Ryzec borový | foto: www.houbar.cz

Ryzec borový (Lactarius deliciosus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewTyto houby rostou těsně při zemi, často na písčitém podkladu, proto se obtížně čistí. Mají rovněž dutý třeň, což může vést k problémům s infekcí. Abyste se tomu vyhnuli, sbírejte raději malé a čerstvé plodnice. Pro správné určení však musí být alespoň trochu vyvinuté, aby nedošlo k záměně za jedovatý ryzec kravský (Lactarius torminosus) nebo ryzec chlupatý (Lactarius pubescens). 

Klobouk je 3 – 12 cm široký, sklenutý, na středu prohloubený, na povrchu se soustředěnými kruhy, šafránově zbarvený, na řezu roní šafránové mléko. Má též hladký, podvinutý okraj. To jsou důležité znaky pro správné určení, protože ani ryzec kravský ani ryzec chlupatý nemají hladký okraj klobouku. Dutý třeň je 3 – 6 cm dlouhý, bledý, s oranžovým nádechem a po poranění nebo přelomení se zbarvuje do zelena. Husté lupeny jsou šafránově zbarvené, dužnina je bledá. Šafránové mléko ronící klobouk je zbarvený světleji než kterýkoli jeho dvojník, což je také užitečná pomůcka při určování.

Kde a kdy roste

Ryzec borový roste spíše vzácně nebo nehojně od srpna do listopadu v jehličnatých a smíšených lesích, často v trávě a u lesních cest, vždy pod borovicemi. 

Před použitím v kuchyni jej musíme důkladně očistit, zbavit písku a borového jehličí, a někdy je nutné klobouk před úpravou k jídlu omýt. Důležité je nechat jej před rozkrájením dobře oschnout. Je to velmi hledaná houba, neboť má příjemně křupavou, chutnou dužninu.