K větším candátům se tu přes kvanta menších dostanete velmi složitě.

K větším candátům se tu přes kvanta menších dostanete velmi složitě. | foto: archiv časopisu Kajman

Candátí horečka na Ebru vrcholí, zažijete tu kouzelné jaro

  • 9
Candát je žádaným rybím druhem. Jeho stavy jsou na mnoha našich vodách velmi nízké. Existují však zahraniční vody, kde je candátů velké množství. Na Ebru lze právě teď zažít krásné jaro a neuvěřitelné množství úlovků.

Vodou s možná vůbec největší populací candátů na světě je horní přehrada Embalse de Mequinenza o délce 110 km na španělském Ebru, kde v následujících týdnech bude vrcholit candátí horečka. Lov českými rybáři má na této přehradě mimochodem poměrně dlouhou tradici.

Nemá zde dobu hájení

Candát je zde spolu s kaprem, sumcem, okounkem pstruhovým a dalšími rybami nepůvodním rybím druhem. Nemá dobu hájení ani minimální délku a omezení počtu od vody odnesených úlovků. Mnoho rybářů sem jezdí s mrazícími boxy cíleně na candáty.

Snad nejvíce rybářů včetně mnoha Čechů a Němců sem přijíždí v období tření, které brzy začne, kdy samci mlíčáků agresivně útočí na vše, co se pohne okolo jejich hnízda. Včetně vláčecích nástrah.

U nás je lov candátů na hnízdech logicky vnímán jako něco opovrženíhodného. Na Ebru je situace úplně jiná a je zde běžnou součástí jara. Přesto se v přehradě candát vyskytuje v obrovském množství, což je dáno příznivým klimatem a obrovskou úživností vody.

Například bílá ryba, která je významnou potravní složkou candátů, se tu tře několikrát do roka. Kdyby se ale více candátů pouštělo, chytalo by se samozřejmě více větších kusů, které jsou nyní spíše výjimkou.

Neskutečné denní úlovky

Jak se tře na Ebru candát

Ideální teplotou pro výtěr candáta je obecně 12–15 °C. Této teploty většinou horní přehrada na Ebru dosahuje v druhé polovině března, kdy zároveň často přichází vysoká voda z Pyrenejí, která zaplavuje příbřežní keříky a vytváří se tak ideální třecí substrát.

Samec mlíčák později ve vytlučeném hnízdě na písčitém, štěrkovém nebo rostlinné podkladě hlídá jikry (přibližně 14 dní) až do vylíhnutí plůdku a je velmi agresivní (i na člověka). Hnízda bývají na mělčinách v hloubce do dvou metrů. Doloženy jsou ale i hnízda na větší hloubce.

Tým časopisu Kajman se minulý týden z Ebra vrátil. Výpravu si načasoval na období, kdy se ještě nedalo předpokládat tření candátů, ale zároveň byla naděje tu zažít jaro v době, kdy u nás většinou počasí ještě za moc nestojí.

Přesně to se, až na silný vítr, který po většinu šestidenní výpravy foukal, vyplnilo. Candáti ještě nebyli namačkaní v mělčinách, ale bylo třeba je hledat v hloubkách od 2 do 20 metrů, což je naprosto vyhovující, pokud se chcete lovu v trdlištích vyhnout.

Poté, co tým nalezl ideální chytací hloubky a zjistil, že ryby preferují klasickou přívlač s umělými nástrahami před tou vertikální a vyžadují agresivní způsob vedení nástrahy v těsné blízkosti dna, začal chytat a pouštět neskutečné množství ryb.

Jeden den dokonce dva lidé chytili přes 55 candátů a velkých okounů. I v extrémně větrných dnech, kdy některé lodě vůbec nemohly vyjíždět na vodu a tým byl limitován při volbě místa lovu, chytal okolo 30 dravců za den.

U nás bývá mnohdy jeden ulovený dravec úspěchem. V době, kdy vrcholí candátí horečka při lovu na hnízdech, prý na Ebru ale není neobvyklé ani ulovení více než 100 ryb za den. Přesto se podobný masakr po roce zase opakuje. Nejsilnější roky jsou tu prý zhruba jednou po třech letech.