Rulík zlomocný

Rulík zlomocný | foto: Irena Svobodová

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna)

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

. Víte, že...

Jeho latinský druhový název bella donna – krásná paní naznačuje, že tato rostlina byla využívána pro své vlastnosti už dávno.  Ve starověku si dívky vtíraly šťávu z rulíku do očí, aby se jim rozšířily zorničky a byly tak pro muže přitažlivější.

Popis rostliny: Rulík je velmi mohutná, vytrvalá bylina keřovitého vzrůstu. Dosahuje výšky 0, 5 až 1, 5 m. Její lodyha vyrůstá zpříma, vidličnatě se větví a nese střídavě postavené listy vejčitého až eliptičného tvaru, které jsou celokrajné a měkké. V horní, rozvětvené části lodyhy, která nese i květy, jsou listy postaveny spíše vstřícně. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů. Z výrazného kalicha vyrůstá až 3 cm dlouhá, zvonkovitá až trubkovitá koruna, vně lehce pýřitá. Její barva přechází od zelenavé báze po fialovou či hnědofialovou na okraji korunních lístků. Po opylení dozrávají černé lesklé bobule, které se v zelených kališích blyští jako drahokamy.gal

Stanoviště: Jeho hlavním stanovištěm jsou listnaté a smíšené lesy (většinou bučiny), ale i lesní lemy a paseky. Častěji se vyskytuje ve vyšších polohách.

Výskyt: Celkově rod Atropa zahrnuje čtyři druhy, pocházející z Evropy, západní Asie a severní Afriky.

Období růstu: Rulík kvete v červnu až červenci.

Léčivé účinky: Květina obsahuje účinné alkaloidy, které v léčivých dávkách omezují sekreci žlaz, zpomalují střevní pohyb a uvolňují hladké svalstvo. 

Ohrožení: Není

. pozor!

Celá rostlina je prudce jedovatá neboť obsahuje tropanové alkaloidy (hyoscyamin, atropin, skopolamin, aj.) a  glykosidy. Nejvíce je jich obsaženo v listech a kořenech, odkud se také dnes izolují.  Člověk se může otrávit nejen přímým požitím rulíku, ale i nepřímo, např. přes kozí mléko (rulík zkonzumuje koza a člověk vypije její mléko)!