Soutěžní zahrady jako přehlídka splněných snů a spousty radostné práce

Soutěž   15:00aktualizováno  15:00
Ne každá zahrada je od jara do podzimu kvetoucím rájem plným barev a vůní. Každý má o její podobě jinou představu a ideály krásy máme také různé. Porovnat to můžete i na dalších příspěvcích našich čtenářů, posledních vybraných do druhého kola soutěže Naše krásná zahrada. Je v nich od každého něco.
Část 1/10

Zahrádka mladé rodiny plodí už rok po založení na zelené louce

Zahrada Soni Maškové rok po založení „na zelené louce“.

Zahrádka mladé rodiny, pouhý rok po založení „na zelené louce“.

Na zahrádce rodiny Soni Maškové u nového řadového domku v Králově Dvoře proběhly po nastěhování před dvěma lety jen hrubé úpravy pozemku - s pomocí bagru a tatrovky zeminy. Tehdy s jedním synkem za ruku a druhým v kočárku. V zimě pak zahrádku oplotili a čekali na loňské jaro.

Před rokem a půl pak v horní části zahrady postavili suchou zídku a pustili se ručně do trhání plevele. Chemii se chtěli vyhnout, takže vzali do ruky krumpáč, aby mohli vytahat i kořeny a v místě budoucího trávníku vybrat kameny. V létě pak zaseli trávník a začali sázet první keříky, stromky a další rostliny.

Zahrada Soni Maškové

Zahrádka je malá a úzká - široká jen 6,5 metru a dlouhá 26 metrů. A protože chtěli prostor co nejefektivněji využít, poradili se zahradní architektkou. Chtěli nejen krásnou zahradu, ale i dost prostoru pro hry dětí a současně mít co ochutnávat v průběhu celé sezony. 

Okrasná část zahrady navazuje hned na dřevěnou terasu, na kterou se vstupuje hned z obývacího pokoje. Uprostřed mírně svažité části je trávník, kde mohou děti jezdit na tatrovce i válet sudy, nicméně podél plotu jej na obou stranách lemují záhony. Tam majitelé zasadili plamének, který v létě krásně kvete a trochu cloní pohledy od sousedů i z chodníku. Dále převislý smrk,  sakuru, borovici kleč, tavolníky, brslen a ořechoplodec. Pár trvalek a pnoucí hortenzii, která se bude pnout po zídce oddělující terasu u domu od sousedů. A asijskou hrušeň nashi a převislou moruši, tu už letos všichni ochutnali.

Čtenářská anketa k 2. kolu soutěže NAŠE KRÁSNÁ ZAHRADA už ve čtvrtek 27. 9.

Z příspěvků zaslaných do soutěže jsme jich nakonec vybrali 22, nicméně desítkám dalších čtenářů patří poděkování, že se i oni chtěli o radost ze své zahrady s ostatními podělit. Z těch vybraných budete moci od 27. září do 3. října v čtenářské anketě vybírat, které si podle vás zaslouží odměnu v podobě zahradních pomocníků a nábytku pro chvíle odpočinku.

Ceny pro 2. kolo: Pět balíčků obsahujících sestavu zahradního nábytku EVA,...

Ceny pro 2. kolo: Pět výherců vybraných v čtenářské anketě obdrží balíček výrobků Fieldmann určených pro zahradu v maloobchodní hodnotě 10 879 korun a obsahující sestavu zahradního nábytku EVA, elektrickou řetězovou pilu Oregon a akumulační nůžky na trávu a keře. 

Na tuto část navazuje kus rovného trávníku s broskvoní, která už bohatě plodila. Na plotu se tu pne kiwi a roste tu i muchovník. Vešly se i tři jabloně. „A když nám tu na jaře rozkvetly vlčí máky, tak jsme chvíli ani trávu nesekali, abychom se mohli kochat tou nádherou,“ popisuje začínající zahrádkářka, jakou jim zahrádka přináší už po roce radost. Místo v této části našlo i pískoviště pro děti a měla by přibýt i zahradní chatka na nářadí a kola. 

 A nad suchou zídkou je hlavní užitková část zahrady, kde už dnes rostou borůvky a rybíz, měsíční jahody, po plotě se vine vinná réva. Letos se tu dařilo i několika keříkům rajčat.

Kompost je úplně vzadu (směrem od domu). Na vyvýšené zídce je na jedné straně jahodový záhon a nad ním vybudovali ještě vyvýšený záhon, aby se vyrovnal svažitý terén. Tam si děti letos vypěstovaly hrášek, špenát, mrkve a ředkvičky. Takže sem pravděpodobně ještě jeden vyvýšený záhon přidají.

Kolem plotu tu ještě nasázeli maliny, malinoostružiny a ostružiny a doufají, že časem vytvoří pěknou zelenou clonu kolem plotu. Zeminu jim neustále vylepšují kompostem a všechny záhony mulčují slámou či kůrou. „Velmi se nám to osvědčilo, zem tak rychle nevysychala,“ konstatuje mladá paní.

Malé zahrádce se tak už po roce daří rodině přinášet vše, co od ní očekávali. „Jsme rádi, že se vyplatilo obětovat loni téměř všechen volný čas práci na zahradě. Nyní si my i děti zahradu konečně užíváme,“ uzavírá maminka Soňa s tím, že se děti radují z každé ještěrky nebo ptáčka, co tu zahlédnou. Krmítko na zimu už mají připravené. A plánují vyrobit i hotel pro nejrůznější hmyz.

Autor:Nejčtenější

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Další z rubriky

Soutěžní zahrady jako přehlídka splněných snů a spousty radostné práce

Zahrada Soni Maškové rok po založení „na zelené louce“.

Ne každá zahrada je od jara do podzimu kvetoucím rájem plným barev a vůní. Každý má o její podobě jinou představu a...

OBRAZEM: Užijte si krásný podzim, inspirujte se, ochutnejte dýně

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na...

Přes třicet druhů dýní, ať už jsou využitelné v kuchyni či určené pouze na okrasu, lze tento víkend a celý následující...

KVÍZ: Umíte v kuchyni využít plané květy, pelyněk či kořen pampelišky?

Jakmile se venku něco zazelená, lze vyrazit s košíkem a nůžkami na bylinky. Jen...

S babím létem mnohde po osvěžujících deštících vyrazily čerstvé bylinky. A pokud bude ještě chvíli pokračovat letošní...Najdete na iDNES.cz