Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Resuscitace polorozpadlé zahradní lavičky: ocelový kartáč a smirkový papír

Některé části zahradního vybavení už nemá cenu detailně renovovat, stačí jim trochu prodloužit životnost. Víc jde o to, abyste si nezadřeli třísku. Vezměte proto ocelový kartáč, smirkový papír a natřete je krycí barvou.

Natírání druhé vrstvy | foto: Balakryl

Lavička, kterou jsme zkoušeli alespoň v rámci možností zrenovovat (anebo alespoň oddálit její konec), vypadá velmi sešle. Starý nátěr je silně poškozen a na některých místech zcela chybí, dřevo je zašedlé, mnohde vydrolené. Výhodou takového poškození nátěru je fakt, že materiál půjde jednoduše brousit a zbavit starých vrstev laku a nová barva pak dobře přilne.

Budete potřebovat

Co budete potřebovat

Smirkový papír a ocelový kartáč, základní barvu Tebakryl, vrchní barvu Balakryl UNI v jednom ze 16 odstínů, dále vhodný štětec, např. ProGold o síle 2,5", dřívko na zamíchání barev.

Protože staré zašedlé dřevo nevypadá příliš dobře, bude nejvhodnější využít krycí vrchní barvu. My jsme zvolili univerzální disperzní barvu Balakryl UNI lesk. Jako základní barvu jsme vybrali Tebakryl. Tedy jedny z nejběžnějších barev na trhu.

Kdyby šlo o zahradní nábytek, kde má ještě význam snažit se o plnohodnotnou renovaci, zvolili bychom jiný postup: pokusili bychom se o likvidaci starého nátěru horkovzdušnou pistolí nebo chemickou cestou až na staré dřevo a pak o nanesení nových vrstev laku či lazur (viz článek o renovaci laku). V tomto případě jde jen o to, aby lavička ještě nějaký ten pátek posloužila a aby její stav na zahradě neurážel oko ani zadní část těla.

Původní stav

Odstranění starého nátěru

Lavičku za pomoci ocelového kartáče a smirkového papíru pečlivě zbrousíme, pokud možno dohladka, aby nevznikly ostré přechody mezi jednotlivými místy povrchu. Poškozená místa v ploše, například díry po šroubech nebo ostré rýhy, můžeme zahladit vyrovnávacím tmelem. V tenčí vrstvě tmel zaschne za 2-4 hodiny. Toto místo pak také přebrousíme, abychom na tmelených místech docílili hladkého povrchu.

Ocelový kartáč se hodí především pro odstranění špatně držícího starého nátěru.

Zbytky starého nátěru odstraníte drátěným kartáčemNajemno dočistíme smirkovým papírem

Naproti tomu broušení s využitím smirkového papíru je ideální pro dokonalé vyhlazení povrchu a vyrovnání případných nerovností.

Pro snadnější práci se smirkovým papírem jím obalte kousek dřeva ve tvaru krychle. Smirkový papír se vám tak bude lépe držet v ruce.

Očistěte od prachu

Všechny plochy, které chcete natírat, důkladně očistěte od prachu a jiných nečistot. Než začnete natírat, musí být povrch pevný, bezprašný, suchý, hladký, čistý, zbavený vosku a mastnot. Jinak barva dobře nepřilne. Tento krok se často podceňuje, daní za to je kratší životnost nátěru.

Před natíráním dřevo omeťte od prachu

Prach vzniklý odstraňováním starých nátěrů nebo broušením tmelu je nejlepší očistit vlhkou houbou či omést smetáčkem, případně štětcem. V žádném případě jej neumývejte mokrým hadrem - vlhkost by ve dřevě negativně ovlivnila dobu schnutí a další parametry.

Začínáme základovkou

Důkladně promíchejte připravenou základní barvu Tebakryl míchacím dřívkem a štětcem ji naneste na dobře připravený povrch. Spotřeba barvy je asi 5-7 m2/kg na jednu vrstvu podle savosti podkladu.

Základní nátěr

Po aplikování základní vrstvy počkejte alespoň 2-4 hodiny, než se pustíte do dalšího kroku. Barva totiž musí dostatečně zaschnout.

Nanášení vrchní barvy

Nyní vás čeká první vrstva nanášení vrchní barvy. Připravenou barvu opět dobře promíchejte, stejně jako u základní barvy. Potom ji štětcem aplikujte ve stejném směru jako základní barvu. Spotřeba vrchní barvy Balakryl Uni je asi 5-8 m2/kg na jednu vrstvu podle savosti podkladu.

Základní barvaVrchní barva

Pro lepší výsledný efekt můžete povrch před první vrstvou vrchní barvy ještě přebrousit jemným smirkem, například hrubostí 180. Tím se zbavíte nerovností, například zbylých tahů štětcem. Povrch po broušení nezapomeňte opět dobře očistit.

V rámci stejné vrstvy udělejte tahy štětcem také v kolmém směru na dosavadní vrchní nátěr, to je "do kříže". To je proto, aby se barva pořádně spojila a jednotlivé tahy štětcem nebyly patrné. Nyní nechte barvu zaschnout asi 4-6 hodin.

První vrstva vrchní barvyPrvní vrstva vrchní barvy

Po zaschnutí první vrstvy je nutné nanést druhou. První vrstva je spíše tmelicí a kryvou, dekorační je ve většině případů vrstva druhá.

Pokud bude lavička vystavena extrémním podmínkám, můžete nanést i třetí vrstvu. Mezi jednotlivými vrstvami ale vždy počkejte, až předchozí nátěr dokonale vyschne (asi 4-6 hodin).

Lavička po natření
Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025

Čtenáři vybrali nejroztomilejší mazlíčky března. Vyhráli gurmánské granule

Březnové hlasování o nejroztomilejší mazlíky skončilo a je jasné, kdo se bude radovat z kvalitního krmiva pro kočičí gurmány. Potěšeni mohou být i hlasující, čtyři šťastlivci vyhráli zajímavou knížku...

3. března 2025,  aktualizováno  31.3 14:26

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

31. března 2025  6:30

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

31. března 2025

Zahradník nad ní zapláče, ale v kuchyni si tuto divokou zeleninu dopřejte

Je to křehoučká rostlinka, nebo se tak alespoň tváří. Ale tato jarní bylinka klame tělem, jde o úporný plevel. Jakmile bršlici zahlédne zahrádkář, oklepe se doslova hrůzou, jedna rostlina za rok...

31. března 2025