Plzák na zahradě

Plzák na zahradě | foto: profimedia.cz

Slimáky vyženete ze zahrady tak, že ji pořádně uklidíte

  • 23
Věčný boj proti plzáku španělskému lze vyhrát jedině radikální úpravou zahrady. Je třeba zlikvidovat hromady dřeva a kamení, pravidelně sekat trávu či uklízet spadané listí.

Boj proti slimákům je nekonečný. Každý rok se jim podaří "spást" zahrádkářům kus úrody. Nejlépe se jim daří ve vlhku a dešti. Milují temné stinné prostředí a teploty kolem 13 až 18 °C. Během dne jich většinou moc neuvidíte, protože aktivní jsou převážně v noci. Tehdy vylézají ze svých úkrytů a spasou, na co přijdou.

Internetové diskuse jsou plné naprosto protichůdných názorů na prostředky, které spolehlivě zaberou. Existuje mnoho více či méně zaručených receptů, jak s nimi bojovat, mají však i přirozené nepřátele - čtěte Na slimáky platí pivo, kachny, sůl, pichlavé bariéry i zahradní jezírko.

1. Důkladně vyčistěte zahradu

Na zahradě, o níž nebudou mít plzáci zájem, nikde nesmí být vysoká tráva, proto ji pravidelně sekejte. Nenechávejte ji však ležet na místě, ale ihned ji odneste. Stejně tak se okamžitě zbavte spadaného listí a plodů a také vytrhaného plevele. Na zahradě by neměla ležet žádná prkna, cihly, hromady dřeva, kameny ani jiné věci, pod nimiž by se slimáci mohli přes den a v suchém období schovávat.

2. Záhony na slunci, kompost ve stínu

Třídílný kompost

Záhony by měly být na slunných místech, zatímco kompost ve stínu, obě místa musí být dostatečně daleko od sebe. Abyste si slimáky nenanesli z kompostu rovnou do záhonů při hnojení, rozdělte kompost na dvě části, plži se nastěhují do té čerstvější a tou starší zatím můžete hnojit.

3. Kypřete půdu

Aby slimáci nemohli naklást vajíčka do půdy, nastelte na záhony tenkou vrstvu nadrobno nadrceného starého listí, kůry, kousků větví, slámy nebo rákosu. Půdu na záhonech pravidelně kypřete, slimákům to ztíží pohyb a kladení vajíček.

4. Zalévejte ke kořenům

Dešťovou vodu chytejte do sudu. Na zalévání záhonů je ideální a ještě ušetříte.

Nepoužívejte na zahradě zavlažovače, ty slimáci milují. Zalévejte rostliny hadicí nebo ještě lépe konví a přímo ke kořenům. A výhradně ráno. Budete-li zalévat večer, plže v jejich aktivitě naopak podpoříte.

5. Záhon oddělte plechem

V tom, aby se plzáci dostali na záhony se zeleninou či okrasnými rostlinami, jim může zabránit malý plůtek. Stačí, když do země zasunete plechový pás, který má horní stranu zahnutou směrem od záhonu a mírně dolů. Musí být v zemi dost hluboko, aby ho slimáci nepodhrabali. Takovou překážku plži nepřekonají.

6. Udržujete suché cestičky

Pohyb po zahradě jim můžete zkomplikovat, když cesty kolem záhonů posypete štěrkem, pískem, pilinami, štěpkou či drcenou kůrou. Účinné jsou i rozmačkané skořápky od vajec, jehličí, popel nebo saze. Slimák vleze na cestičku, vysuší se a uhyne.

Čtěte v dnešní MF dnes

O dalších metodách, kterými je možné zabránit plzákům, aby spásli vaši zahradu, čtěte v dnešní příloze Léto MF DNES. Dozvíte se v ní také, jak bojovat s dalšími zahradními škůdci, jako jsou hraboši, hryzci, krtci či ptáci.