Šilhavý mazlíček v maskáčích - chameleon

  • 8
Jeho zraku nic neunikne. Náladu prozrazuje zbarvením kůže. Když chameleon zčerná, něco se mu nelíbí. Jeho chovem se určitě budete bavit.

Chameleoni se řadí mezi ještěry, tedy plazy. Patří mezi tzv. studenokrevné živočichy. Znamená to, že neumí udržovat stálou tělesnou teplotu. Její hodnotu tedy zásadně ovlivňuje teplota vnějšího prostředí. Kvůli této vlastnosti umístěte do terária tepelný zdroj.

. Nejčastěji chovaní chameleoni

Chameleon jemenský

Chameleon obecný

Chameleón Jacksonův

Před chameleonovým pohledem se jen tak neukryjete. Jeho oči se pohybují nezávisle na sobě, a díky tomu získává větší přehled. Dívá-li se někam oběma očima, zaznamenal kořist.

Nejzajímavější vlastností chameleonů je změna zbarvení těla. Podle ní poznáte, jakou má ještěr náladu. Barva se mění při páření a chameleona také dovede ukrýt před zraky nepřátel.

"Chovatel by se měl vždy zamyslet, když jeho chameleon ztmavne, zčerná nebo trochu zčervená," říká chovatel Jan Hříbal ze stanice přírodovědců DDM hlavního města Prahy. "Pak by to měl začít řešit, protože něco v teráriu je špatně. Buď je chameleon něčím stresovaný nebo nemá kolem sebe vyhovující teplotu."

 Terárium

Rozměry terária by měly být nejméně 40 x 40 cm. Nezapomeňte do něj kromě zdroje světla a tepla umístit větev a další rostliny. Nezbytnou součástí je i rosítko. Chameleoni totiž získávají tekutinu hlavně olizováním skel terária a orosených květin.

Výživa

Jako potrava chameleonovi v teráriu slouží cvrčci a ovoce. Dospělí jedinci nepohrdnou ani zelenými rostlinami, např. banánovníkem. Chameleon potřebuje také vitaminy a minerály. Do těla se dostávají prostřednictvím speciálních směsí, ve kterých krmivo obalíte.