Jak vybrat rybářské křeslo. Zkoumejte polohování, hmotnost i stabilitu

U vody sedíte dlouhé hodiny, takže abyste zbytečně netrpěli, vyplatí se věnovat pozornost výběru křesla. Volit můžete třeba podle hmotnosti nebo podle síly polstrování.
uvodni

uvodni | foto: Profimedia.cz

Kdysi mi připadala volba sedačky, na které trávím čas u vody, nedůležitá. Hlavně aby se mi vešla do batohu a nerozpadla se pode mnou, víc mě nezajímalo. Když jsem však měl možnost si poprvé sednout na opravdové rybářské křeslo, byl jsem jako u vytržení.

Nohy křesla se daly nastavit přesně podle tvaru podkladu, v pohodlí jsem mohl najednou sedět hodiny, aniž by mě pak bolela záda. A to už vůbec nemluvím o chladných dnech, kdy jsem netrpěl zimou od sedáku. Od té doby už s žádnou „plátěnkou“, „lahváčem“ nebo jinou náhražkou křesla na celodenní, nebo dokonce vícedenní výpravu nejedu.

Před výběrem nového křesla byste se měli v prvé řadě zamyslet nad tím, jaké jsou vaše hlavní preference výběru. Pokud víte, že strávíte hodně času na pěších cestách k vodě, pak by jedním z hlavních faktorů výběru měla být hmotnost křesla, pokud jste náchylní k prochladnutí, měli byste volit silněji polstrované křeslo s fleecovým povrchem. Faktorů je celá řada, stejně jako vlastností křesel.

Hmotnost a nosnost jsou základ

V prvé řadě doporučuji sledovat nosnost křesla, zvláště pokud je vaše hmotnost vysoká. Kvalitní výrobci ji běžně uvádějí a není problém najít křeslo, které unese i 170kg rybáře.

Další zásadní kritérium je hmotnost křesílka. Na současném trhu jsou k dispozici křesla vysloveně vhodná na delší přenášení (do pěti kilogramů), ale i ta druhá, o poznání těžší.

Tím ovšem nechci říci, že těžké křeslo je automaticky špatné, vůbec ne. Jedno z křesel, které používám, má skoro osm kilogramů. Zato je ovšem extra polstrované, vybavené silným fleecem a prodlouženým opěradlem, takže se výborně hodí do chladnějšího období na revíry, kde se snadno dostanu autem skoro až k vodě.

Zateplení a materiály sedáků a opěrek

A tím se dostáváme k další šikovné vlastnosti křesla, k zateplení sedáku a opěrky pro studené dny. Je vám určitě jasné, že čím slabší materiál tvoří sedák a opěradlo, tím je sice křeslo většinou lehčí, ovšem v chladnějších obdobích roku vás určitě moc nezahřeje. 

Na druhou stranu zateplené křeslo se silnou vrstvou fleecu vám v parném letním dni také moc radosti neudělá. Potit se více, než je zdrávo, není nic příjemného ani pro nejotrlejšího rybáře. Pro letní období jsou vhodné naopak nesavé lehčí, ale odolné materiály jako například neopren, které nijak neubírají na pohodlí posedu. Zásadní je ovšem v obou případech kvalita materiálů, které by měly vydržet dlouhodobé namáhání, stejně jako silné polstrování, které se postará o pohodlí.

Musíte se cítit pohodlně

Abyste zjistili, jestli je vám rybářské křeslo opravdu pohodlné, nikdy byste jej neměli kupovat, aniž byste si jej vyzkoušeli. Nezapomínejte na to, že každý člověk má trochu jiné dispozice zadních partií, ale také jinou délku zad, jiné zakřivení páteře. Ideálním místem na odzkoušení celé řady křesel je například rybářský veletrh, kde si můžete otestovat doslova desítky křesel a židliček.

