Smil písečný (Helichrysum arenerium)

Smil písečný (Helichrysum arenerium) - Dříve velmi rozšířený druh, dnes patří mezi silně ohroženou rostlinu, která se vyskytuje jen vzácně zejména v blízkosti vodních toků. | foto: Profimedia.cz

Smil písečný (Helichrysum arenarium)

  • 0
Dříve velmi rozšířený druh, dnes patří mezi silně ohroženou rostlinu, která se vyskytuje jen vzácně zejména v blízkosti vodních toků.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Smil písečný je velmi často součástí čajů na podporu trávení a zrychlení metabolismu.

Popis: Vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovité. Dorůstá 20-50 centimetrů výšky. Má přímou nebo mírně vystoupavou lodyhu ze které vyrůstají úzké kopinaté listy, po celé délce bíle chlupaté. Chocholičnaté květenství se skládá z mnoha drobných hořčičně žlutých nebo oranžových úborů. Zákrovní listeny jsou zlatožluté. Plodem jsou hnědé ochmýřené nažky. Celá rostlina má charakteristické aroma a nahořklou chuť.

Stanoviště: Roste nejčastěji na skalnatých mezích, stráních, pastvinách, podél lesních cest a na jejich okrajích. Prospívá v dobře úrodné a drenované půdě.

Výskyt: V ČR dříve velmi rozšířená rostlina, dnes se zde vyskytuje jen vzácně. Dále je rozšířená na území Evropy a v části Střední Asie.

Léčivé účinky: Nejnovější objevy dokazují mnohem komplexnější využití této rostliny v budoucnu. Jeho další pozitivní účinky však ještě nejsou stoprocentně prokázány. V dnešní době se užívá na tvorbu žluči a žaludečních šťáv, má protiplísňové účinky. Pozitivně ovlivňuje sekreci slinivky břišní a působí protikřečově a protizánětlivě. Je často součástí tišících prostředků. Neměli by ho užívat osoby trpící na žlučové kameny.

Období květu: Kvete od července do září.

Ohrožení: Smil písečný patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2). Je chráněn zákonem u nás i v sousedním Německu.