Seznamte se: kloubnatka smrková, drsný vetřelec kosící české lesy

  0:11
Záhadná houba nejprve nenápadně zaútočí na koncové pupeny na větvičkách jehličnanů. Postupně ale udusí celý strom a může to skončit kalamitou, jaká momentálně postihla Krušné hory.
Pupeny smrku pichlavého napadené kloubnatkou smrkovou

Pupeny smrku pichlavého napadené kloubnatkou smrkovou | foto: www.vulhm.cz

Po kůrovci je tu nová hrozby pro české lesy. Houba kloubnatka smrková přitom ohrožuje hlavně smrk pichlavý, strom, který byl před mnoha lety vysazován právě proto, aby napravil kůrovcovou kalamitu.

Houbu napadající rašící pupeny některých jehličnanů vědci poprvé popsali před sto lety. Když ale její řádění v Krušných horách letos v létě mapovali odborníci Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, zjistili, že ne všechny dřívější údaje na ni "sedí". Například zdaleka nepreferuje jen vlhká stanoviště. Porosty nepůvodního smrku pichlavého napadá plošně a zcela nekompromisně.

Kloubnatka ale neútočí jen na vzrostlé smrky pichlavé. Svoji zkušenost s ní mají i ve školkách vánočních stromků, kde se klidně kromě smrků pustí i do jedliček, takže na těchto plantážích dokáže způsobit značné ztráty. Na malé ploše je možné infekční materiál zlikvidovat a použít fungicidní přípravky bránící novému napadení. Současné rozšíření v Krušných horách je ale mnohem hrozivější. Tam živoří hektary napadených lesních porostů a ošetření fungicidy nepřipadá v úvahu.

zákeřná kloubnatka

Pupeny smrku pichlavého napadené kloubnatkou smrkovouKloubnatka smrková (Gemmamyces piceae) je vřeckovýtrusá houba, řazená do řádu Pleosporales, čeledi Cucurbitariaceae. Jak bylo popsáno už před sto lety, k infekci pupenů jehličnanů kloubnatkou dochází během vegetačního období. Od konce jara, respektive počátku léta se pak napadené odumřelé pupeny, nezřídka zdeformované a jakoby "vykloubené" při pokusu o vyrašení, pokrývají černou tuhou krustou, tzv. bazálním stromatem. Z té vyrůstají jednotlivé drobné kulovité plodničky o průměru 1 až 2 mm). V plodničkách se během léta tvoří bezbarvé provazcovité konidie (velikosti až 300 x 8 μm), krátce poté může dojít i k tvorbě vřeckatých plodniček s elipsoidními, tmavě hnědě zbarvenými výtrusy (velikosti až 50 x 15 μm). Oba typy výtrusů jsou schopny infikovat výhony s právě se utvářejícími novými pupeny. Při několik let opakované silné infekci mohou být napadeny i všechny pupeny, na což strom reaguje rašením "spících" pupenů (to jsou jakési náhradní pupeny, které se zakládají a odpočívají pod povrchem půdy i řadu let a raší v případě masivního poškození asilimlačního aparátu dřeviny např. mrazem, žírem apod.), které bývají následně rovněž infikovány. Pak strom přestává rašit, neobnovuje asimilační aparát a během několika let odumírá.

Výzkum kloubnatky v podstatě začíná

Když byly po imisní kalamitě před 30 lety zalesňovány Krušné hory, vysazoval se víceméně jen nepůvodní smrk pichlavý, sem tam bříza. Smrk pichlavý byl tehdy dovezen ze Severní Ameriky proto, že lépe odolává zplodinám. Má totiž povoskované jehličí, přes které se imisní zplodiny z ovzduší jen těžko dostávají do těla stromu. Tehdy se ovšem nepočítalo s tím, že na tento zdánlivě odolný strom masivně zaútočí právě kloubnatka smrková.

Chřadnoucí porost smrků pichlavých po parazitaci kloubnatkou smrkovou

Současný kalamitní stav v Krušných horách - čtěte Smrky v Krušných horách zabíjí nebezpečná houba - začali letos v létě zkoumat odborníci Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti na lesních správách Litvínov a Klášterec nad Ohří. "Výzkum se prakticky teprve rozbíhá, ještě se pořádně neví, s kým máme tu čest, ale šetření ukázalo, že praxe se v mnoha aspektech odlišuje od údajů uváděných v literatuře," prozrazuje první výsledky Vítězslava Pešková, která se výzkumu kloubnatky intenzivně věnuje spolu s Františkem Soukupem. "Z našich šetření nevyplynulo, které faktory aktivizaci této houby a následnou kalamitu zapříčinily, nelze však předpokládat, že by v dohledné době mohlo v Krušných horách dojít k výraznému samovolnému zlepšování," uvádějí oba specialisté.

Kromě Krušných hor, kde už lesníci přijali určitá opatření a dělají vše pro obnovu lesních porostů, se kloubnatka smrková v omezené míře (zatím) objevuje i v Orlických a Jizerských horách. I tam byl totiž k zalesnění kalamitních imisních holin v poměrně velkém rozsahu použit smrk pichlavý. Pracovníkům Lesní ochranné služby se ji podařilo nalézt na smrku pichlavém i na Králickém Sněžníku a v Moravskoslezských Beskydech v oblasti Lysé hory.

Co už výzkum ukázal

Smrk pichlavý po parazitaci kloubnatkou smrkovouZatím nelze jednoznačně říci, že by kloubnatka výrazně preferovala vlhká stanoviště s vyšší vzdušnou vlhkostí, i když jí samozřejmě vyhovují více. Při masivním plošném napadení jsou ale rozdíly mezi vlhčími a suššími lesními lokalitami minimální.

Nedá se ani říci, že by kloubnatka výrazněji upřednostňovala lokality dle nadmořské výšky, expozice či stáří dřeviny. "V Krušných horách jsme prakticky žádné rozdíly nepozorovali ani v napadení smrků pichlavých řádně pěstovaných v rozvolněných sponech či naopak v přehoustlých, pěstebně zanedbaných porostech," uvádějí Soukup s Peškovou.

Už je ale jasné, že kloubnatka si nejvíce pochutnává právě na smrku pichlavém (Picea pungens), přeneseném do Evropy ze Severní Ameriky. Pokud ale roste v blízkosti těchto silně napadených stromů domácí smrk ztepilý (Picea abies), napadne kloubnatka maximálně pár jeho větviček a rozhodně ho neohrožuje na životě. Masivně napadený smrk pichlavý ovšem do 2 až 3 let umírá a není mu pomoci. V Krušných horách je houba podobně agresivní vůči smrku sivému (Picea glauca). Na exotickém smrku omorika (Picea omorica) nebo smrku černém (Picea mariana) výzkumníci žádné známky napadení nenašli.

Jaká existují opatření

Odborníci radí počítat s tím, že napadené smrky pichlavé, které už neraší, bude třeba do dvou do tří let nahradit novými dřevinami. "Při výsadbě je žádoucí kombinovat více druhů dřevin a nevytvářet monokulturní porosty. Přirozenější i odolnější jsou lesy smíšené. A hlavně se není třeba bát vysazování původního smrku ztepilého, protože se v praxi jednoznačně ukázalo, že tyto stromy vykazují značnou odolnost vůči napadení kloubnatkou i tehdy, když jsou v přímém kontaktu s již velmi silně poškozenými smrky pichlavými s odumřelými větvemi a s odumřelými napadenými pupeny," vypočítává Pešková.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

V belgické zoo lev zardousil lvici Mayu z Česka, měl se s ní původně pářit

14. března 2024  18:19

V zoologické zahradě Bellewaerde Park na západě Belgie lev Nestor zardousil lvici Mayu, která...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadšenec pro grilování nic nevyhodí. Co najde, přetvoří na gril nebo udírnu

16. března 2024

Dan Kordula je fanda grilování. A nejen to, většinu svých grilů, udíren a dalších prostředků k...

Hlasujte pro nejroztomilejší mazlíčky, vyhrají krmivo pro gurmány za 10 tisíc

1. března 2024,  aktualizováno  15.3 10:01

Rozběhlo se hlasování v březnové anketě, z níž vzejdou nejroztomilejší mazlíci měsíce a tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za socíku jsme hodně pletli i háčkovali. Abychom ušetřili a měli co na sebe

12. března 2024

Mnoho z nás si jistě ještě dnes vzpomene na dobu, kdy moderního oblečení nebylo v obchodech tolik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Otevře sklenice, očistí spáry, nabrousí boty. To všechno svede brusný papír

19. března 2024

Kousek ho najdete snad v každé dílně nebo garáži. A to je dobře, nikdy nevíte, kdy budete brusný...

Bydlí u vás třeba chluponožka? Samotářky jsou hmyzem roku, sčítejte hotely

18. března 2024

Včely samotářky jsou volně žijící opylovači, jejichž svět je naprosto fascinující. Zůstávají v...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

Grimasy, úšklebky: Při natáčení pořadu Pohlreich neudržel obličej na uzdě

17. března 2024

Baví vás grimasy Zdeňka Pohlreicha? Tentokrát, v pořadu Česko na grilu, bude mít vedle sebe zdatné...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...