Sluka svraskalá

Sluka svraskalá | foto: www.houbar.cz

Sluka svraskalá (Rozites caperatus)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewTato výborná houba je dosud lehce nedoceněná a houbaři málo vyhledávaná. Pokud se vám zdá, že je podobná pavučincům, nemýlíte se. Je jim nejen podobná, ale také jejich přímá příbuzná. Splést si ji můžete hlavně s pavučincem kozlím (Cortinarius traganus), ale i s jinými druhy. 

Lidově se jí říká „lesní žampion“, i když se žampiony ji nepoutají žádné rodinné svazky.

Klobouky jsou 3 - 10 cm široké, zprvu paličkovitě uzavřené, pak polokulovitě sklenuté a nakonec až ploše rozložené, hladké, za sucha svraskalé a rozpraskané, hlínově žlutavé, zprvu bělomodravě ojíněné, naspodu s úzkými, hlínově žlutavými až hnědavě okrovými lupeny a bělavým, jemně šupinkatým, 5 - 10 cm dlouhým a 1 - 2 cm širokým třeněm, který nese bělavý prsten s dvojitým okrajem. Výtrusy jsou rezavohnědé.

Kde a kdy roste

Sluka svraskalá roste místy hojně od července do listopadu v jehličnatých a smíšených, vzácně též listnatých lesích, hlavně v borech, také ale ve smrčinách, na kyselých půdách.

Je jedlá, výborná. Tato nadmíru cenná houba je všestranně upotřebitelná. Vhodně upravená připomíná chuť hovězího masa. Pokud ji bezpečně neznáte, raději si nález nechte ověřit.