Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rotavátory jsou levnější. Ale vyplatí se kupovat jednoúčelový stroj?

aktualizováno 
Za malý benzinový rotavátor zaplatíte do deseti tisíc korun. Zato víceúčelový kultivátor i v akci stojí zhruba dvojnásobek. Každý, kdo se rozhoduje podle peněz, by si měl předem rozmyslet, jak bude zařízení používat.

Pro větší zahradní práce je vhodné zvolit víceúčelový stroj. | foto: Mountfield

"Kdybych se měl znovu rozhodovat, tak bych šel zase do kultivátoru, i když po většinu sezony používám jen rotavátor," říká Bohuslav Tichý, který se stará na zahradě jen o malé políčko o velikosti zhruba 500 metrů čtverečních. "Každý přece ví, že na podzim je nutné zorat, což rotavátor nezvládne. Ten se dostane do půdy do hloubky zhruba 15 centimetrů, kdežto pluhem to jde do větší hloubky," popisuje.

Podle něj je důležité půdu obrátit, přes zimu se hroudy mrazem rozdrolí a na jaře pak stačí ji jen zkypřit. "Navíc už jsem ve věku, kdy bych už neměl dost síly celou plochu ručně zrýt. Ono i to kypření strojem není žádná hračka," popisuje své důvody.

Fotogalerie

Tím však není řečeno, že jednoúčelový stroj nemusí dobře posloužit. Pracuje se s ním průběžně po celou sezonu podle toho, kdy se která plodina sází. A na podzim pomůže dostat do půdy hnůj. Je však třeba si uvědomit, že rotavátorem nepřeměníte trávník na záhon, na to není stavěný. I s pluhem zapřaženým za kultivátorem se musí u hobby strojů pracovat po krocích: nejdříve jen seškrábnout drn a pak postupně prohlubovat brázdu.

"Každý sám se musí rozhodnout sám, který typ kultivátoru vyhovuje jeho stylu práce. Nejjednodušší a také nejlevnější stroje si zachovávají klasický pohon pomocí řemenu a rychlosti se přehazují jeho posunutím na jinou řemenici. Což je sice zdánlivě pracné, ale pokud někdo nepotřebuje často měnit druhy pohonu, je to nakonec nejjednodušší a nejlevnější řešení," popisuje Filip Werner ze společnosti Mountfield. Podle něj je to ideální pomocník pro menší záhumenkáře, profesionální zemědělci sahají po jiné technice.

Někomu však tento způsob nemusí vyhovovat, takže pak volí systémy dvou samostatných převodovek, bohužel podstatně dražší. Anebo také dosti drahý systém, který se skládá z motoru s řídítky, který se pak přenáší na různé podvozky, například traktorový, sekačkový nebo komunální.

Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, kladem je, že stroje bývají osazeny osvědčenými motory, ať už značky Briggs & Stratton, či Honda.

Co připojíte

Na poli nejvíce využijete pluh a rotavátor k základní úpravě políčka. Pro urovnání pozemku a rozbití hrud před setím může být užitečný kombinátor, což je přípojné zařízení, které pozemek zkypří a otočný válec rozbije velké kusy a zároveň srovná plochu. Kdo si sám pěstuje brambory, přivítá možnost připojit hrobkovací radlici a vyorávač.

Vyorávač brambor pro rychlejší sklizeň

Vyorávač brambor pro rychlejší sklizeň

Kombinátor půdu prokypří a zároveň srovná a rozbije hroudy.

Kombinátor půdu prokypří a zároveň srovná a rozbije hroudy.

Do pole je vhodné nasadit orební návleky.

Do pole je vhodné nasadit orební návleky.

Stejně pestré je příslušenství pro sečení trávy. Obvykle je možné připojit mulčovač, bubnovou sekačku a logicky i obraceč sena. Komunální oblast představuje vozík, různé zametače, sněhové frézy, radlice.

Je jasné, že každé z příslušenství stojí nějaké peníze, ale vždy to bývá méně než jednoúčelový stroj. Proto opravdu stojí za to si před nákupem důkladně rozmyslet, co vlastně od stroje očekáváte. Malá zemědělská technika nestojí pakatel a bylo by škoda se splést už při nákupu.

Autor:Nejčtenější

Rostou hřiby, někde ještě i smrže. Ale jen na pár místech v republice

Úlovek z tohoto týdne, z lokality u Kostelce nad Černými lesy. Zapomeňte ovšem...

Specifický úkaz, kdy kvetou souběžně rostliny, jež bývají v půlce května již odkvetlé, a současně ty, které vykvetly o...

KVÍZ: Vyznáte se v používání kuchyňských bylinek?

Libeček (vysoký v pozadí), šalvěj, pažitka a další. Vše na jednom záhonu.

Bez bylinek se v kuchyni prakticky neobejdeme. Při vaření dávají pokrmům jejich typickou chuť a některým kuchyním...Zamořil panelák cvrčky pro své chameleony. Stálo ho to padesát tisíc

Bez živého hmyzu se chameleoni neobejdou. Jeho přechovávání však má svá úskalí,...

Chovatelství exotických zvířat si často žádá nemalé oběti. Musíte svým mazlíčkům vytvořit ideální podmínky imitující...

Pohlreichova rychlá svačina z grilu: topinka se španělskou šunkou

Topinka s česnekem, rajčaty a španělskou šunkou připravená na grilu

„Když v jedné hospodě na Mallorce můžou servírovat jen chleba se šunkou a nic jiného a každý den tam na to přijede 250...

Maturitní zkoušky může mladým chovatelům narušit zajíc i přežraný pes

Praktická část maturit oboru chovatel na České zemědělské akademii v Humpolci.

Loukou nad Humpolcem se nese ostrý hvizd píšťalky. A také zazní příkaz: „Hledej, Blue, hledej!“ Feně českého fouska...

Další z rubriky

Proti plevelu na chodníku zkuste horkou vodu nebo speciální kartáč

Kartáčem na dlouhé rukojeti jednoduše několikrát - podle potřeby - přejedete...

Plevel mezi dlažbou na chodníku je mor, kterému snaží vyhýbat každý majitel domu. Ti zodpovědnější ví, že použít k...

Velké, dravé, k jídlu? Na co si odpovědět, než nasadíte ryby do jezírka

Pohled na kapry je relaxace pro letní dny..

Zahradní jezírko bezesporu znamená vítaný vodní prvek v zahradě. Kdo však tuto vášeň chce postavit na další úroveň,...

Hrozí kolaps ekosystému. Hmyz vymírá, jeho počty klesly na čtvrtinu

„Můj rekord je 22 včel a tři čmeláci na metr čtvereční,“ chlubí se...

Spíš než motýla potkáte v přírodě virtuálního pokémona. Chcete-li dětem ukázat na louce babočku, budete to mít těžké....

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz