Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rotavátory jsou levnější. Ale vyplatí se kupovat jednoúčelový stroj?

aktualizováno 
Za malý benzinový rotavátor zaplatíte do deseti tisíc korun. Zato víceúčelový kultivátor i v akci stojí zhruba dvojnásobek. Každý, kdo se rozhoduje podle peněz, by si měl předem rozmyslet, jak bude zařízení používat.

Pro větší zahradní práce je vhodné zvolit víceúčelový stroj. | foto: Mountfield

"Kdybych se měl znovu rozhodovat, tak bych šel zase do kultivátoru, i když po většinu sezony používám jen rotavátor," říká Bohuslav Tichý, který se stará na zahradě jen o malé políčko o velikosti zhruba 500 metrů čtverečních. "Každý přece ví, že na podzim je nutné zorat, což rotavátor nezvládne. Ten se dostane do půdy do hloubky zhruba 15 centimetrů, kdežto pluhem to jde do větší hloubky," popisuje.

Podle něj je důležité půdu obrátit, přes zimu se hroudy mrazem rozdrolí a na jaře pak stačí ji jen zkypřit. "Navíc už jsem ve věku, kdy bych už neměl dost síly celou plochu ručně zrýt. Ono i to kypření strojem není žádná hračka," popisuje své důvody.

Fotogalerie

Tím však není řečeno, že jednoúčelový stroj nemusí dobře posloužit. Pracuje se s ním průběžně po celou sezonu podle toho, kdy se která plodina sází. A na podzim pomůže dostat do půdy hnůj. Je však třeba si uvědomit, že rotavátorem nepřeměníte trávník na záhon, na to není stavěný. I s pluhem zapřaženým za kultivátorem se musí u hobby strojů pracovat po krocích: nejdříve jen seškrábnout drn a pak postupně prohlubovat brázdu.

"Každý sám se musí rozhodnout sám, který typ kultivátoru vyhovuje jeho stylu práce. Nejjednodušší a také nejlevnější stroje si zachovávají klasický pohon pomocí řemenu a rychlosti se přehazují jeho posunutím na jinou řemenici. Což je sice zdánlivě pracné, ale pokud někdo nepotřebuje často měnit druhy pohonu, je to nakonec nejjednodušší a nejlevnější řešení," popisuje Filip Werner ze společnosti Mountfield. Podle něj je to ideální pomocník pro menší záhumenkáře, profesionální zemědělci sahají po jiné technice.

Někomu však tento způsob nemusí vyhovovat, takže pak volí systémy dvou samostatných převodovek, bohužel podstatně dražší. Anebo také dosti drahý systém, který se skládá z motoru s řídítky, který se pak přenáší na různé podvozky, například traktorový, sekačkový nebo komunální.

Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, kladem je, že stroje bývají osazeny osvědčenými motory, ať už značky Briggs & Stratton, či Honda.

Co připojíte

Na poli nejvíce využijete pluh a rotavátor k základní úpravě políčka. Pro urovnání pozemku a rozbití hrud před setím může být užitečný kombinátor, což je přípojné zařízení, které pozemek zkypří a otočný válec rozbije velké kusy a zároveň srovná plochu. Kdo si sám pěstuje brambory, přivítá možnost připojit hrobkovací radlici a vyorávač.

Vyorávač brambor pro rychlejší sklizeň

Vyorávač brambor pro rychlejší sklizeň

Kombinátor půdu prokypří a zároveň srovná a rozbije hroudy.

Kombinátor půdu prokypří a zároveň srovná a rozbije hroudy.

Do pole je vhodné nasadit orební návleky.

Do pole je vhodné nasadit orební návleky.

Stejně pestré je příslušenství pro sečení trávy. Obvykle je možné připojit mulčovač, bubnovou sekačku a logicky i obraceč sena. Komunální oblast představuje vozík, různé zametače, sněhové frézy, radlice.

Je jasné, že každé z příslušenství stojí nějaké peníze, ale vždy to bývá méně než jednoúčelový stroj. Proto opravdu stojí za to si před nákupem důkladně rozmyslet, co vlastně od stroje očekáváte. Malá zemědělská technika nestojí pakatel a bylo by škoda se splést už při nákupu.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Z džungle ve svahu mají zahradu s vyhlídkou na město i okolní kopce

Z horních částí zahrady je nádherný výhled: na celou zahradu, na dům, na město,...

Čtyři roky dávali dohromady starší dům, pak se vrhli na zanedbaný pozemek ve svahu, který ho obklopoval. Od té doby...

Jak čtenáři iDNES.cz zahradničí ve městě, na venkově i ve vnitrobloku

Přírodní zahrada respektující potřeby živočichů, kteří na ní žijí. Najdete tu...

První kolo letní čtenářské soutěže Naše krásná zahrada končí v neděli. Projděte si další ochutnávku vypovídající o tom,...

Přírodní zahrada jako divočina, kde se odpočívá i myslí na ptactvo a žáby

Zahrada je ve svahu, nechybí na ní slunce ani stín, daří se tu tedy i kapradí,...

Unavená městským životem začala hledat zahradu, kde by mohla odpočívat, a přitom tam byla za chvilku, když půjde...

Najdete na iDNES.cz