Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když gorilák Richard dává samicím za vyučenou, semknou se proti němu

  12:13aktualizováno  12:13
Kamerám v Pavilonu goril pražské zoo se podařilo zachytit naprosto klasickou situaci, jak si dominantní samec hlídá svůj zdroj potravy i vůči členům rodiny. V tomto případě napadl matku svých mláďat, samici Kijivu. Někdy se podobná šarvátka odehraje čistě jako součást strategického upevňování pozic ve skupině.

Na videu je zachyceno, jak gorily sbírají po expozici kousky zeleniny, která je v lidské péči nejdůležitější součástí jejich jídelníčku.

Ve chvíli, kdy má stříbrohřbetý Richard pocit, že se samice Kijivu opovážlivě přiblížila, aby vysbírala potravu v jeho blízkosti, vrhne se na ni a snažil se ji kousnout do zad - aby si pro příště pamatovala, kde je během krmení její místo.

Fotogalerie

Útok vůči Kijivu je tak nenadálý a razantní, že při něm Richard jen tak mimochodem urazí několik centimetrů silné opěradlo v dřevěném autíčku, se kterým si hrají mláďata Kiburi a Nuru.  

Na útok okamžitě reagují ostatní samice ve skupině, nejrychleji a nejvýrazněji pak Kamba, která se ve skupině pasovala za jakousi ochranitelku. "Je zřejmé, jak Kamba okamžitě popadne ročního Nurua, aby ho chránila, a současně se vydá na pomoc Kijivu. Navíc hraje roli, že má v tu chvíli u sebe mládě, takže si na ně samec nedovolí, aby mu neublížil," vysvětluje situaci Vít Lukáš, kurátor primátů.

V jednu chvíli se Nuru ocitá v náručí samice Kijivu vyloženě jako jakýsi štít. Když se Richard stáhne a situace se uklidňuje, okamžitě mládě opět vrátí Kambě.

Kurátor dodává, že pro pražskou skupinu je typické, že se v takových situacích všechny samice semknou proti Richardovi. Řada podobných šarvátek, které jsou v životě gorilích skupin naprosto přirozené, proto končí tak, že se role otočí a samice honí po expozici Richarda. 

Na závěr se už jen sčítají škody. Kijivu si kontroluje záda, kde se ji Richard snažil pokousat. Jakmile zjistí, že se pokousání obešlo bez krve, už to neřeší. Vedoucí samice Shinda pro změnu pečlivě prohlíží poničené dřevěné autíčko.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí instruktáž, jak se umýt, když chovatelé zapnou mlžení

Ajabu si nejprve nechal pořádně namočit záda a pak dal prostor Kiburiho péči.

Vzácnou chvilku se podařilo zachytit v jednom z teplých dubnových dní v Pavilonu goril pražské zoo. Gorilí prcek Ajabu,...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

Najdete na iDNES.cz