Založit skalku není složité.

Založit skalku není složité. | foto: sHobby.cz

Skalku zakládejte na podzim. Vhodnou zeminou je ornice

Kameny vybírejte z vašeho okolí, rostlinky vyndejte z rašelinového balu a zasaďte do obyčejné ornice. Nejdůležitější je drenáž. Za deště vodu odvádí, v době sucha zavlažuje rostliny.

Než začnete, vyberte pro vaši skalku vhodné místo. Rostlinky potřebují především světlo, ve stálém stínu by živořily. Ocení proto východní směr, kde na ně svítí dopolední sluníčko. Skalku neumisťujte pod stromy, zvláště pod ty listnaté. Ty k ní nepropustí světlo a navíc by každý podzim byla vaše skalka zavalena hromadou listí.

Rozmyslete si, jak velkou skalku chcete vytvořit. I na malé ploše o rozměru 1 m lze vytvořit půvabnou skalku. Pokud máte k dispozici velký prostor, zvažte, jak často se budete skalce věnovat a o jak velkou skalku se dokážete postarat. Samotná údržba vám totiž zabere spoustu času.

. pro začátečníky

Založte si nejprve malou zkušební skalku. Nasbíráte potřebné zkušenosti k její tvorbě a údržbě. Časem ji rozeberete nebo přestavíte na větší a dokonalejší.

Jak vytvořit skalku
Vytvořte skalku na šikmé ploše, nejlépe na svahu. Ten nejprve zbavte veškerého plevele a do něj umístěte kameny a vysaďte skalničky. Ten, kdo má rovnou zahradu, si musí uměle zvýšit terén. Nejprve zbavte zem travin a plevele a pokryjte ji silnou vrstvou štěrku. Pokud právě stavíte, využijte vykopané základy a navozte je vybrané místo. K vytvoření kopečku můžete použít i klasickou zeminu.

Volba substrátu záleží na druzích skalniček, v každém případě musí být dostatečně propustný. O jeho složení se skalničkáři mohou dohadovat podle svých zkušeností. Některým se osvědčila samotná ornice nebo klasická zemina s přídavkem písku a štěrku, jiným směs kompostu, drnovka, rašeliny, písku a štěrku v poměru 1:1:1:1:2. Zkusit můžete namíchat 2 díly písku, 2 kompostu a 3 jemného štěrku.

. drnovka

Drnovka je zemina, kterou najdete těsně pod trávníkem. Nejsnadněji ji získáte vyklepáním kořenů nebo nasbíráním hromádek vytvořených krtkem.

Tyto směsi se hodí pro klasické nenáročné skalničky. U vlhkomilných rostlin vyměňte díl štěrku za díl rašeliny. U skalniček pocházejících z bažin se nebojte přidat jílovitou půdu.

Na kameni kámen

Vyberte jen jeden druh kamene a nikdy ho nekombinujte s dalším! Ideálně se na vaši skalku hodí ten, který se ve vašem okolí běžně vyskytuje. Dosáhnete tak přirozeného vzhledu. K vhodným kamenům patří vápenec, žula, břidlice, pískovec, opuka, travertin nebo tuf.

. Kde nesbírat kameny

V chráněných oblastech nechte kameny ležet. Ani z nechráněného lesa byste si neměli odnášet, co se vám zlíbí. Nejdříve se dohodněte s lesníkem.

Sehnat ten správný ale nebývá jednoduché. Koupit si ho můžete v kamenictví, kde zaplatíte za každý kilogram. Zapátrejte ale ve vašem okolí, podél polních cest nebo v lese můžete najít zvětralý balvan bez ostrých hran. Pokud si nalámete nový kámen v uzavřeném lomu, nebude vypadat tak pěkně jako ten starší. Časem se ale vlivem přírodních podmínek obrousí a získá požadovaný vzhled.

Při samotné stavbě začněte od největších kamenů a na ně vrstvěte ty menší. Usazujte je na zem širší stranou a pevně je ukotvěte (minimálně z jedné třetiny). Nesázejte kameny těsně na sebe, měl by mezi nimi zůstat dostatečný prostor pro skalničky.

Stále sledujte, zda skalka vypadá přirozeně a celistvě. Nemělo by se vám stát, že by kameny působily jako jednotlivé body. Po rozmístění kamenů nasypte do vzniklých mezer substrát. Jeho složení záleží na rostlinkách, které budete sázet. Některé preferují kyselou půdu, jiné naopak trochu vápence. Nezapomeňte zeminu provzdušnit např. pískem, rozdrcenou omítkou nebo štěrkem. Nakonec skalku zalijte, aby se půda usadila.

Skalka vám při správném výběru pokvete od jara do podzimu. Některé vytvoří krásné koberce po skalce, jiné porostou do výšky. Nebojte se proto kombinovat různé druhy. Pozor si dejte jen na nároky jednotlivých rostlin. Jejich požadavky na slunce, vlhkost a složení půdy se mohou lišit.

Nejčastěji uvidíte na skalničkách netřesky a lomikameny, pěkně vypadá i mateřídouška, rozchodník nebo zimostráz.


Fóra čtenářů HOBBY.cz


Témata: Hobby - zahrada