Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Richard vypadá ve svých devatenácti jako kulturista v plném tréninku

  10:18aktualizováno  10:18
Gorilí samec Richard, některými obdivovatelkami zvaný Sličný, oslavil devatenáctiny. Narozeninový dort ve tvaru srdce tentokrát přehlížel a nechal ho k překvapení všech gorilích příznivců spořádat ostatním obyvatelům pavilonu.

Většina devatenáctiletých mladých lidí chodí ještě do školy a na vstup do života se teprve připravuje, u goril už je ovšem devatenáct let už střední a vlastně ten nejlepší věk. Vůdčí samec Richard to ostatně denně dokazuje. Jeho nádherná svalnatá postava připomíná kulturistu v plném tréninku, a to přesto, že valnou část dne prospí a nějakému posilování se rozhodně nevěnuje.

Richard slavil střídmě

Hlavním dárkem, který mu jeho příznivkyně připravily, byl dort ve tvaru srdce vyrobený z krupicové kaše. Tu uvařily z odtučněného mléka, špetky cukru a z jahod na něj vytvořily číslici 19. Kromě toho nechyběly nádherně aranžované ovocné a zeleninové špízy, které ošetřovatel Martin Vojáček pečlivě rozmístil po pavilonu.

Richard, vůdčí stříbrohřbetý samec pražské gorilí smečky.

Ještě než ošetřovatel gorily do pavilonu vpustil, gratulantky Richardovi alespoň na dálku popřály. Co především? Stále klidnou spokojenou rodinu, hodně zdraví, do harému co nejdříve další nevěstu a samozřejmě spoustu dalších krásných potomků. Všichni se nakonec shromáždili kolem skel a netrpělivě čekali, až gorilí rodinka konečně vstoupí.

Jak je vidět na našem videu, Richard se věnoval ovoci a zelenině, takže dort zbyl na samice i mláďata. Papír, na kterém byl dort položený, nakonec vynesl na nejvyšší kmen malý Tatu a vítězně s ním zde mával. Byla to přece jen pořádná kořist, takže se alespoň na chviličku mohl cítit jako opravdový vůdce gorilí tlupy.

Seznamte se s Richardem

Richard se narodil 6. listopadu 1991. Do pražské zoologické zahrady byl dovezen 4. listopadu roku 2003 z britské Paington Zoo, kde vyrůstal ve skupině nedospělých samců. Už tehdy to byl krasavec, ale teprve v Praze dospěl v jednoho z nejkrásnějších gorilích samců v Evropě.

Richard byl po příchodu z Anglie velmi přátelský a komunikativní, nechal si dokonce od ošetřovatelů líbit doteky, což bylo mezi ostatními gorilími samci, chovanými v zajetí, velkou vzácností. Jakmile se však začal starat o svůj harém, jeho povaha se změnila, stal se trochu nevrlým a nedůtklivým. Prudce vyrážel i proti návštěvníkům za sklem, stačilo, když někdo z nich použil při fotografování blesk.

Časem se ale opět zklidnil a stal se vzorným otcem. Má již tři potomky, všechny se samicí Kijivu. Se svými dětmi si něžně hraje a nechá si od nich nebývale mnoho líbit.

Autoři:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Gorilák Richard se neohroženě vydává na venkovní pastvu s celou rodinou

Když už gorily nedostávají čerstvé olistěné větve (jen mražené), je Richard...

Stříbrohřbetý, majestátní. Milující otec. Neoblomný strážce své rodiny, ovšem opatrný v případě čehokoliv neznámého. To...

VIDEO: Roční gorilí kluk Ajabu už se kamarádí s kojící tetou Kambou

Malý Ajabu s gorilí tetou Kambou

Za poslední měsíc se Kamba, nejstarší samice pražské gorilí skupiny, konečně více sbližuje s Ajabuem, ročním potomkem...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz