Slovenský čuvač

Slovenský čuvač | foto: Petra Konečná

Slovenský čuvač

Je neobyčejně věrný a srdnatý, vždy připravený postavit se jakékoliv škodné, i medvědu či vlku.

Země původu

Slovenská republika

Zařazení

FCI sk. I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Standard č. 142

Historie

Slovenský čuvač patří do rodiny pasteveckých a honáckých psů. Někdy také bývá označován za čuvače tatranského. Z názvu vyplývá, že se jedná o plemeno, které mělo za úkol hlídat a pást stáda ovcí v krásném a někdy nevlídném prostředí Tater. Slovenský čuvač se dokázal vyrovnat i s útokem vlků nebo divokých psů. Jeden dobře připravený pes nahradil práci celé skupiny lidí.

Povaha a chování

Je neobyčejně věrný a srdnatý, vždy připravený postavit se jakékoliv škodné, i medvědu či vlku. Aby jej bylo možno i v noci odlišit od škodících zvířat, byl podle prastaré tradice chován jen v bílé barvě.

Vzhled

Plemenné znaky tatranského čuvače odpovídají typu horského psa pevné konstituce, mohutné stavby, silné kostry a husté bílé srsti. Po staletí se přizpůsoboval drsnému klimatu slovenských hor, zejména Tater. Tělo je mírně obdélníkového formátu a spočívá na silných, poměrně dlouhých nohách.

Průměrný věk

11 - 12 let

Péče

Slovenský čuvač je nenáročné samostatné plemeno. Spotřeba krmiva je spíše střední. Hustá delší srst dobře chrání před nepřízní počasí. Neupravuje se, ale měla by se pravidelně česat a to zvláště v období línání. Plemeni lépe vyhovuje pobyt v kotci než v bytě. Čuvač potřebuje pohyb a byl zvyklý pracovat samostatně. Jeho výchova musí být důsledná.

Chovatelský klub

Klub chovatelů slovenských čuvačů v ČR