Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za deset let 150 000krát nakrmila veverky. Sledujte je na videu

V internetové televizi Slow TV na Playtvak.cz se objevil nový živý přenos. Kamera nepřetržitě sleduje speciální krmítko pro veverky, umístěné u stromové krmné plošiny v areálu záchranné stanice pro veverky Pinky.
Především v brzkých ranních a dopoledních hodinách můžete na záběrech živě...

Především v brzkých ranních a dopoledních hodinách můžete na záběrech živě sledovat, jak si na plošinu a do krmítka přicházejí divoké veverky z okolí pro žrádlo. | foto: SlowTV

Především v brzkých ranních a dopoledních hodinách můžete na záběrech živě sledovat, jak si na plošinu a do krmítka přicházejí divoké veverky z okolí pro vodu, zeleninu a ovoce, žampiony, slunečnici a ořechy, což vše tvoří základ vyvážené veverčí stravy.

Letos už bude zachráněných veverek tisícovka

Čistě na veverčí mláďata specializovaná rodinná záchranná stanice Pinky manželů Soukupových funguje už jedenáctým rokem a letos počet za tu dobu přijatých veverčat překročí tisícovku. Pro nalezená veverčata si Soukupovi k nálezcům dojedou, následně je uzdraví, dokrmí, „rozpohybují“ v obří rozběhové voliéře a postupně připraví na zpětný návrat do přírody (k tomu dochází ve věku asi tří měsíců, kdy se v přírodě veverčata osamostatňují od matky).

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Veverčata se vrací do přírody v menších skupinách na speciálně vybudovaných výpustných místech, kde mají k dispozici krmítka s potravou a budky k přespání, aby jejich „zdivočení“ bylo pozvolné a plynulé. V okolí výpustných míst veverčata žijí často i několik týdnů a potrava i budky jim pomáhají zvládnout mezidobí do postavení vlastních hnízd a nashromáždění potravinových zásob z přírody.

Péče o mláďata veverčat je extrémně náročná, ta nejmenší je nutné krmit každé dvě hodiny včetně noci. Veverky navíc mají unikátní složení mateřského mléka, takže k úspěšnému odchovu používají Soukupovi drahou speciální náhražku, kterou si vozí ze zahraničí. 

Jen pro názornou představu – zakladatelka stanice Kateřina Soukupová absolvuje při průměrném počtu 100 přijatých veverčat ročně kolem 15 000 jednotlivých kojení, takže za 10 let existence stanice už veverče ručně krmila 150 000krát. 

Od této zkušenosti s krmením i léčbou všemožných zdravotních komplikací mláďat se odvíjí i úspěšnost stanice, kdy se téměř každé veverče, které nemá fatální poranění či vývojovou vadu, podaří odchovat a vrátit zpět do přírody.

Hrdiny jsou místní odchovanci

Dva z odchovanců záchranné stanice jsou ostatně i „hrdiny“ živého přenosu Slow TV. Momentální vládkyní tamního teritoria je totiž samička Malá Pinky, která byla do přírody vypuštěna v roce 2014 a od té doby trvale žije v okolí. 

O veverkách

Za tu dobu prokazatelně desetkrát porodila a úspěšně odchovala několik desítek mláďat, o desátý vrh se stará v těchto dnech a její potomci by se měli v dubnu začít objevovat i u krmítka. Druhým „lidským“ odchovancem je sameček Bagoun (nalezený v Praze na Letné), který od vypuštění před čtyřmi lety též žije v lesíku v sousedství záchranné stanice a je opakovaným otcem mláďat Malé Pinky.

Záchranná stanice Pinky byla před lety první, kdo začal v Česku propagovat speciální krmítko pro veverky a nabídl i podrobný návod na jeho výrobu a provozování. Krmítko je výjimečné tím, že má odklápěcí uzavíratelnou stříšku, takže nikdo jiný než veverka se do něj nedostane (veverka si víko zvedne hlavičkou). 

Co dělat, když najdete veverče?

Pokud najdete opuštěné mládě veverky, tak ho ničím nekrmte, snášenlivost na náhradní stravu je u mláďat veverek velmi nízká a špatně zvolené krmení (např. sunar či jiné volně dostupné mléčné náhražky) může mláděti způsobit vážné zdravotní komplikace a dokonce ho i zabít. Zavolejte do záchranné stanice (606 070 632), kde nalezená mláďata (ročně se do Pinky dostane kolem 100 z celé ČR) správným způsobem dokrmí, ve velkých speciálních rozběhových voliérách je později připraví na vypuštění, a jakmile jsou v odpovídajícím věku pro osamostatnění, vrátí je do přírody.

Pokud se o veverkách chcete dozvědět více, podívejte se na webové stránky i facebookový profil záchranné stanice, kam Soukupovi pravidelně vkládají fotografie a příběhy svých malých svěřenců, informují o osudech divokých veverek v okolí a nabízejí odkazy na texty s veverčí tematikou. 

K vidění tu je i řada videonahrávek z krmení mláďat či záznamů divokých veverek. Všechny pro laiky důležité „veverčí“ informace pak v kostce shrnuje text „Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách“, v němž se mnozí čtenáři s překvapením dozví, že téměř vše, co si do té doby o veverkách mysleli, je úplně jinak.

Na webu záchranné stanice jsou i podrobné informace o knize „Veveřácká kronika“. Kateřina Soukupová sedm let téměř denně pozorovala a fotografovala divokou veverku žijící v těsné blízkosti samoty, kde sídlí záchranná stanice. 

Slow TV

Nejzábavnější televize o zdánlivě úplně nudných věcech

Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Pomalu sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, jak se odehrávají právě v tomto okamžiku. Je to nuda? Možná jen na první pohled.

Poznala její zvyky, mnohokrát ji stopovala a byla postupně svědkem těch nejintimnějších momentů veverčího života včetně porodu či výchovy mláďat.  

Výtěžek z prodeje knihy, která vyšla už v několika dotiscích, používají Soukupovi jako jeden z důležitých zdrojů pro financování záchranné stanice, v níž si vše dělají úplně sami.

Oba provozovatelé záchranné stanice věří, že přímý internetový přenos na Slow TV zpopularizuje speciální veverčí krmítko a někteří z diváků ho instalují třeba na zahradu či do míst, kde divoké veverky žijí. Krmítko je neocenitelné především na jaře a v létě, kdy může doslova zachránit život kojícím samicím, protože tehdy jejich spotřeba potravy násobně stoupá a nemusí ji díky krmítku složitě v přírodě hledat. 

Autor:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Špaletová okna žijí dál. Nabízejí tradiční krásu i s moderními izolacemi

Špaletová okna jsou neodmyslitelnou součástí historických budov, zejména bytových domů ve městech. Jejich využití se však neomezuje pouze na památkově chráněné objekty, stále častěji nacházejí své...

4. dubna 2025

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025