Žádná třešeň není pro velkého tlouště dost velká.

Žádná třešeň není pro velkého tlouště dost velká. | foto: Archiv časopisu Kajman

Odložte umělé nástrahy a vyzkoušejte třešně. Přelstíte i tlouště

  • 3
V sadech zrají třešně, které zejména tloušti milují snad nade všechno na světě. V řekách, kde jinak chytáme malé kusy, teď můžeme přelstít i trofejní exempláře.

Třešně se v sezoně dají koupit takřka v každém obchodě s potravinami, ale pomalu za cenu kvalitního boilies. Šťastnější jsou tedy ti rybáři, kteří vědí o třešňovém stromu poblíž svého bydliště.

Nenechávejte ležet ani přezrálé třešně spadané na zem. Budou se vám hodit na krmení. Z hlediska stupně zralosti mají ryby rády přezrálé třešně i třešně ve stadiu zralosti. Ty méně zralé ale lépe drží na háčku, proto s nimi chytáme nejčastěji.

Lovené druhy ryb

Pokud se řekne třešeň, představí si staří rybáři tlouště. Nelovíme na ně ale jenom je. Býložravými choutkami jsou vyhlášení i amuři, kteří jsou navíc stavbou těla tloušti trochu podobní.

Nejednoho rybáře tak v průběhu zdolávání zmátli. Ti později zjistili, že místo rekordního tlouště zdolávají amura střední velikosti. Mezi další úlovky na třešně patří kapři a ostroretky.

Volba místa a techniky

V letním období tlouště hledejte na rozhraní silnějších proudů a táhlejších partií, nebo v podjezí apod. Při lovu na položenou a na cit, pouze s pár bročky na vlasci, v místech s nízkým břehovým porostem (a nedostatkem míst k maskování rybáře) prolovujte nadějná místa jedno po druhém vždy směrem po proudu.

Nástraha je unášena proudem k rybám. Na každém dalším místě tak nástraha připlouvá k rybám netušícím přítomnost lovce.

Samozřejmě lze s třešněmi chytat i na plavanou, která má tu výhodu, že můžeme lovit i ve sloupci, což může být někdy účinné, nebo klasickým feederem a místo si předvnadit.

Je ovšem dobré volit dostatečný odstup rybáře od předpokládaného místa záběrů. Při lovu tlouště více než u většiny ostatních ryb platí heslo "Krčit se, krčit se, krčit se".

Nastražování třešní a vnadění

Třešeň nejlépe nastražíte na háček velikosti č. 1-2. Pouze ji roztrhněte, aby lépe pouštěla šťávu do vody – a vypeckujte ji kvůli lepšímu napichování. Upřednostňujte háček se silnějším drátkem, na kterém třešeň lépe drží (takový háček třešeň nerozřeže tak snadno jako háček z drátu tenčího).

V případě, že ryby třešně strhávají, nebo záseky nesedí, lze buď nastražit na menší háček či ji celou háčkem několikrát prošít. Teoreticky lze použít i dvojháček či trojháček. Také se může hodit místa si předkrmit pár hodin před lovem, několika hrstmi třešní, a vzbudit tak u opatrných ryb důvěru.

Velikosti ryb

Pro třešně mají skutečně slabost zejména tloušti nadprůměrných velikostí. Mnoho trofejních tloušťů přes 60 cm se ulovilo právě v černu a červenci na třešeň. Na zdánlivě mrtvém revíru tak můžete chytat velké ryby.

Vyrazte tedy k vodě a potvrďte si, že v době, kdy jsou v sadech třešně zralé, se stávají fantastickou nástrahou. Na některých vodách můžeme u ní ocenit i to, že je zdravě selektivní. Přejeme vám pěkné úlovky nejen tloušťů.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.