V Česku se objevil nový škůdce rajčat, tak pozor na úrodu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hlídejte si rajčata, drtí je nový škůdce. Housenky zavlečeného motýla

  • 5
V Česku byl potvrzen první výskyt nebezpečného škůdce rajčat makadlovky Tuta absoluta. Housenky tohoto motýla, který nemá český název, dokážou tak vážně poškodit rostliny a plody rajčat, že velmi výrazně sníží výnos i kvalitu plodů.

"Naši inspektoři potvrdili první výskyt tohoto nebezpečného škůdce v České republice na Prostějovsku v Olomouckém kraji. Pěstitelé rajčat by proto měli být bdělí, zvláště pak ti, kteří pěstují rajčata ve sklenících," upozorňuje ředitel Státní rostlinolékařské správy Zdeněk Mach.

Domovinou makadlovky Tuta absoluta je Jižní Amerika, kde se řadí k nejvýznamnějším škůdcům porostů rajčat. Do Evropy, konkrétně do Španělska, byla na rajčatech dovezených ze Střední nebo Jižní Ameriky poprvé zavlečena v roce 2006. Právě odtud se poté začala šířit do dalších evropských států i do severní Afriky. V ČR se letos objevila poprvé.

Co je to mina

Minou se označuje poškození, které vzniká tak, že škůdce vyžere listový parenchym, ale nepoškodí pokožku listu. Proti světlu tak na listu můžete vidět vyžrané chodbičky či plochy.

"I když se jedná o teplomilný druh můry, který v našich podmínkách není schopen venku přezimovat, může dojít k jeho usídlení ve sklenících a fóliovnících," říká Mach. Škody na rostlinách přitom způsobují jen housenky, které poškozují především zelené části rostlin, ovšem mohou poškodit i květy a plody. Typickým symptomem napadení housenkami Tuta absoluta jsou plošné nepravidelné miny na listech a chodbičky ve stoncích a plodech.

Seznamte se s makadlovkou Tuta absoluta

Motýl, který nemá český název, má rozpětí křídel 10 mm a charakteristická dlouhá a nahoru protažená makadla, dobře viditelná pouhým okem. Starší housenky mají zelenavou až světle růžovou barvu a dorůstají do velikosti 8 mm.

Škodlivý organismus Tuta absoluta je na seznamu A2 Evropské a středozemní organizace ochrany rostlin (EPPO), která členským zemím doporučuje dodržovat vůči němu regulační opatření. Prevence proti zavlečení škůdce je relativně jednoduchá: nemanipulovat v blízkosti porostů rajčat s plody dováženými z rizikových oblastí a likvidovat použité přepravní obaly od rajčat, případně je po dodání důkladně vyčistit.

Podle tiskového mluvčího SRS Zbyňka Škodáčka slouží k signalizaci výskytu a detekci Tuta absoluta druhově specifické feromonové lapáky. Z agrotechnických opatření odborníci doporučují instalaci sítěk proti hmyzu ve větracích otvorech v uzavřených prostorách, vyvěšení vhodných feromonových lapáků a odstraňování všech zbytků rostlin z čeledi lilkovitých bezprostředně po sklizni. V boji proti makadlovce Tuta absoluta lze použít i preparáty na biologické bázi a chemickou ochranu.