Rotavátory jsou levnější. Ale vyplatí se kupovat jednoúčelový stroj?

aktualizováno 
Za malý benzinový rotavátor zaplatíte do deseti tisíc korun. Zato víceúčelový kultivátor i v akci stojí zhruba dvojnásobek. Každý, kdo se rozhoduje podle peněz, by si měl předem rozmyslet, jak bude zařízení používat.

Pro větší zahradní práce je vhodné zvolit víceúčelový stroj. | foto: Mountfield

"Kdybych se měl znovu rozhodovat, tak bych šel zase do kultivátoru, i když po většinu sezony používám jen rotavátor," říká Bohuslav Tichý, který se stará na zahradě jen o malé políčko o velikosti zhruba 500 metrů čtverečních. "Každý přece ví, že na podzim je nutné zorat, což rotavátor nezvládne. Ten se dostane do půdy do hloubky zhruba 15 centimetrů, kdežto pluhem to jde do větší hloubky," popisuje.

Podle něj je důležité půdu obrátit, přes zimu se hroudy mrazem rozdrolí a na jaře pak stačí ji jen zkypřit. "Navíc už jsem ve věku, kdy bych už neměl dost síly celou plochu ručně zrýt. Ono i to kypření strojem není žádná hračka," popisuje své důvody.

Fotogalerie

Tím však není řečeno, že jednoúčelový stroj nemusí dobře posloužit. Pracuje se s ním průběžně po celou sezonu podle toho, kdy se která plodina sází. A na podzim pomůže dostat do půdy hnůj. Je však třeba si uvědomit, že rotavátorem nepřeměníte trávník na záhon, na to není stavěný. I s pluhem zapřaženým za kultivátorem se musí u hobby strojů pracovat po krocích: nejdříve jen seškrábnout drn a pak postupně prohlubovat brázdu.

"Každý sám se musí rozhodnout sám, který typ kultivátoru vyhovuje jeho stylu práce. Nejjednodušší a také nejlevnější stroje si zachovávají klasický pohon pomocí řemenu a rychlosti se přehazují jeho posunutím na jinou řemenici. Což je sice zdánlivě pracné, ale pokud někdo nepotřebuje často měnit druhy pohonu, je to nakonec nejjednodušší a nejlevnější řešení," popisuje Filip Werner ze společnosti Mountfield. Podle něj je to ideální pomocník pro menší záhumenkáře, profesionální zemědělci sahají po jiné technice.

Někomu však tento způsob nemusí vyhovovat, takže pak volí systémy dvou samostatných převodovek, bohužel podstatně dražší. Anebo také dosti drahý systém, který se skládá z motoru s řídítky, který se pak přenáší na různé podvozky, například traktorový, sekačkový nebo komunální.

Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, kladem je, že stroje bývají osazeny osvědčenými motory, ať už značky Briggs & Stratton, či Honda.

Co připojíte

Na poli nejvíce využijete pluh a rotavátor k základní úpravě políčka. Pro urovnání pozemku a rozbití hrud před setím může být užitečný kombinátor, což je přípojné zařízení, které pozemek zkypří a otočný válec rozbije velké kusy a zároveň srovná plochu. Kdo si sám pěstuje brambory, přivítá možnost připojit hrobkovací radlici a vyorávač.

Vyorávač brambor pro rychlejší sklizeň

Vyorávač brambor pro rychlejší sklizeň

Kombinátor půdu prokypří a zároveň srovná a rozbije hroudy.

Kombinátor půdu prokypří a zároveň srovná a rozbije hroudy.

Do pole je vhodné nasadit orební návleky.

Do pole je vhodné nasadit orební návleky.

Stejně pestré je příslušenství pro sečení trávy. Obvykle je možné připojit mulčovač, bubnovou sekačku a logicky i obraceč sena. Komunální oblast představuje vozík, různé zametače, sněhové frézy, radlice.

Je jasné, že každé z příslušenství stojí nějaké peníze, ale vždy to bývá méně než jednoúčelový stroj. Proto opravdu stojí za to si před nákupem důkladně rozmyslet, co vlastně od stroje očekáváte. Malá zemědělská technika nestojí pakatel a bylo by škoda se splést už při nákupu.

Autor:Nejčtenější

Lidé jsou zhýčkaní a líní, s puškou chráním zvířata, říká lovkyně

Lovkyně Michaela Fialová ráda provokuje a z výhrůžek si nic nedělá

Michaela Fialová si na focení pro magazín Víkend oblékla šatičky s kolouškem Bambi. Zastřelila mu nejen maminku,...

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...

Dobrý den, jsem Potxolo. Budu největší a nejdražší vůl na světě

Plemeno plavého aquitánského skotu

Je mu sedm let a denně sežere asi 50 kilogramů brambor, mrkve a další potravy. Podle deníku El Mundo jeho majitelé už...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Další z rubriky

Zazimování zahrady: nezapomeňte na vodní plochy, radí zahradník

Vysokým výkonem, záběrem 46 cm a pevným kovovým šasi připomíná AKU rotační...

Nenechte nic náhodě a zazimujte zahradu ještě před příchodem prvních večerních mrazíků. Speciální péči potřebuje...

KVÍZ: Umíte v kuchyni využít plané květy, pelyněk či kořen pampelišky?

Jakmile se venku něco zazelená, lze vyrazit s košíkem a nůžkami na bylinky. Jen...

S babím létem mnohde po osvěžujících deštících vyrazily čerstvé bylinky. A pokud bude ještě chvíli pokračovat letošní...

OBRAZEM: Užijte si krásný podzim, inspirujte se, ochutnejte dýně

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na...

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na okrasu, lze tento víkend a celý následující...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz