Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co udělá gorila s rourou plnou dobrot? Zajděte se v sobotu podívat

  9:16aktualizováno  9:16
Z obou stran uzavřené novodurové roury, chcete-li trubky, opatřené pouze kulatými otvory po stranách, chovatelé gorilám naplnili dobrotami. Ale tak, aby nebylo jednoduché je vydolovat. Gorily však opět projevily svoji inteligenci a neuvěřitelnou schopnost najít řešení. Zaměstnalo je to na několik hodin.

Vymýšlení způsobů, jak gorilám ztížit přístup k potravě a donutit je přemýšlet i "pracovat" není ze strany jejich chovatelů žádná škodolibost. Naopak. Vždyť i ve volné přírodě si gorily musí každé sousto zasloužit, což jim zabere spoustu času.

Přijďte se podívat v sobotu

Enrichment chovatelé gorilám střídají, aby měly pořád nějakou změnu. Návštěvníci mohou sledovat gorily s rourami v akci tuto sobotu od 10:30 hodin. "Samozřejmě záleží na gorilách, jestli ten den proběhne jejich uzavření do ložnic bez komplikací, abychom mezitím mohli vše v expozici připravit," vysvětluje kurátor primátů případný časový posun. Pokud bude hezky, podívají se gorily letos poprvé ven. "Je tedy možné, že je v sobotu odpoledne zastihnete ve venkovním výběhu," slíbil kurátor primátů Vít Lukáš.

V zoo přijdou k hotovému, proto zaměstnat potřebují. Každodenní součástí péče o ně tak je i vymýšlení a realizace nových a nových podnětů, takzvaný enrichment, který zvířatům obohacuje život v lidské péči.

"Novodurové trubky s otvory po stranách byly v tomto směru předminulý víkend pro naše gorily absolutní novinkou a opravdu je zaujaly. Na dvě hodiny je zaměstnaly velmi intenzivně, poté se k nim vracely ještě celé odpoledne, jestli z nich přece jen ještě něco nedostanou," je s tímto enrichmentem spokojený i kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš. I proto, že s novodurovými rourami si vyhráli úplně všichni, včetně téměř čtyřletého samečka Kiburiho. Dvě byly řetízkem připevněné na mřížích, tři na lanech. 

Zahájení 83. sezóny Zoo Praha v sobotu 29. 3.

11:00 Slavnostní zahájení s herci Dejvického divadla (u Gulab Restaurantu) - novinky o umístění budoucího pavilonu goril i rozvoje areálu a nových zvířat

14:00 Křest nového zvířecího Lexikonu od A do Z (u Vzdělávacího centra)

15:00 Loučení s Lineárkou ze 30. let, na jejímž místě vznikne stavba nové Expozice exotických ptáků (u Velké voliéry dravců)

Video z kamer pavilonu i fotografie přibližují, jak na to jednotlivé gorily šly. "Třeba Shinda se zmocnila roury, ve které byla schovaná vanička tvarohu. Nejprve se ho snažila šťourat klacíkem, ale nakonec ho dolovala rovnou prsty, takže měla ve finále tvaroh rozmatlaný úplně všude," popisuje kurátor Lukáš. 

Další dvě roury byly naplněné dřevitkou, která ukrývala granule pro primáty, vločky a rozinky. S tím se Richard moc nepáral, rouru si přidržoval oběma rukama, do dřevitky, která vykukovala z otvorů po stranách, se pevně zakousnul a vytahoval ji zubama. O druhou pak svedl malý boj tříletý Kiburi se svojí mámou Kijivu. Je to vidět i na úvodním videu, jak se nechtěl "své" roury vzdát a začal mámu boxovat, aby ji odradil. Měl však smůlu.

Fotogalerie

Podle kurátora Víta Lukáše se Kiburi dostává do věku,  kdy zkouší, co si může dovolit, a tak se do Kijivu pustil: "Je ale evidentní, že mu je zcela jasná jeho pozice a současně i síla dospělé samice Kijivu, takže to po pár vteřinách vzdal. Neměl totiž šanci tento ´souboj´ vyhrát".

Poslední dvě trubky byly uvnitř pomazané medem, na který se nalepily dovnitř nasypané burisony a piškoty. Ty gorily milují a velmi je to motivovalo dostat tyto lahůdky ven, i když to vůbec nebylo jednoduché. Díky tomu, že umí používat nástroje, si i s touto nástrahou nakonec poradily, přestože jim to zabralo nejvíce času (více o schopnosti goril používat nejrůznější pomůcky a nástroje, a dokonce si je i vyrábět či přizpůsobit konkrétnímu účelu, čtěte zde).  

Autor:Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Prořezejte stromy, pomozte trvalkám, zasejte kořenovou zeleninu a špenát

Hluboký řez u starších keřů se provádí brzy zjara, 30 až 40 cm nad zemí.

Pohled na zahradu po končící zimě může být neveselý. Největší motivací s tím něco udělat jsou hřejivé jarní sluneční...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

Gorilákovi Nuruovi bude pět. Není nejbystřejší, ale lumpárny mu jdou

Nuruovi jsou tři a chovatelům dělá jen radost.

Narodil se o Vánocích, narozeniny bude slavit o Zlaté neděli, tedy 17. prosince. Čekají ho první půlkulatiny, stejně...

Gorilák Nuru je pořád roztomilý a kojený i na prahu puberty

Krátká chvilka odpočinku (vlevo mladší z bratrů Nuru)

Nuru je prostřední z pražských gorilích mláďat, na Vánoce oslaví své páté narozeniny a je to asi nejlepší parťák pro...

VIDEO: Gorilí matky slouží jako trampolína pro batole i výrostky

Malí goriláci si dělají z mámy trampolínu.

Skákat plnou vahou těla na své matky, v tom jsou roční Ajabu i téměř pětiletý Nuru opravdoví přeborníci. Nuru se...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz