Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) je pro velkoměsto dar. Zdrojem potravy jsou...

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) je pro velkoměsto dar. Zdrojem potravy jsou pro něj především hejna holubů věžáků. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Draví ptáci se vracejí do Prahy. V Michli i Malešicích hnízdí sokoli

  • 10
V Praze podle ornitologů hnízdí dva páry vzácných a ohrožených sokolů stěhovavých. Ptáci obsadili speciální hliníkové budky na komínech Pražské teplárenské v Michli a Pražských služeb v areálu ZEVO Malešice. V Michli se podařilo odchovat první mládě už vloni.

Na komíně spalovny v Malešicích se ptáci aktuálně starají o dvě mláďata. "Tento pár sokolů se choval velmi tajemně a vzhledem k tomu, že samička je ještě mladá, jsme měli pochybnosti, zda hnízdění vůbec probíhá," vysvětluje Dušan Rak z České společnosti ornitologické. "Při poslední kontrole jsme ale pozorovali minimálně dvě mláďata a podařilo se nám je i vyfotografovat."

Fotogalerie z Michle i Malešic

Obě budky, které instalovali členové České společnosti ornitologické po dohodě s firmami, se sokolům okamžitě po instalaci zalíbily. V areálu PTAS v Michli zahnízdili sokoli loni poprvé v Praze po více než deseti letech a úspěšně vyvedli jedno mládě.

V letošním roce, za pouhé tři měsíce po instalaci budky, se objevila mláďata i na komíně malešické spalovny. Praha se tedy nyní může pyšnit hned dvěma páry sokolů.

"Máme radost z toho, že komín ZEVO Malešice se ukázal jako vhodné místo pro život sokolů. Těší nás, že Pražské služby mohou takto přispět k záchraně kriticky ohroženého druhu," sdělil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Sokolům chybí vysoké a klidné skalní stěny. Díky za komíny

Stejný typ hliníkových budek jako na pražských komínech ornitologové již několik let úspěšně instalují také na některých průmyslových areálech v severních Čechách. Vzhledem k nedostatku přirozených hnízdišť má totiž každá další lokalita obsazená sokoly velký význam nejen pro ochranu jednotlivých párů, ale také globálně pro stabilizaci české populace tohoto kriticky ohroženého druhu.

Sokoli v Česku

Sokoli u nás po vynucené přestávce hnízdí teprve od začátku 90. let. I když se jejich počet pomalu zvyšuje, hnízdí u nás zatím pouze kolem 60 párů.

Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Díky systematické ochraně se postupně znovu vracejí na svá historická hnízdiště, kterými jsou zejména vysoké a klidné skalní stěny.

Vhodných nerušených lokalit ovšem v přírodě ubývá a počty hnízdících párů tak zůstávají stále velmi nízké – aktuálně na českém území hnízdí jen asi 60 párů. Někteří ptáci proto hledají pro hnízdění alternativy v podobě měst a technických staveb v krajině. Do měst je přitahuje i velká nabídka snadno dostupné potravy, kterou pro ně představují hejna holubů věžáků.

Bez pomoci lidí se ale sokoli ve městech neobejdou. Základem jejich ochrany je přitom nabídka bezpečných hnízdišť na vhodných místech. Taková ochrana není možná bez úzké spolupráce ornitologů a vlastníků či správců výškových budov. Proto je Česká společnost ornitologická vděčná za fungující spolupráci s Pražskou teplárenskou, Pražskými službami a s farnostmi Karlín a Vršovice.

Sokoli nejsou jediní dravci žijící v Praze, podívejte se na video hodujícího krahujce, které se podařilo v lednu natočit u rodinného domu v Praze 6:  

4. ledna 2014