbytné tyto jedince intenzivně monitorovat. Pokud se včas stanoví diagnóza, lze efektivní léčbou postiženého jedince rychle zbavit bolestivosti spojenou s nemocí,“ upozorňuje veterinář.

Stanovení diagnózy

Definitivní diagnózu lze stanovit jen po kompletním stomatologickém vyšetření kočky v celkové anestezii. Často lze lézi najít až po odstranění usazenin zubního kamene a vyčištění zubu ultrazvukem.

K vizualizaci se používá vysušení zubu proudem vzduchu. U zdravého zubu dojde proudem vzduchu k nadzvednutí dásně, kdežto u zubu postiženého FORL je měkká tkáň dásně pevně spojená se zubem. Celková anestezie je nevyhnutná, jelikož vyšetření lézí je pro kočku bolestivé.

Poradna v mobilu

Část aplikace pro první pomoc
On-line poradna

Nová aplikace veterinární kliniky Vethope umožňuje zeptat se veterináře. Majitelé mazlíčků mohou poslat písemný dotaz, nebo vyfotit případný nález a aplikace fotografii odešle společně s dotazem.

Aplikace se také postupně plní články, která vycházejí z praxe a řeší nejčastější příčiny návštěv zvířecích klientů.

Špatnou zprávou je, že přesná příčina onemocnění nebyla dosud stanovena, takže není možné účinně zabránit jeho vzniku či doporučit preventivní opatření. Nejlepší strategií je tedy včasné rozpoznání nemoci provedením důkladné stomatologické prohlídky.

V minulosti se léze postižených zubů vyplňovaly kompozitními výplněmi nebo amalgamem, avšak z dlouhodobého hlediska tato léčba neměla dobré výsledky. Rozvoj procesu se totiž nezastaví a výplň časem vypadne.

Nejlepší léčba resorptivní léze zubu je extrakce všech postižených zubů, jelikož se tyto léze neustále rozvíjejí a stávají se bolestivými. Bohužel se jedná o obtížný chirurgický zákrok.

Tyto zuby jsou křehké a obvykle se při extrakci lámou následkem destruktivního resorpčního procesu. Celý zub by měl být odstraněn beze zbytku, aby se zabránilo infekci nebo jiným problémům.

Původní článek byl psán pro web Vethope a byl redakčně upraven.


Témata: Péče o kočky