Vyšlechtěný psineček výběžkatý alias "převislý bambus" vám vytvoří nádherný zelený vodopád. Kombinace s kvetoucími květinami není problém. | foto: archiv Zahradnictví Ing. Roman Koupý

Rozkvetlé truhlíky doplňte převislým bambusem, vytvoří zelený vodopád

  • 5
Říká se jí převislý bambus, ale je to speciálně vyšlechtěná tráva. Ovšem se sympatickou vitalitou a nečekaně rychlými přírůstky. Roste doslova před očima, takže vám za pár týdnů vytvoří převis dlouhý až 180 cm.

Dá se pěstovat samostatně, ale v truhlíku s bohatě kvetoucími balkonovými květinami vynikne dvojnásob.

Právě díky svým divoce narůstajícím výhonkům je vyšlechtěný psineček výběžkatý (Agrostis stolonifera Green Twist) přirovnáván k bambusu. A stejně jako on krásně vynikne jako solitéra v závěsném květináči. Nejlépe na místě, kde bude mít kolem sebe dostatek volného prostoru.

Na květy nečekejte

Vzhledem k tomu, že má tato hustá a bujně rostoucí tráva velmi dobré krycí schopnosti, můžete převislý bambus vysadit do truhlíku a jeho robustním převisem zamaskovat méně vzhledné zídky nebo balkony.

Psineček nikoho neoslní květy, jeho přednosti jsou jinde. Pokud si tedy své balkonové truhlíky neumíte bez květů představit, a přesto vás "převislý bambus" zaujal, pomozte si jednoduchým fíglem. Sesaďte ho s kvetoucími druhy balkonových květin.


Jak o "převislý bambus" pečovat:

Vysazený samostatně v závěsným květináčích - Převislý bambus vysazujte do kvalitní zeminy, nejlépe do substrátu pro balkonové květiny. To je jedním z předpokladů jeho úspěšného pěstování v nádobách.

-
 V letních měsících, kdy teplota na slunci dosahuje i přes 40° C, bude „bambus“ stále žíznivý. Proto mu dopřejte kvalitní zavlažovací truhlík a pravidelnou zálivku. Aby sluneční paprsky substrát přeci jen tolik nevysávaly, můžete ho umístit i do polostínu.

-
 Vůči plísňovým chorobám je dostatečně odolný. Jediné, co jej může opravdu vážně ohrozit, je přeschnutí substrátu.

-
 Čím větší má psineček nárůst, tím větší má i spotřebu vody a živin. Bude tedy narůstat tak, jak mu to svou péčí – tedy dodávkou vody a živin - umožníte.

-
 Doporučuje se přihnojovat do každé zálivky, nejlépe krystalickým hnojivem s vyšším obsahem dusíku.

Přezimování není problém

Díky tomu, že psineček velmi dobře snáší hluboký sestřih, je jeho přezimování velmi jednoduché. "Koncem října sestřihněte rostliny na délku zhruba 8 cm a truhlík přeneste do chladné místnosti, nejlépe s dostatkem světla," radí zahradník a pěstitel Roman Koupý z Doubravic nad Svitavou, který má s pěstováním této originální "balkonovky" bohaté zkušenosti. 

A pokračuje: "Ani se na podzim nemusíte bát, že byste nestihli bambus schovat včas před mrazy. Je velmi odolný vůči chladu, dokáže přečkat teploty až –10° C."