Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Richard vypadá ve svých devatenácti jako kulturista v plném tréninku

  10:18aktualizováno  10:18
Gorilí samec Richard, některými obdivovatelkami zvaný Sličný, oslavil devatenáctiny. Narozeninový dort ve tvaru srdce tentokrát přehlížel a nechal ho k překvapení všech gorilích příznivců spořádat ostatním obyvatelům pavilonu.

Většina devatenáctiletých mladých lidí chodí ještě do školy a na vstup do života se teprve připravuje, u goril už je ovšem devatenáct let už střední a vlastně ten nejlepší věk. Vůdčí samec Richard to ostatně denně dokazuje. Jeho nádherná svalnatá postava připomíná kulturistu v plném tréninku, a to přesto, že valnou část dne prospí a nějakému posilování se rozhodně nevěnuje.

Richard slavil střídmě

Hlavním dárkem, který mu jeho příznivkyně připravily, byl dort ve tvaru srdce vyrobený z krupicové kaše. Tu uvařily z odtučněného mléka, špetky cukru a z jahod na něj vytvořily číslici 19. Kromě toho nechyběly nádherně aranžované ovocné a zeleninové špízy, které ošetřovatel Martin Vojáček pečlivě rozmístil po pavilonu.

Richard, vůdčí stříbrohřbetý samec pražské gorilí smečky.

Ještě než ošetřovatel gorily do pavilonu vpustil, gratulantky Richardovi alespoň na dálku popřály. Co především? Stále klidnou spokojenou rodinu, hodně zdraví, do harému co nejdříve další nevěstu a samozřejmě spoustu dalších krásných potomků. Všichni se nakonec shromáždili kolem skel a netrpělivě čekali, až gorilí rodinka konečně vstoupí.

Jak je vidět na našem videu, Richard se věnoval ovoci a zelenině, takže dort zbyl na samice i mláďata. Papír, na kterém byl dort položený, nakonec vynesl na nejvyšší kmen malý Tatu a vítězně s ním zde mával. Byla to přece jen pořádná kořist, takže se alespoň na chviličku mohl cítit jako opravdový vůdce gorilí tlupy.

Seznamte se s Richardem

Richard se narodil 6. listopadu 1991. Do pražské zoologické zahrady byl dovezen 4. listopadu roku 2003 z britské Paington Zoo, kde vyrůstal ve skupině nedospělých samců. Už tehdy to byl krasavec, ale teprve v Praze dospěl v jednoho z nejkrásnějších gorilích samců v Evropě.

Richard byl po příchodu z Anglie velmi přátelský a komunikativní, nechal si dokonce od ošetřovatelů líbit doteky, což bylo mezi ostatními gorilími samci, chovanými v zajetí, velkou vzácností. Jakmile se však začal starat o svůj harém, jeho povaha se změnila, stal se trochu nevrlým a nedůtklivým. Prudce vyrážel i proti návštěvníkům za sklem, stačilo, když někdo z nich použil při fotografování blesk.

Časem se ale opět zklidnil a stal se vzorným otcem. Má již tři potomky, všechny se samicí Kijivu. Se svými dětmi si něžně hraje a nechá si od nich nebývale mnoho líbit.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Gorilí omladina ze Zoo Praha slaví narozeniny, hodovat bude na zelenině

Sameček Ajabu, který v neděli oslaví své druhé narozeniny, venkovnímu výběhu...

Dvouletý sameček Ajabu, nečekané mládě jara 2016, se gorilí samici Shindě narodil 23. dubna. O šest let dříve přišel na...

Najdete na iDNES.cz