Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) - Rohovník je vysoký vždyzelený strom z čeledi bobovité. Dorůstá až 20 metrů výšky. Původně pochází z oblasti Středomoří, kde se vyskytuje dodnes. | foto: Profimedia.cz

Rohovník obecný (Ceratonia siliqua)

  • 0
Z namočených a rozemletých plodů a semen se zpracovává rohovníková klovatina. Ta je známá pro své želírovací vlastnosti užívané v potravinářském průmyslu.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Velká zajímavost rohovníku je váha jeho semen, každé jeho semeno váží přesně 0,2 gramů. Od starověku se užívala jako závaží a později byla užívána jako jednotky v klenotnictví-Karáty

Popis: Rohovník je vysoký vždyzelený strom z čeledi bobovité. Dorůstá až 20 metrů výšky. Původně pochází z oblasti Středomoří, kde se vyskytuje dodnes. Jeho listy jsou složené z 6-10 tuhých lístků. Načervenalé květy jsou malé a uskupené do výrazných hroznů. Zvláštností je, že vykvétá přímo z kmene nebo silných větví (tento jev se nazývá kauliflorie). Plodem jsou hnědočervené dlouhé lusky, které ukrývají až 12 semen od sebe oddělených dužnatou přepážkou. 

Stanoviště: Roste v teplých a prosluněných oblastech, velmi často zplaňuje.

Výskyt: Nachází se v oblasti jižní Evropy především kolem Středozemního moře. 

Léčivé účinky: Z usušeného a rozemletého plodového mezokarpu se vyrábí rohovníková mouka (karob), která je vhodná proti průjmu a také je užívána jako náhrada mouky při bezlepkové dietě. Další složky rostliny napomáhají proti častému zvracení nebo jsou užívány při redukční dietě, aby tlumily pocit hladu, nemají totiž téměř žádnou nutriční hodnotu. 

Období květu: Kvete v období podzimu od září do října.

Ohrožení: Není ohrožen.