Kdo chce chovat doma slepice kvůli vejcím, měl by si pořídit kuřice z prověřených zdrojů.

Kdo chce chovat doma slepice kvůli vejcím, měl by si pořídit kuřice z prověřených zdrojů. | foto: Petr Topič, MAFRA

Když si domů kupujete slepičky, zkontroluje vakcinování proti salmonele

  • 0
Prevence proti rozšíření salmonely v domácích chovech se většinou neřeší. Na trhu nakoupíte kuřata a už si užíváte vlastních nosnic. Na nedávném případu výskytu salmonel v Jihomoravském kraji je vidět, že podobný osud může potkat každého, kdo chová slepice.

Salmonela je bakterie, která má přes 2000 sérotypů. Některé z nich jsou patogenní přímo pro drůbež (Salmonella Pullorum, Gallinarum) a způsobují onemocnění a úhyn drůbeže. Další sérotypy salmonely se neodráží na zdravotním stavu ptáků, představují však možné riziko kontaminace finálních produktů a ohrožení zdraví spotřebitele. Za převažující zdroj onemocnění salmonelózou u lidí se považují suroviny a potraviny živočišného původu, zejména drůbeží maso a vejce.

K sérotypům s významem pro lidské zdraví patří zejména Salmonella Enteritidis a Salmonella Typhimurium. „Aktuálně v tisku zmiňovaný případ výskytu salmonel v chovu nosnic v Jihomoravské kraji souvisel právě s výskytem sérotypu Salmonella Enteritidis,“ popisuje Petr Majer ze Státní veterinární správy České republiky (více o případu zde).

Infikovaná mohou být i kuřata a krmivo

Zdroje salmonel a způsoby přenosu do chovu jsou různě. Infikovaná mohou být již kuřata použitá pro další chov, dále může být zdrojem krmivo, podestýlka, hlodavci, volně žijící ptáci.

Salmonelóza

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobují ho bakterie rodu Salmonella, které se do těla dostávají ústy (z potravy, nádobí, ale také špinavých rukou). Onemocnění se zpravidla projevuje střevními potížemi.

Pro zdravého silného jedince není toto onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi však mohou být zejména starší lidé, nemocní či malé děti – hůře se vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin v důsledku průjmů a zvracení.

Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Zejména u kuřecího masa je nutné brát na tuto skutečnost při přípravě zvláštní zřetel a nikdy jej nekonzumovat v syrovém či polosyrovém stavu. Nutné je rovněž dodržovat veškerá hygienická pravidla.

„Postup při výskytu Salmonella Enteritidis a Typhimurium v chovu nosnic s produkcí konzumních vajec je harmonizován evropskou legislativou pro všechny členské země. Tato legislativa stanoví, že vejce z chovu podezřelého na přítomnost Salmonella Enteritidis a Typhimurium nebo v případě potvrzení těchto sérotypů nesmí být uvolněna na trh jako čerstvá vejce třídy A,“ vysvětluje.

Vejce tedy mohou být použita pouze pro tepelné zpracování. Není proto pravda, že se musí celý chov zlikvidovat. Pokud bude chovatel všechna vyprodukovaná vejce z pozitivního hejna využívat pouze na tepelné zpracování, může nechat ptáky žít až do konce snáškového období.

Není proto nutné slepice utratit, jenže když se primárně využívají ke snůšce čerstvých vajec, nemá cenu pro jednotlivce je chovat. „Pokud se pozitivní hejno poráží nebo utrácí, je to pouze nadstandardní přístup ze strany Státní veterinární správy a ministerstva zemědělství, hodnota poražených ptáků je totiž chovateli kompenzována. Porážka hejna se nařizuje po dohodě s chovatelem a také po vyhodnocení případného rizika pro ostatní neinfikovaná hejna na farmě,“ vysvětluje Majer, zda bylo v Jihomoravském kraji nutné celé hejno zlikvidovat.

Kupujte kuřice z prověřených chovů

Zatímco pro prevenci výskytu salmonel a jiných patogenů ve velkochovech jsou zpracovány postupy „biologické bezpečnosti“ (odkaz na web veterinární správy v PDF), prevence v malochovu je velmi problematická.

Zde doporučuje Státní veterinární správa pro malochov pořídit nosnice vakcinované proti Salmonelle Enteritidis z prověřeného a kontrolovaného odchovu kuřic. Tato vakcinace sice stoprocentně nebrání infekci, ale zabraňuje vylučování salmonel trusem a vejci.