Při zkoušení pohodlnosti křesla věnujte pozornost také područkám. Křeslo bez područek nepokládám za ideální, protože vás nutí mít ruce položené v klíně, nebo v jiné z dlouhodobého pohledu ne příliš pohodlné poloze. Ale i područky vám mohou u některých křesel vyhovovat a u jiných nikoliv. Vyrábějí se nejběžněji v plastu, či v kovu. Plastové jsou náchylnější na oděr, ale zase jsou příjemnější při dotyku s holou rukou a nerozpálí se tak snadno na slunci.

Polohování křesla

Klasická rybářská křesla mají v zásadě dva hlavní systémy sklápění opěrky, respektive sbalení křesla. První variantou je aretace pomocí opěrek rukou, které stačí nadzdvihnout a posunout do požadované polohy, druhou je nastavení polohy za pomoci polohovacích koleček se zoubky.

Polohovací područky

Utahovací zámek se zoubky

Tyto „utahovací zámky“ využívají mechanismu, kdy se utažením do sebe zaklesnou zuby proti sobě stojících koleček. V případě některých křesel v zásadě povolujete šroub tak dlouho, až kruhový zámek se zoubky povolí. Nastavíte sklon opěrky a šroub otáčením utáhnete. Jiná křesla mají rychlejší systém, kdy zámek povolíte polohovací páčkou, opět nastavíte sklon opěrky v momentě, kdy nejsou zoubky koleček v sobě zaklesnuté, a páčkou zámek utáhnete, takže se do sebe zoubky zaklíní. Nejméně pohodlná jsou podle mého názoru křesla, jejichž opěrky se nedají polohovat vůbec.

Já jsem si například vybral model s polohováním pomocí područek, který považuji za méně náchylný k poškození a za nejrychleji upravitelný. Moje přítelkyně (také rybářka) zase dala přednost otočným zámkům, které jí mimo jiné nabídly možnost většího sklopení opěráku téměř do polohy vleže, takže se dá na křesílku i poměrně pohodlně zdřímnout či opalovat.

Konstrukce a nožky musí zaručit stabilitu

Konstrukce křesel je nejčastěji trubková (kruhový, nebo čtyřhranný průřez), vyrobená z oceli a na vysouvací nožky používají výrobci buď rovněž ocel, nebo častěji hliník.

Překlápěcí zámek nožky křesla

Pružinový zámek nožky křesla

Vysouvání nožek, které je na nerovném břehu prakticky nepostradatelné, zajišťují buď pružinové zámky (pružina se západkou), nebo klasické překlápěcí zámky s páčkou, kterým já dávám přednost. Už dvakrát jsem měl totiž možnost vidět u rybářských kolegů, jak jim pružinový systém zazlobil.

V jednom případě se pružina zasekla a nožka nešla zasunout, ve druhém vypadla západka a chvíli trvalo, než se i s pružinou usadila zpátky do správné pozice. Překlápěcí páčkový zámek vypadá fortelněji a mám s ním jen tu nejlepší zkušenost.

Nejnovější variantou aretace nožek je otočný systém, který se běžně používá u stojanů na pruty. Kroutím nožkou na jednu stranu a nožku tak povolím a posunu do patřičné výšky. Pootočením na druhou stranu nožku zafixuji.

Konce nožek kvalitního křesla by měly být opatřeny masivními plastovými patkami, nejlépe se špičatými výstupky vespod, které zabrání ujíždění křesla po šikmém povrchu.

Obal ochrání křeslo před zbytečným poškozením na cestách

K ochraně křesla proti poškození při jeho přepravě mezi ostatními zavazadly v autě nebo při přenášení kolem vody slouží speciální obaly na křesla. Pokud máte možnost jej zakoupit k vašemu křeslu, neváhejte, určitě se vám to vyplatí.

Pokud ne, doporučuji hledat prostě takový obal, do kterého se právě to vaše křesílko vejde. Mnohem déle vám tak vydrží bez škrábanců, otluků i poškození, která mají vliv na jeho funkci (například protržení látkoviny).

Autor je šéredaktorem webu Casnaryby.cz

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...