Revizi spalinové cesty provede certifikovaný kominík kamerou.

Revizi spalinové cesty provede certifikovaný kominík kamerou. | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Kamna a komín se musí po létě zkontrolovat, jinak hrozí i výbuch

  • 16
Léto je definitivně pryč a v mnoha domácnostech se už „zavlažuje“. Kdo používá na topení v tomto přechodném období, měl by si zopakovat, co zkontrolovat před tím, než prvně zatopí v kamnech pevnými palivy.

Základem úspěšného vytápění v každém domě, kde se topí uhlím nebo dřevem, je komín. Jednou za rok byste u trvale obývaného domu měli absolvovat revizi spalinové cesty. Kominík musí být opravdu licencovaným kominíkem, který provede prohlídku kamerou. Celkem tato činnost trvá asi dvě hodiny (nikoliv 10 minut). Protokol o revizi je následně opatřen kulatým razítkem.

Podobnou revizi byste měli absolvovat vždy, když dochází ke stavební změně kouřovodu či při jeho prvním zprovoznění. Čistit se musí několikrát za rok, ale to už nemusí dělat kominík, smí se to i svépomocí.

Pozor, zdánlivě by se mohlo zdát, že komín ve víkendových chalupách je méně zatížen, ale je to naopak. Často do něj naprší a pokud se nevyužívá, může v něm voda zamrznout a komín roztrhnout. Proto by se tu měla dělat revize dvakrát do roka.

Starost o zplodinovou cestu není svévolným výmyslem. Chrání uživatele kamen před požárem domu a před možnou otravou oxidem uhelnatým.

U stavěných kamen, častých hlavně na chalupách, byste měli před novou zimní sezonou zkontrolovat těsnost dveří. Pokud dosloužilo, vyměňte je a nalepte nové.

Kontrola čerpadla se vyplatí

Zkontrolujte šamoty, případně je vyměňte. Pozornost věnujte i vyčištění prostoru nad deflektorem (horní část kamen). Většinou jej lze snadno vyjmout. Pokud je zlomený, vyměňte jej, většinou to bývá otázkou několika stokorun. U poškozeného deflektoru se snižuje účinnost hoření.

Aby kamna dobře hořela, zkontrolujte těsnost centrálního přívodu vzduchu, případné dotáhněte spoje. Stejně tak zkontrolujte, zda funguje mechanismus automatické regulace. Samozřejmostí je kontrola těsnosti a vyčištění tahů.

Pokud je přítomna krbová vložka s teplovodním výměníkem, pak je nutná kontrola oběhového čerpadla a protočení, které má v době nečinnosti tendence přireznout, což může vést v době prvního zatopení až k explozi.

U krbů platí totéž, jako u kamen. Od kontroly dvířek přes šamoty až po kontrolu teplovodního systému. Pokud máte krbovou vložku s pojezdem, zkontrolujte funkce pojezdu, případné jej vyčistěte a namažte.

U krbových kamen postupujte obdobně. Navíc demontujte kouřovod a kompletně jej vyčistěte, případně vyčistěte pomocí čisticího otvoru. Když už budete čistit kouřovod, udělejte pořádek i pod pod plechem nebo podstavným sklem.

Nakonec vše sestavte a proveďte topnou zkoušku. Nezapomínejte na to, že maximální vlhkost dřeva by neměla překročit 20 %, abyste celou kouřovou cestu nezadehtovali.