Sladké plody borůvek vypěstujete i na balkóně. Na snímku odrůda Burlington

Sladké plody borůvek vypěstujete i na balkóně. Na snímku odrůda Burlington | foto: Profimedia.cz

Vysaďte si na balkon borůvky a v létě máte vlastní úrodu

  • 16
Základem je opatřit si alespoň dva keříky rozdílných odrůd, kvůli vzájemnému opylování. Pokud jste schopni postarat se o pokojové rostliny či balkonovky, zbytek už zvládnete. Začněte s pěstováním teď na jaře a ještě letos můžete sklidit první úrodu.

Máte-li prostor na slunném či poloslunném balkoně, terase či lodžii, klidně si minimálně do dvou větších nádob vysaďte po keříku. Příjemně si svůj příbytek oživíte zelení, květů se taky dočkáte a při troše péče sklidíte i plody.

Kupujte jen šlechtěné borůvky, semenáčky neberte

Do zahradnictví se vypravte pro vyšlechtěný druh borůvky s velmi sladkými a velkými plody: koupíte je jako kanadské, velkoplodé, zahradní či dokonce hroznovité. V zahradě, kde mají dostatek prostoru, narostou tyto keře až do výšky dvou metrů. V květináči samozřejmě zůstanou menší.

Kanadské borůvky, jahody či maliny můžete pěstovat i v nádobách.

Toro, velkoplodá odrůda kanadských borůvek. Vyzkoušejte ji.

"Při výběru mezi jednotlivými odrůdami nemusíte příliš váhat, není to tak podstatné. Nejdůležitější je, aby se jednalo o šlechtěnou odrůdu, což by mělo být označeno na cedulce. Cena těchto sazenic se pohybuje mezi 60 až 300 korunami, často plodí už v kontejnerech a zaručeně hned v prvním roce výsadby," vysvětluje Oldřich Pražák z Okrasné školy Droždín u Olomouce.

"Aby se borůvky dobře chytly, doporučuji kombinovat v květináči víc odrůd naráz, minimálně dvě. Zkuste například odrůdu Patriot, či sladkou Duke anebo Blue Crop. Pokud chcete co největší plody, ty zrají u odrůdy Torro," radí ještě zahradník.

Jak předejít zklamání při pěstování borůvek

Pro výběr sazenic borůvek platí, že nikdy nesmí jít o semenáče, to byste na plody čekali několik let a ještě bez záruky, co se kvality, velikosti a chuti plodů týká.

Vyberte si rostlinu vypěstovanou z řízku šlechtěné odrůdy, ideálně v kontejneru a už s nasazenými květy. Kvůli opylování pěstujte blízko sebe alespoň dva keříky různých odrůd.

Pěstitelé přinášejí na trh stále nové a nové odrůdy. Pro představu – mezi rané patří například Goldtraube, Record, Rancocas či Earliblue, středně rané jsou odrůdy Bluecrop, Blueray, Berkeley, Pemberton, Spartan nebo Zuckertraube. Herbert, Jersey, Darrow jsou pozdní, plodí tedy až ke konci sezony.

Nároky na pěstování

Nic nezkazíte, když dno velkého květináče vystelete vrstvou kamínků. Teprve na ně přihoďte zeminu obohacenou rašelinou
Borůvky pěstované v nádobě jsou náročné na zálivku.

Ke kvalitní zemině přidejte do květináče i rašelinu a nezapomeňte borůvky vydatně zalévat, zvláště v době květu a dozrávání plodů. Rašelina totiž rychle vysychá.

Na pěstování si pořiďte velký květináč, ideálně alespoň velikosti vědra, kvalitní zeminu a rašelinu nebo částečně zetlelou lesní hrabanku. "Do kvalitní zahradní zeminy je vhodné přidat kyselý komponent, tedy rašelinu či částečně zetlelou hrabanku, což je lesní půda s listím, jehličím a drobnými větvičkami. Co se týče hnojení, borůvky nesnáší vápenec a chlor, proto se vyvarujte hnojiv s touto příměsí," doporučuje Pražák.

A vzhledem k tomu, že plody budete konzumovat, zkuste zapomenout na chemii a nechte si poradit nějaké vhodné přírodní hnojivo. Určitě se to vyplatí. Další rady, jak na pěstování, najdete v článku Když víte jak na to, můžete borůvky i brusinky sklízet na své zahradě.  

Na co nesmíte zapomínat, je dostatečná zálivka, protože rašelina rychle vysychá. O nádobách, které se vám podaří umístit na přímé slunce, to platí dvojnásob. Abyste ale na druhou stranu rostliny "neutopili", můžete při sázení přidat na dno květináče trochu drenáže v podobě drobných kamínků.

První roky keříky nepotřebují stříhat, řez stačí provést až po dvou třech letech a zhruba v tříletém intervalu. Odstraníte při něm vždy nejstarší větvičky s malými přírůstky zcela u země a podpoříte tak růst výmladků. Budete-li o borůvky dobře pečovat, můžete stále stejné rostliny takto pěstovat i desítky let a sladká odměna vás každoročně nemine.

Nádobu s borůvkou klidně postavte do záhonu levandule, pro opylování květů je to ideální.

I keříky v nádobách lze vynést na zahradu. Před škůdci je můžete chránit sítí.