Uruguayský cimarron s kupírovanýma ušima. Z chovu uruguayského chovatele.

Uruguayský cimarron s kupírovanýma ušima. Z chovu uruguayského chovatele. | foto: Cimarrones Los Nogales

Sebejistý hlídač uruguayský cimarron. Svou rodinu miluje, cizím nevěří

  • 68
Jediné cimarrony ve střední Evropě, dvě feny a psa, si přímo z Uruguaye přivezli Vladislav Zahradník a Milena Kubešová z Hodonína. Splnili si sen, přestože to bylo velmi náročné i nákladné. Dnes s nimi jezdí po výstavách, aby se mohli těšit na první vrhy uznaného chovu.

Chovatelka "uruguajce" kdysi zahlédla v nějakém kynologickém časopise. "Okamžitě jsem se rozhodla, že si ho jednou přivezu. Hned jsem věděla, že toho psa chci za každou cenu," vypráví Kubešová, která už moc dobře ví, že splnit si takové přání není právě jednoduché. Dnes chovají tři exempláře cimarronů (čti simaronů), jediné ve střední Evropě. "Víme, že pár kupírovaných psů je ještě ve Švédsku, ale ve zbytku Evropy jsme jediní," říká Kubešová.

Cimarron nezklamal očekávání

Odvážný a sebejistý pes hodonínským chovatelům učaroval i ve skutečnosti. "Je opravdu odvážný a opravdu nedůvěřivý. Je to prostě hlídač. Ještě předtím, než někdo projde kolem domu, jsou všichni tři pověšení na plotě," popisují chování svých zvířat.

Uruguayský cimarron, pes z hodonínského chovu s kupírovanýma ušima. Na výstavy může jen tam, kde zatím není uzákoněn zákaz kupírování.

Uruguayský cimarron, pes z hodonínského chovu s kupírovanýma ušima. Na výstavy může jen tam, kde zatím není uzákoněn zákaz kupírování.

Cimarron je velice teritoriální, chvíli trvá než si na nového majitele zvykne, ale potom je to milující a loajální společník. "Když jsme si přivezli první fenu, měli jsme malé dítě a trochu strach, jak si na sebe zvyknou, ale všechno bylo v pořádku," líčí Kubešová. Uruguajský cimarron "své" lidi prostě miluje, ale k cizím je hodně nedůvěřivý.

Zahradník s Kubešovou mají se cimarrony velké plány: "Doufáme, že se nám brzy podaří uchovnit psa. Toho můžeme vystavovat pouze v zahraničí, protože má kupírované uši. U dovezených fenek jsme kupírování zabránili, stejně tak na něj musíme zapomenout i u budoucích štěňat." U nás budou jejich cimarroni v nejbližší době k vidění na výstavách psů 11. dubna 2010 v Ostravě a 2. května 2010 v Praze.

Uruguayský cimarron, fenka z hodonínského chovu.Uruguayský cimarron, fenka z hodonínského chovu.

V létě mají hodonínští chovatelé v plánu výlet do Jižní Ameriky: "Chceme být co nejvíce v kontaktu s ostatními chovateli a dozvědět se o cimarronech co nejvíc." A pokud všechno půjde, jak předpokládají, očekávají v září či říjnu letošního roku od svých dvou fen první štěňata.

Uruguayský cimarron

Pes střední velikosti, molossoidního typu, je hladkosrstý a vyskytuje se v žíhané nebo plavé barvě. V Uruquayi nepotkáte psa s nekupírovanýma ušima, patří to k plemeni. Štěňata tu kupírují už ve dvou, třech dnech. V Česku je kupírování zakázané, chovatelé cimarronů se proto musí přizpůsobit našim zákonům. Kupírovaného psa u nás nemohou vystavovat.

Uruguajský cimarron je potomkem psů portugalských a španělských dobyvatelů, kteří se mezi sebou neustále křížili. V drsných podmínkách přežili jen nejlepší, ti se stali předky dnešního cimarrona. Mnohem později zdivočelé psy domestikovali místní rančeři, kteří je dodnes používají na hlídání pozemků a při tvrdé práci s dobytkem. Díky své inteligenci a odvaze se cimarron stal výborným hlídacím a loveckým psem. První standard pro tuto rasu byl zapsán v roce 1989.

Dovoz psa z Jižní Ameriky byl oříšek

Řada chovatelů z Uruguaye dodnes nemá internetové stránky, bylo tedy těžké se s nimi spojit. "A jezdit tam a zkoušet, jestli má zrovna někdo štěňata, by bylo velice finančně náročné, ne-li nemožné," popisuje nedávnou situaci chovatelka.

Uruguayský cimarron. Štěně s kupírovanýma ušima z uruguayského chovu.

Uruguayský cimarron. Štěně s kupírovanýma ušima z uruguayského chovu.

Uruguayský cimarron, fenka s nekupírovaným ušima hodonínských chovatelů.

Uruguayský cimarron, fenka s nekupírovaným ušima hodonínských chovatelů.

Mladý pár tedy kontaktoval svého známého v Kolumbii a požádal ho o vytipování nejlepšího chovatele v Uruguayi. To se nakonec podařilo. S chovatelem se spojili a domluvili se, že jim z nejbližšího vrhu vybere štěně, které bude nejvíce odpovídat standard.

"Bylo téměř nemožné , abychom si štěně sami vybrali. Navíc jsem byla tenkrát těhotná, což nám situaci ještě zkomplikovalo. Pejska jsme poprvé viděli až když mu byl skoro rok. K tomu si přičtěte ještě vyřizování transportu psa z Jižní Ameriky a s tím související karanténu", popisuje anabázi Kubešová.